Sorularınız

Yalnızlık, Evlenememek Bir İmtihan mı?

Yalnızlık kader mi evlenememek imtihan mı hiç evlenemeyen bir kız ve erkeğin durumu nedir? Allah öyle yazdıysa biz ne yapalım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu hayatta her şey bir imtihandır. Sevinçte bir imtihandır, üzüntüde bir imtihandır. Bu nedenle sabırlı olmamız gerekmektedir. Bizi yanlış anlamayın durumunuzu küçümsemiyoruz, ancak bu hayatın daha doğrusu dünya imtihanının bir parçasıdır.

Evlenememek Bir İmtihan mı?

Yüce Mevla’mız, çoğu zaman anlamasak ta bizim için en çok hayırlı olacak şeyi bize nasip etmektedir. Bu zamana kadar hayırlı bir kısmet karşınıza çıkmadıysa mutlaka bunda bir hayır vardır. Bundan kesinlikle şüpheniz olmamalıdır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun, yanlızlığınıza dost olacak birini size nasip eylesin.

Ancak şunu unutmayın ki bazı şeylerin yokluğu varlığından daha hayırlıdır. Bizler ise neyin bizim için hayırlı olduğunu veya olmadığını bilemeyiz. Bunu ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir.

Şunu da sakın unutmayın! Yüce Mevla’mız adalet sahibidir ve hiç bir kulunun çektiği sıkıntıyı karşılıksız bırakmamaktadır. Çektiğiniz en ufak sıkıntı dahi size fazlasıyla hayır olarak geri dönecektir. Mevla yar ve yardımcınız olsun.

Sitemizde yer alan Evlenmek İçin Dua başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Yalnızlık Canıma Tak Etti Sorusu ve Cevabı

Hocam ahirette daha fazlasını istemiyorum. Günah belki ama burada psikolojim bitti çöktü iyice ne yaptıysam evlenemedim ve delirmek üzereyim. Gece gündüz dua ettim, yok karşıma hiç bir şey çıkmadı.

Ruh sağlığım bozuldu vallahi hocam o kadar karşıma ahlaksız teklifler eden kişiler çıktı yinede dönüp bakmadım. Allah hayırlı eş versin ben harama bakarak Allah’ın mukafatını kaybetmeyeyim diye ama bakıyorum ki ne yaparsam yapayım bu dünyada evlilik nasibim asla yok.

Sabredersem ahirette alırım ama mümkün değil sabredemiyorum. Artık kendimi dövmeye başladım durup dururken kafamı vurup duruyorum. Allah’a yalvarsam da sonuç bomboş hiç mi acımıyor benim halime. Bu kulum çok kötü durumda artık vereyim istediğini demiyor. İmtihanın bu katlan yada katlanma nasıl işine gelirse bu anlama gelir. Hocam sabrım tamamen tükendi çünkü kullanmadığım ilaç kalmadı. 7/ 24 ağlamaktan delirdim, artık çok mu zordu ya çok mu zordu hayırlı bir yuva vermek.

Cevap: Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Ancak şunu kesinlikle unutmayın ki dünya hayatı bir imtihandır. Bu sözü biler çok tekrar ediyoruz.

Bu nedenle kimi ziyaretçilerimiz bundan şikayette ediyor olabilir. Ancak bu insanoğlunun dünyada ki hakikatidir. Bu nedenle bilmelisiniz ki Yüce Mevla’mız şu anda sizi imtihan ediyor olabilir veya sizi uğrayacağınız bir sıkıntıdan koruyor da olabilir.

Bizler Yüce Mevla’mızın rahmetinden umut kesmemiz yanlış olacaktır. Zira yarın ne olacağını ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Siz doğruluktan ayrılmayın. Yüce Mevla’mız sizin bu durumunuzun karşılığını mutlaka verecektir.

Örneğin Hazreti Meryem’i düşünün özel durumundan dolayı hiç evlenemedi veya Bedüüzzaman hazretlerini düşünün özel durumundan dolayı Mevla’sının rızası için uğraşırken dünya hayatında istediği halde evlenemedi.

Şüphe yok ki biz görsekte veya göremesekte her şeyde bir hayır vardır. Yüce Mevla’mız size de, bize de bu hayırları görebilmeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Size tavsiye verip görevini yapmış zanneden alimler kendi bölgelerinde insanları birbirleriyle tanıştırarak evlenmelerine sebep olmaya çalışsalar bu işler bu kadar sorun olmazdı.. Hep evlenin hadisini okurlar, evlendirin ayetine yanaşmazlar.

  Bakalım kimin hesabı ağır geçecek ya da Allah c.c korusun geçemeyecek.. Yalnızlığa sabredemeyip günahda imtihanını kaybeden zavallılar mı, yoksa çıkıp iki hadis okuyarak kendisini cennet bahçelerinde zannedenler mi.

  1. İşte tamda bu nedenle bireyler değil toplumlar helak olmuştur. Örneğin bir mahallede açlıktan hırsızlık yapan birinin sorumlumsu hem o mahalledeki insanlar hemde o mahalledeki ilim erbabıdır. Yüce Mevla’mız bize bildiğimizi zannettiğimiz ile değil bildiğimiz bilginin gerçeğiyle amel etmeyi ve yaşamayı nasip eylesin.

