Yalnızlık, Evlenememek Bir İmtihan mı?

Yalnızlık kader mi evlenememek imtihan mı hiç evlenemeyen bir kızın durumu nedir? Allah öyle yazdıysa biz ne yapalım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu hayatta her şey bir imtihandır. Sevinçte bir imtihandır, üzüntüde bir imtihandır. Bu nedenle sabırlı olmamız gerekmektedir. Bizi yanlış anlamayın durumunuzu küçümsemiyoruz, ancak bu hayatın daha doğrusu dünya imtihanının bir parçasıdır.

Yüce Mevla’mız, çoğu zaman anlamasak ta bizim için en çok hayırlı olacak şeyi bize nasip etmektedir. Bu zamana kadar hayırlı bir kısmet karşınıza çıkmadıysa mutlaka bunda bir hayır vardır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun, yanlızlığınıza dost olacak birini size nasip eylesin. Ancak şunu unutmayın ki bazı şeylerin yokluğu varlığından daha hayırlıdır. Bizler ise neyin bizim için hayırlı olduğunu veya olmadığını bilemeyiz, bunu ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Şunu da sakın unutmayın Yüce Mevla’mız adalet sahibidir ve hiç bir kulunun çektiği sıkıntıyı karşılıksız bırakmamaktadır. Çektiğiniz en ufak sıkıntı dahi size fazlasıyla hayır olarak geri dönecektir. Mevla yar ve yardımcınız olsun.

Yalnızlık Canıma Tak Etti

Hocam ahirette daha fazlasını istemiyorum günah belki ama burada psikolojim bitti çöktü iyice ne yaptıysam evlenemedim ve delirmek üzereyim gece gündüz dua ettim yok karşıma hiç bir şey çıkmadı ruh sağlığım bozuldu vallahi hocam o kadar karşıma ahlaksız teklifler eden kişiler çıktı yinede dönüp bakmadım Allah hayırlı eş versin ben harama bakarak Allah’ın mukafatını kaybetmeyim diye ama bakıyorum ki ne yaparsam yapayım bu dünyada evlilik nasibim asla yok sabredersem ahirette alırım mümkün değil sabredemem artık kendimi dövmeye başladım durup dururken kafamı vurup duruyorum Allah’a yalvarsam da sonuç bomboş hiç mi acımıyor benim halime bu kulum çok kotu durumda artık vereyim istediğini demiyor imtihanın bu katlan yada katlanma nasıl isine gelirse bu anlama gelir hocam sabrım tamamen tükendi çünkü kullanmadığım ilaç kalmadı 7 24 ağlamaktan delirdim artık çok mu zordu ya çok mu zordu hayırlı bir yuva vermek.

Cevap: Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Ancak şunu kesinlikle unutmayın ki dünya hayatı bir imtihandır. Belli ki Yüce Mevla’mız şu anda sizi imtihan ediyor. Ancak Mevla’mızın rahmetinden umut kesmek yanlış olacaktır. Zira yarın ne olacağını ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Siz doğruluktan ayrılmayın. Yüce Mevla’mız sizin bu durumunuzun karşılığını mutlaka verecektir. Örneğin Hazreti Meryem’i düşünün özel durumundan dolayı hiç evlenemedi veya Bedüüzzaman hazretlerini düşünün özel durumundan dolayı Mevla’sının rızası için uğraşırken dünya hayatında istediği halde evlenemedi. Şüphe yok ki biz görsekte veya göremesekte her şeyde bir hayır vardır. Yüce Mevla’mız size de, bize de bu hayırları görebilmeyi nasip eylesin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
  1. Mahmut dedi ki:

    bende evlenemedim ne yaptıysam karşıma maddiyat geldi olmadı olmadı şimdi küçük bir evim var birde arabam kendime ait işyerimide ALLAHım kısmet ederse seneye acıyorum şimdide ben kimseyi istemiyorum yaş 30 oldu şimdi namazıma niyazıma yönelecegim sokak hayvanlarına yardım etmeye calısıyorum sırf bu yüzden bile çok kız anaları tarafından alay konusu olmustum bu dünyada olmadı ama ahirette en güzeli olucak inşallah

  2. Elif dedi ki:

    Bence odak noktası evlilik olunca ( yani dünya ) bu imtihanın olur başa bela olur. odak noktamizi Allahın rızası ile yaşamak yapmak lazim. Hergun Insanların dedigi ile moralinizi bozmayın. Insan her yasta kıymetlidir. Yaşa çok bakanlar islamiyeti tam ogrenmemislar. Peygamber efendimiz sav. kaç yas büyük annemizle evlendi.oysa şu anda avrupalılar ruslar yasa bakmıyor bizim öyle olmamız lazım aslında! Insan hangi yasta olursa olsun bir beğeneni vardır. Sahip olduklarınıza odakların olmadikladiniza değil size eksiğimizi hatırlatmaya çalışan sürekli o insanlar da kendi mutsuzdur

  3. Umutsuz vaka dedi ki:

    Ben birtek kendim sanırdım ne çok kişi.bu dertten yakınıyor..Ben de 32 yaşında bir bayanım hep evlilik ve yuva hayali kurdum..Hicbiri olmadı…Artık hevesim de kalmadı ümidim bitiyor .Allahım affetsin senelerdir dua ediyorum is için ,evlilik için ama tum kapılar yüzüme kapandı.. Diyorlarki sabret ben 45 imde evleneceğim….aile hayatım sıkıntılı çok yoruldum issiz güçsüz , yuvasız hayat çok ama çok zor buradaki kardeşlerimi yok iyi anlıyorum..herkes boyalu,suslu kariyer yapmış zengin kiz peşinde…Kimse namusulu dürüst kız istemiyor.Gerçekten olmayanca olmuyor mileltin evde kaldi. Demesi hepsinden aci…Nedir bu cekdigim anlamadım haketmeyenler ballar gibi is,aslanlar gibi koca buluyor..Her türlü dalavere yapanlarin herseyi var….Allahim isyandan sayma ama bazen cok icerliyorum….Allah kimsye mihtac etmeden canimi alsın tek temennim.bu..Bu dunya hic biseyden sebeolenemedim.bi sskm.dahi yok….anlayissiz aile..parasizlik yalnizlik….Artık ölmek istiyorum..kimse sabret umidini yitirme demesin sabret sabret yaş geçiyor.

BİR YORUM YAZ