 2. benimde yaşım 39 oldu çok mücadele ettim 25 yaşından beri hep evlenmek istedim ama olmadı ne yapsam olmadı artık yoruldum insanlardan da soğudum bazen geceleri uyuyamıyorum hiç evlenememe korkusu stresi beni bitiriyor

  1. Evlilik konusu bir kısmettir. Bu durum Yüce Mevla’mızın sizi sevmediğinden veya sizin çirkin biri olduğunuzdan gibi hiç bir durumla alakası yoktur. Bundan emin olmalısınız. Tabi ki evlenmek sizinde hakkınızdır. Ancak erken gelen hayırsız bir kısmettense geç gelen hayırlı bir kısmet daha hayırlı olacaktır. Bu dünyanın bir imtihan olduğunu unutmayın. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir evlilik nasip eylesin.

 3. Allah herkesi sınıyor, sanırım müminleri daha çetin sınıyor. 33 yaşımı doldurdum mühendisim iş sıkıntısı çektim, gönül sıkıntısı çektim ve artık umudumu yitirme noktasına kadar geldim. Size hakikati diyebilirim ki müminler yardımlaşmadıkları için bu sıkıntılar hep olacak. Elin yahudisi bile bizden daha çok kendi din kardeşine düşkün. Bize müstehak, çünkü samimi değiliz, en çok biz samimi olmamız gerekirken maddi kaygılardan ötürü kötü giden evlilikler ve boşanmalar var genelde. Toplumdaki nesiller bozuk, ehli küfrün her türlü adetleri yaşatılıyor. En çok da bencillik yüzünden nasiplerimiz olmuyor. Aslında var ama senin din kardeşin seni düşünmüyor. Ben elimden geldiğince yardım edebildiğime ettim, bazı insanların evlenmelerine sebepçi oldum. Birçoğu da ne gariptir ki beni tanıdıktan sonra evlenip çoluk çocuğa karıştı. Ben kendim için yapamadım. Yapım itibariyle kendim için bunu beceremeyen, dünya hayatını da pek sevmeyen bi insanım. Imkanım olsa da daha çok kişinin evlenmesine sebepçi olsam.

 4. Evlendim ayrıldım yaşım 38 oldu bir kere ağzım yandı birdaha yanaşamadım mutsuz bir evlilikten se mutlu bir yalnızlık tercihim oldu tekrar evlenmeyi aklımın ucundan bile geçiremez oldum Allah hepimize yardım etsin inşallah 🤲

 5. Yaşım 30 geldi cok insanlar tanidim sevip soyleyemedigimde oldu .gorup tiksindigimde “Kimsenin duvarlarını aşmak için uğraşmayın. İstedikleri insan olunca duvarlarını yıkıp lunapark yapıyorlar. İstemediklerine hiçbir şey” diyolarya hani aynen katiliyorum . Bu soze .durust olsanda namuslu olsanda yaranamiosun insanlara elbette buda bi sinav hicbir zaman umidimide kaybetmedim rabbimden hicbir zamanda isyan etmem asla her insan ister elbet adam gibi yuvasi evi esi cocugu olsun ama olmayabilirde nasip ne yazilmissa raziyim ben rabbim nasibinizde olmayan insanlarla gonlunuzu yormasin insanlar artik cok degisti evlilikler hayatlar bambaska rabbim hepinizin gonlune gore versin insallah …

  Gün gelende, Azrail nikâh kıyar.

 6. bende evlenemedim ne yaptıysam karşıma maddiyat geldi olmadı olmadı şimdi küçük bir evim var birde arabam kendime ait işyerimide ALLAHım kısmet ederse seneye acıyorum şimdide ben kimseyi istemiyorum yaş 30 oldu şimdi namazıma niyazıma yönelecegim sokak hayvanlarına yardım etmeye calısıyorum sırf bu yüzden bile çok kız anaları tarafından alay konusu olmustum bu dünyada olmadı ama ahirette en güzeli olucak inşallah

  1. Uzulme Allah buyuk bir bıldıgı vardır sukur et dua et Allah acılan eli bos cevırmez bende sokak hayvanlarına bakıyorum banada kedıcı kopekcı diyorlar takmıyorum uzulme belki evlenseydın daha kotu seyler olacaktı Olmusla ölene care yok derlerya işte kader bıkere alnına evlılık yazılmışsa ummadugın anda seni bulur uzulme bedenin saglam sa enbuyuk zengınlıgın odur mesala yatalak olsan sana kim bakardı kimse bakmazdı onun için sukur dua ? et

 7. Bence odak noktası evlilik olunca ( yani dünya ) bu imtihanın olur başa bela olur. odak noktamizi Allahın rızası ile yaşamak yapmak lazim. Hergun Insanların dedigi ile moralinizi bozmayın. Insan her yasta kıymetlidir. Yaşa çok bakanlar islamiyeti tam ogrenmemislar. Peygamber efendimiz sav. kaç yas büyük annemizle evlendi.oysa şu anda avrupalılar ruslar yasa bakmıyor bizim öyle olmamız lazım aslında! Insan hangi yasta olursa olsun bir beğeneni vardır. Sahip olduklarınıza odakların olmadikladiniza değil size eksiğimizi hatırlatmaya çalışan sürekli o insanlar da kendi mutsuzdur

  1. Gerçekten çok haklısınız istediğin kadar çabala olmayacağı varsa olmuyo şunu unutmayalım en büyük varlık şuan sağlık

 8. Ben birtek kendim sanırdım ne çok kişi.bu dertten yakınıyor..Ben de 32 yaşında bir bayanım hep evlilik ve yuva hayali kurdum..Hicbiri olmadı…Artık hevesim de kalmadı ümidim bitiyor .Allahım affetsin senelerdir dua ediyorum is için ,evlilik için ama tum kapılar yüzüme kapandı.. Diyorlarki sabret ben 45 imde evleneceğim….aile hayatım sıkıntılı çok yoruldum issiz güçsüz , yuvasız hayat çok ama çok zor buradaki kardeşlerimi yok iyi anlıyorum..herkes boyalu,suslu kariyer yapmış zengin kiz peşinde…Kimse namusulu dürüst kız istemiyor.Gerçekten olmayanca olmuyor mileltin evde kaldi. Demesi hepsinden aci…Nedir bu cekdigim anlamadım haketmeyenler ballar gibi is,aslanlar gibi koca buluyor..Her türlü dalavere yapanlarin herseyi var….Allahim isyandan sayma ama bazen cok icerliyorum….Allah kimsye mihtac etmeden canimi alsın tek temennim.bu..Bu dunya hic biseyden sebeolenemedim.bi sskm.dahi yok….anlayissiz aile..parasizlik yalnizlik….Artık ölmek istiyorum..kimse sabret umidini yitirme demesin sabret sabret yaş geçiyor.

  1. Üzme kendini gerci ben ne kadar desmede boş.. Bende 26 yaşındayım 27 olacam evlenemedim diye kendime dert edip duruyorum bazen okadar cok düşünüyorum ki başıma ağrılar giriyor ve hasta gibi oluyorum.. o dediğin şeye bende katılıyorum ne yazikki.. erkek olsun kiz olsun fark etmiyor karakteri bozuk afedersin ama yapmadığı pislik kalmayan kalbi bile çirkin olan kişiler evleniyor mükemmel bir hayat yaşıyor el üstünde tutuluyor ama bizim gibi tek isteği namusuyla şerefiyle düzgün bir yuva kurmak isteyen kişiler evlenemiyor hayatta yüzü gülmüyor.. valla böyle söylüyorum isyana girmiş gibi oluyorum ama Allah affetsin insan artık dayanamıyor.. ama bizler yinede duayi ve hayırlısını dilemekten vazgeçmeyelim.. kim bilir belkide bu kadar çok kafaya taktığımız için böyle gecikiyordur.. düşünmeyi tamamen birakirsak belkide kendiliğinden hızlı bir şekilde olacaktır.. Allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah .. seni tanımıyorum kimsin bilmiyorum ama üzülme olur mu güzel insan herseyin en iyisi en güzeli elbet bir gün seni bulacak Allaha inan ve güven ümidini yitirme ☺

  2. Sana Motive olsun Ben 42 yaşındayım ve hala bekarım
   Hakimızda hayırlısı neyse o olsun.

 9. Hocam merhaba ben 2 kere evlendim boşandım çocuğum yok hayırlı eş olmadılar birincisi kavgacı ve geçimsizdi ikincisi işimi kaybettim direk boşandı Allaha devamlı sükrediyom işsiz ve eşsizim napayım hepsi 1 ay içinde oldu Allah tan hayırlı eş istiyorum ama 3ncu kez evlenmek garip geliyor çok vefalı bir insanım 36 yaşındayım selamla kalın.

  1. Hayırlısını istemeye devam edin. Bu dünya bir imtihandır ve belli ki sizde evliliğiniz ile imtihan oluyorsunuz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 10. Yaşım 28 yüzüne bakılmayacak biride değilim ama kısmet bir türlü olmadı iyi niyetle yaklaştığım içinöi olmuyor acaba fiyorum kim köyülük yaparsa kandırır peşinden koşturursa omu kazanıuor uinede inancımı kaybetmek istemiyorum durumumda olanlar anlar beni

 11. Bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Biz Allahın esmalarından oluşmuş bir varlığız. Gökte veya ötelerde bir yıldızda oturan veya zihnimizde ürettiğimiz birşeyden isteme hatasına düşüyoruz. Bu ürettiğimize de Allah adını takıyoruz. Ve isyanımız, sistemimiz buna oluyor. Esmalar ile isteyebilirsin. Örneğin Ya Musavvir, Ya Bari uygun yaratan sensin. Yüreğime yüreğiyle gelen, huyu huyuma uygun hayırlı eş nasip eyle. Ya Vekil bu konuda seni vekil edindim. Bura bırakılması gereken yer niyettir. Çünkü zihnimiz ile arzularız ve arzuladıkça da ertelenir. Zihnimiz ile gerçek hayat ters orantılı çalışır. Hz. Mevlananın dediği gibi neyi çok istersen o senin imtihanındır.

 12. Bende 33 yaşındayım çocukluğumdan beri evlilik hayali kuran biriyim helal ve haramı ayırt etmeyi bilen biri olmuşumdur . Fakat gel görki karşıma çıkan insanlar çok acımasız oldu ben evlilik mutlu bir yuva hayali kurarken kimi evli çikti kimi dolandırıcı çıktı kimininde niyeti sadece gönül eğlendirmek oldu böyle insanlar karşıma çıktığı için herşeyden soğudum kimseye güvenemez oldum . Ben hep dua ediyorum Allahım geçmişimde bana acı çektiren herkesi allah yanına bırakmasın ve öyle Kişiler bir daha karşıma cıkıp beni gönlümü boşuna yormasın .ben artık evlenmesemde yeterki öyle vicdansız insanlar ne benim nede benim gibi niyeti güzel olan insanların karşısına çıkmasın ben Allah’ıma güveniyorum Allah’a havale ediyorum

 13. Ben 10 sene önce çok yanlış bir evlilik yaptım kendi dengim olmayan üstelik dul bir kadınla evlendim 6yıl evli kaldım ve boşandım.çocuğumda olmadı benim boşandığımı öğrenenler tam üç bayanla beni tanıştırdılar ama hiç birisini gözüm tutmadı beğenmedim ben kolay aşık olan biri değilim benim kalbimide gönlümüde kazanmak çok zordur derken sosyal medyada benim tanıdığım bir dostumun yakın akrabasını gördüm ve platonik olarak aşık oldum araştırdım bekar bir bayanmış ve çokda iyi bir insan olduğunu öğrendim facebookta arkadaşlık isteği gönderdim kabul etmedi faceboktan takip etmeye başladım aradan zaman geçince bir daha istek gönderdim beni engelledi aklımdan bir türlü çıkaramadım en sonunda benim tanıdığım akrabasına durumu anlattım benim ikinci facebook hesabımdan onun hesabına girip massengerdan kendimi tanıtmamı ben sizin akrabanızın yakın bir dostuyum diyerek sohbet etmemi önerdi ama ben çekindiğim için henüz bir şey yazamadım sabah akşam sürekli Allah a dua ediyorum hakkımda hayırlıysa diye dua ediyorum ayrıca istihare namazı da kıldım namazdan sonra yattım rüyamda ilk önce iki açık turuncu renk en sonuncuda yeşil renk görerek heyecan içinde sevdiğim kişinin 3 kez ismini söyledim ve şu an hiç bir kadına bakmıyorum ve ilgimi çekmiyorlar sadece aşık olduğum kadını düşünüyor ve sürekli gözyaşları içinde dua ediyorum.

 14. Üzülmeyin arkadaşlar bu dünyada şayet evlilik nasip olmazsa öbür dünyada en güzel evliliği yaparsınız hem güzellik olarak hem de kişilik olarak en güzel veya en yakışıklı biriyle evlenirsiniz hiç üzmeyin kendinizi bu konuda içiniz rahat olsun Allah bu dünyada boş yere imtihan etmez insanları

 15. Ben bu yıl 45 oldum bende bekarım okul iş aile derken evliliği pek düşünmedim ama 40ve sonrasıında evlenmeyi istedim ama yok olmadı ,olmadı bu saatten sonra hayatımı böyle sürdüreceğim galiba ama sevilmek sevmek isterdim

 16. Insan şu bos dunyada ne umutlarla yasiyor kardesler ama mevla gorelim neyler neylerse guzel eyler 14 yasimdan buy ana kronik hastaligim var yasim 28 ama insan sagligi olmayinca gozu dunyayi gormuyor hep hayalimdi be yuva kurup vicdanli bi baba olmak mevla istemiyorsa vardir daha iyi bi dusuncesi diyip sineye ceker tevekkule dogru yururuz

 17. Evlenenler ve cocuk sahibi olanlarin klasik ozendirici sosyal medya paylasimlari. Anne babalar ellerini tasin altina koymuyor. Ana babalar sadece sevmek ve birbirlerine daha da baglanmak icin cocuk yapiyor. ‘Sen bana rabbimin en buyuk hediyesisin?’ Evlilik ve evlat en buyuk hediye olsa bir kere kafirler ve zalimler bundan mahrum edilirdi en once. Evlenmek ve evlat yetistirmek cok buyuk sorumluluk. 6 7 bavulla yurt disi seyehati yapmak gibi bir sey. Bavulun icinde legal yada illegal bir sey olsun olmasin. Illaki arayacaklar. Illaki check-in kuyrugunda bekleyeceksin. Bakiyorsun facebooklar instagramlar evli mutlu cocuklu ciftlerle mutlu beach balayi resimleriyle dolu. 20 30 yillik yatirim yapmak icin evleniyo millet. Kimse uzun vadeli (ahiret) dusunmuyor. Mallariniz ve cocuklariniz fitnedir dedikleri bu olsa gerek. E tabi bazen insan haliyle sormadan edemiyor. Bunlar ne yaptida da Allah bu guzel hediyeyi nasip etti diye. Belki de bekarlik ve yanlizlik pek cok polis kontrolunu cabucak gecmemizi saglayacak. Elma Armut degil bu bir kere isirip begenmeyince atasin cope. Belki de bu yuzyilda evlilik pek de hayirli degil. Imam Gazali ye gore evliligin dezavantajlarindan biri insani olumden sogutmasiymis. Evladi olan kocasi karisi olan olmek istemez. Bir diger dezavantajda bazen kisi evladinin, esinin baskisiyla yada onlarin baskisiyla harama yonelebilirmis. Evliligin en onemli unsuru bence musluman bireyler yetistirmek ama gunumuzde millet eve evcil hayvan getirir gibi sirf sevip oksamak icin evlat sahibi oluyor. Sonra da ‘Aaa biz ole soyler ogretmicez. Buyuyunce secer o dinini’ deyip kesip atiyor. Nuh peygamber bosuna dememis Allah’im sen bunlarin bir tekini bile birakma. Eger birakirsan onlar geride kalanlari da saptirir.Yani dine hassasiyet gostermeyen ailelerden dine hassasiyet gostermeyen yada dinini hic bilmeyen nesiller yetisiyor. Milyonlarca musluman evleniyor ama hala dunyada muslumanlar zulum goruyor. Cunku kimse ‘Elhamdullilhaa gardas tabi muslumaniz’ seviyesinin otesinde bir dini egitim vermiyor cocuklarina. Zincir uzuyor da uzuyor anlayacaginiz. Ben de bekarim. Bulamadim musluman bir es. Rahatlama yontemim ‘Sonunda olucem. Ve esim benimle mezara gelmeyecek.’

 18. 27 yaş ve yalnızlık canıma tak dedi. 4 kez ciddi ölüm tehlikeli si atlattım. intihar etmesem bari

  1. Allah yardımcınız Olsun Mahmut bey umudunuzu kesmeyin hayat size yaşamak için şans veriyor bundan dolayı yapacağınız birçok hayırlı iş olacağı için Rabbimize şükür etmelisiniz.. :)

 19. Ben 30 yaşındayım okuyup çalışmaktan evlenmeye fırsat olmadı hiç dualarımı eksik etmem ama kısmet artık inşallah bulurum artık

 20. Ben evlendim bir kızım oldu sonra boşandım, şartlardan dolayı şimdi kızımdan ayrı uzaklardayım, evlat hasreti yalnızlıktan milyon kez daha beter,çok acı, şimdi keşke hep yalnız kalsaydım diyorum, türküde dediği gibi varsam öldürürler varmasam öldüm, evlenemedim diye üzülen kardeşler Allah tan sadece hayırlısını isteyin, benim gibi babaların yada bazen annelerin ve ayrıca evlenip kocaları tarafından katledilen kadınların durumunu da unutmayın, Allah eşin de hayırlısını versin, vesselam…

 21. Bende yarın 31 yaşına gireceğim şimdiye kadar evlilik için konuştuğum kızların sayısını ben bile bilmiyorum ama olmayınca olmuyor 2 yıla kadar 5 vakit namazını kılan birisiydim ve evlenecegime inanirdim şimdi artık pek inancım kalmadı onceden iyi niyetli idim hep böyle evlenilecek kızlara yaklasirdim ama artık böyle bir şeyler yasayabilecegim kızlara yaklasiyorum iyilik kazanmiyor bu dünyada maalesef aslında işim gücüm de yerinde güzel bir arabam da var yegenlerime karşı da çok ilgiliymişim iyi de bir baba olabileceğimi düşünüyorum ama olmayınca olmuyor işte çok fazla umudum da yok artık

  1. İmtihan bende 28ama o süreçten hepimiz geçiyoruz uzun süreli ilişkim oldu evlenmedim ama sonra çok istememe rağmen evlenemiyorum benimde güzel iyi bir anne olacağımı söylerler lakin takdir Allah’ın inancını kaybetme

  2. Bence yanlış olmuyor diye kötü insan mı olacaksnz.ne olursa olsun doğru yoldan şaşmalı insan müslüman kadere iman eder

 22. Selamun aleykum hocam. 27 yaşında bir bayanım. Annem hasta ve onun benim mürüvvetimi görmesini çok istiyorum. Annem de çok istiyor. Biliyorum ki Allah isterse zaten görür ama yine de bu tedirginlik ve istekle dua ediyorum fakat karşıma hiçkimse çıkmıyor. Zaten yaşadığım çevrede islami hassasiyeti olan çok nadir insan var. Acaba istemeyi mi bilmiyorum diyorum. Nasıl istemek en faydalı olur yahut dua ile değişmez mi bu konudaki kaderim, imtihanım ?

 23. Meraba hocam men Azerbaycandan yaziram cox xais edirem menim bu yorumuma cavab veresiz men evlendim uc yildir artiq bosanmisam .Meni erkek kardesim bir odaya kapatmis hec bi yere gitmeme izin vermir men isteyirem Allah ondan kardesim olsa bile hakkimi alsin hocam cok yalnizim artik gucum kalmadi bana bi cavab verin ne yapmliyim saolun ocam Allah size cennet qoxusunu nasib etsin.

 24. 43 yasındayım.evlılık yapamadım.belkı defalarca evlılıkten döndüm olmadı.kısmetın cok derlerya aynen öyleydım.ama sonu gelmedi.bende dini bütün kapalı olsun namazını kılan saygılı sevgılı bırını aradım.ama olmadı.sanırım böyle olması gerekıyormus.bende artık hayatın akışına bıraktım.RABBİM en güzelini bilir.vardır bundada bır hayır.insallah biri cıkar hepımızın karsısına.evlenmeyi eşimle dinimi yaşamayı cok istiyorum.inanın kaşı gözü boyu posu degıl sadece imanı saglam olsun guzel yuvamız olsun.sabah kalkıp beraber namazımızı kılalım.bir ömur sesımızı dahi yükseltmeden bırbırımıze yasayalım.herseyın helalını yiyelim icelim.benım tek hayalim buydu.şuan daha cok eksıklık hissedıyorum.Annemi..babamı kaybettim.bir evde yanlız yaşamak daha zor gelmeye başladı.RABBİM neylerse güzel eyler.hepınıze dua ediyorum insallah evlenırsınız.hayırlısıyla…..amin…

  1. Ben de 40 yaşındayım. Çevremde güzelliğim ve edebimle bilinen bir bayan olmama rağmen nedense hiç isteyenim çıkmadı. Ben de kendi isteğimle ailemin onaylamadığı yanlış biriyle yanlış bir evlilik yaptım. 2 oğlum oldu. Maddi ve manevi sorumsuzluklarına katlandım, ama işin içine sadakatsizlik ve İslam dışı hayat şekli girince boşanıp kurtuldum. Şimdi çocuklarımı İslamî bir itina ve terbiye ile büyütüyorum. Öğretmen bir bayanım, çok şükür kimseye maddeten muhtaç olmadan Allah’ın yardımıyla mücahid yetiştiriyorum. Hayattaki en büyük emelim çocuklarımı Allah yolunda, Allah’ın rızası için ehli sünnet davasının neferleri olarak yetiştirmek. Mesaimi, bütün hayatımı buna adadım. Bazen ben de yanımda manen güveneceğim, yaslanacağım bir eş istiyorum, sevmek ve sevilmek istiyorum. Ama nedenini anlamıyorum, hiç talibim çıkmıyor. İmtihan olduğumun farkındayım, 5 yıl oldu boşanalı, yıllardır dua ediyorum. Yaşım 40, daha da geç olmadan hayırlı bir müslümanla evlenmek isterdim. Ama nasip, olmayınca olmuyor.

 25. Soruları ve yorumları az önce okudum. Aynı durumdan bende muzdaribim.31 yaşında tesettürlü bi bayanım. Tek isteğim islam ahlakına uygun bi evlilik yapıp aile olabilmek. Bulduğum bütün duaları okudum. Henüz kimse çıkmadı karşıma. Şimdiye kadar hiç kimseyle görüşmedim. Çünkü niyetim evlilik ve tek bir kişiyle sonuna kadar gitmek di. Bu yüzden günü birlik sonu olmayan hiçbir flört teklifini kabul etmedim. Buda benim sınavım herhalde. Benden küçük olmasına rağmen kuzenlerimin çoğu evlendi. Ve benim psikolojim bozulmaya başladı. Umut nerdeyse bitmek üzere… Varsa bildiğiniz etkili dua lütfen yardım edin

  1. eda hanım…piskolojin asla bozulmasın.umut bitmek üzere demişsiniz.asla umut bitmez.bu sekil kendini yıpratma .bak bende senın durumdayım.arayışım sırf islam ahlakı olan biriydi karsıma cıkmadı.ama ne olursa olsun beklıyorum.olursa şükürler olsun olmazsada şükürler olsun diyorum.ANNEM BABAM ikisinide kaybettim.ve yanlız kaldım hayatta.babam rahatsızdı onunla ılgılendım yıllarca.kaybettim babamı.sonra annemle yıllarca yaşadım o benım ben onun eli ayagı olduk.belkide annemi bu sekil daha iyi bakmam içi,n nasıp olmadı.hanı derlerya bır kalpte ıkıs evgı olmaz.şimdi annemi kaybettim.ve hergece yanlız kalmak yanlız yaşamak .ama mutluyum asla ısyan etmem.piskolojım gayet iyi hayata umutla bakıyorum.benım bildigim bir dua var oda….NEYLERSE RABBIM EYLER.ONUDA EN GUZELİ EYLER..sakın rahmandan umut kesme..lutfen..en guzeline emanet ol…

 26. Allah hepimizin yardimcisi olsun bende ayni durumdayim ama elden ne gelir ki mevla oyle istedikten sonra zor biliyorum ama konussam isyan olur sussam dert olur o durumdayim

  1. Bende 25 yasındayım Allah’a kulluk yapan gencim çok dua ediyorum karsıma bir kaç kişi cıktı ama olmadı yanlızlık çok zor Allah affetsin bunaldım artık tek istediğim salih bir insan olmak eşiminde saliha olması resullah efendimiz buyurdu sizin en hayırlınız hanımıza ii davranınızdır bir eşim olsun kızım olsun ismini fatıma zehra koycam inşaAllah çok Aşkım var islam dinini en güzel şekilde yaşamaya Rabbim bütün mümin mümine kardeşlerimize hayırlı eş. Versin

 27. Benim bir görüşüm var belki yanlış ama elhamdülillah sağlığım yerinde elhamdülillah isim var çalışıyorum ama her şey zamanında güzel cay demini alınca çorba sıcak iken doğa bahar geldiğinde evlilik ta genç iken yas ilerledikten sonra evliliğin tadı da kalmıyor sadece prosedür gereği bir evlilik olur gibime geliyor 20yasinda ki alacağın hazzı 50 yasında alamazsın sadece tadı kaçmış olmasa da olur durumuna gelmişsindir artik çünkü insan en çok o zaman da istiyor yas geçtikten sonra hiç bir ehemmiyeti önemi kalmıyor
  Tabii sabret diyenlerin basina bu durum gelseydi Zina mi yaparlardi yoksa sabredebilirler miydi merak ediyorum Allah benim ve benim gibileron sabrini artirsin sonumuzu hayir etsin derecemizi bu lezzeti yasayanlardan ustun eylesin

 28. Yani hem bu dunyada mutsuzum hem de ahirette mutsuz mu olacam gencligim gecti gitti bir daha da geri gelmeyecek ne yapalim olumu bekleyecez bir tovbe ediyom sukrediyom bir isyan ediyom sonum ne olacak cok merak ediyom

 29. Vallaha kardesim ne diyeyim sullalemde benim yasima gelip te bekar kalan olmadi daysnamiyorum surekli isyan ediyorum mutsuzlugum 5km den belli oluyor ben sunu merak ediyom hem bu dunyada bu sikintiyi cekiyom hem de ahirette isyan ettigimden dolayi gunaha giriyorum sinavi kaybediyorum cok merak ediyom evlenip mutlu bir hayat yasayan insanlar sukrediyor beden daha ustun oluyorlar bu dunyada da guzel mutlu bir hayat yasiyolar hem de ahirette mutlu olacaklar

 30. Merhaba arkadaşlar.evlilik her insan için önemli ama hayatda zor durumda olan insanlar var ki onlara bakıp şükür etmeliyiz. bazıları engelli bazıları evlenmeden kaybetmiş sevdiyini bazıları savaşla mücadele ediyorlar bazıları evlenip ve pişman olmuşlar ve s.lütfen evlenemedim diye dert etmeyin halinize şükür edin çok istiyorsanız dualar edin duanızda ısrarlı olun.Zira Allah duasında israr edeneleri sever.lütfen sizde evlenemedim diye isyan etmeyin. kafanızı evliliye takarsanız mahf olursunuz ve niyyetiniz ters teper. Başka şeylerle uğrasşın hayatin akışına bırakın.

  1. Evlilik geçirenler için söylemesi öğüt vermesi çok kolay 38 senedir.her namazının ardından Rabbimden ağlayarak en içten dileklerimle karşıma hayırlı bir kısmet çıkar evlenmemi nasip et.o kulunu bana sevdirdigin gibi ,benide o kuluna sevdirmek.dedigim halde hâlâ dualarimin kabul olmayışını görmek, ancak benim gibi çile çekenler anlar.

 31. ayşin ve metin siz tanışsanıza hakkınızda hayırlısı olur belki rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın dua etmekten vazgeçmeyin. Rabbim en iyisini bilendir olmuyorsa düşünün. Allah istemiyor da olmuyor pekhi neden istemiyor dahi iyisi olucaktır ondan onda bizim için hayır yoktur ondan yada ahirette ebedi hayatta verecektir en güzelini ondan o yüzden tevekkül edin teslim olun bol bol dua edin.

 32. VAllahi Metin kardeş, pes VALLAHI söylebilecek sözüm yok. Niye biliyormusun? Ayni caresizlikteyim!!! Hikayimiz 100’de yüz benziyor sanki. Seni ve beni tesselli edecek zaten hiçbir söz yok. “Dinden imandan uzaklar” hertürlü zevkten faydalaniyor. Eee bakarsin bize eğer birazicik merhamet edilirse 50-75’imizda faydalaniriz. Tabii bu yaşlarda bazi seylerin 20’li yaşlarinda alabileceğin haz’a benzeyemeceği aşikar. Neyse biz imanli bir şekilde yolumuza ,,kaderimize küsererek”devam edelim. Belkide askerlik yaparak, cephede düşüp şehit olmak kurtuluşumuz olabilir, başka bir şekilde bu tür imtihanda, bize sevecen gelecek bir sonuç görünmüyor :) :'( :)

 33. Bir iş için Murad etme.olmadıysa inat etme.hakk’tandir o reddetme.görelim mevlam neyler.neylerse güzel eyler.

 34. Hocam yorumunuz için Allah razı olsun imtihanın farkındayım ama katlanamıyorum ve harama düşmeme ramak kaldı psikolojim aşırı bozuldu durduğum yerde dişlerim titriyor artık ben ailesiz büyüdüm benim kimsem yok sadece benimde bir ailem olmasını istedim bir yuvam olmasını istedim ama Allah beni bununla en olmazsa olmazla imtihan ediyor ahirette hesapsiz sevap verilecek diyor ama hocam ben ahirette hesapsız sevap istemiyorum çünkü intihar boyutuna ulaştım ben naparsam yapayim benim imtihanım bu kimsesizlik yuvasızlık ister intihar et ister sabret imtihanın bu nasıl işine gelirse dua edip sabredersen alırsın karşılığını ama benim tahammulüm kalmadı yalnızlık beni mahvetti ve çevremde o kadar bayan var ki bana ne ahlaksız teklifler ettiler ben hepsine islami anlatmaya yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım bu muydu benim hatam bu yüzden mi böyle ağır bir şeyle imtihan oluyorum. Her evlenemeyen ben gibi isyan etmiyor biliyorum ama ilelebet kimsesiz yaşadım hep yalnızım ailesizim çevremde ipsiz sapsız serseriler tertemiz kızlarla evleniyor. Bunlar bunu hak etmek için ne yaptı ailelerinin çevresi var buldular yaptılar işte benim kimsem yok ki her secdede Allah ım benim kimsem sen ol kimsem yok senden başka sen yardım et dedikçe olmadı imtihanın bu yapacak bir şey yok ama ben bunu kaldıramıyorum artık sabret demesi imtihan bu ahirette daha fazlası var demesi de kolay bazılarına ama benim gibi hiç bir zaman ailesi olmamış aile yuva hasretiyle yanıp tutuşan birinin gözünden baksalar ya birde…Allah her şeyi görüyor ama imtihanın bu naparsan yap bu ister oldur kendini ister sabret.

  1. İnşaallah hakkınızda her şeyin hayırlısı olur. Siz belli ki zaten aklı başında birisiniz. Size şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki çektiğiniz hiç bir sıkıntı karşılıksız kalmayacaktır. Yüce Mevla’mız er yada geç mutlaka mükafatınızı verecektir. Unutmayın çekilen zorluk ne kadar zor olursa, peşinden gelen kolaylıkta o kadar çok olacaktır.

   1. Ama bu dünyada yok ahirette mi olur yoksa çok istediğimiz için bu dünyada da olur mu?

   2. Çektiğiniz sıkıntıların mutlaka ama mutlaka karşılığı verilecektir. Sizin için hayırlı ise bu dünyada hayırlı değil ise ahirette verilecektir.

   3. Peki hayırlı olduğu halde imtihan olmak için verilmezse yani adı üstünde hayırlı evlilik diliyoruz.

   4. Eğer hayırlı ise imtihan nedeniyle verilmemesi mümkün değildir. Yüce Mevla’mız hiö bir kuluna onun için hayırlı olacak bir şeyi esirgememektedir.

   5. Metin kardeşim kaderimiz seninle tıpatıp aynı.sabir taşı olsaydim.,tuz gibiyide geçtim un gibi toz haline dönüşürdün.Allah sabır versin. doğru yoldan ayırmasın bizim gibileri

 35. Hocam ahirette daha fazlasını istemiyorum günah belki ama burada psikolojim bitti çöktü iyice ne yaptıysam evlenemedim ve delirmek üzereyim gece gündüz dua ettim yok karşıma hiç bir şey çıkmadı ruh sağlığım bozuldu vallahi hocam o kadar karşıma ahlaksız teklifler eden kişiler çıktı yinede dönüp bakmadım Allah hayırlı eş versin ben harama bakarak Allah in mukafatını kaybetmeyim diye ama bakıyorum ki ne yaparsam yapayım bu dünyada evlilik nasibim asla yok sabredersem ahirette alırım mümkün değil sabredemem artık kendimi dövmeye başladım durup dururken kafamı vurup duruyorum Allaha yalvarsamda sonuç bomboş hiç mi acımıyor benim halime bu kulum çok kotu durumda artık vereyim istediğini demiyor imtihanin bu katlan yada katlanma nasil isine gelirse bu anlama gelir hocam sabrım tamamen tükendi çünkü kullanmadığım ilaç kalmadı 7 24 ağlamaktan delirdim artık çok mu zordu ya çok mu zordu hayırlı bir yuva vermek.

  1. Sabır ve dua dan baska bisey gelmez elimizden bende hemen hemen aynı durumdayim ama sabrediyorum imtihan dünyası unutma ki güzel şeyler sabır dan sonra gelir ve neyi çok istersen o senin imtihanin olur o yüzden hayırlısı istemek ve tevekkul etmek lazım Rabbim yardimcimiz olsun mumin kardeşlerimizin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu