Genel

Yalan Yere Kardeşimin Üzerine Yemin Ettim Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Doğru olmayan bir şey için arkadaşımı inandırmak amacıyla kardeşim üzerine yemin etmek zorunda kaldım başka çarem yoktu ve şimdi korkuyorum kardeşime bir şey olacak diye gerçeği de söyleyemem ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz sizi korkutmak veya karamsarlığa düşürmek istemeyiz. Lakin İslam dinide yalan yere yemin etmek büyük günahtır. Bununla birlikte yalan yani, doğru olmayan yemininize kardeşinizi de dahil etmişsiniz ki buda ayrı bir günahtır. Dolayısı ile iki günaha birden düşmüş bir durumdasınız. Öncelikle yalan yemin hakkında ki ayeti kerimeyi zikredelim. Bu konuda yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

“Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alı koymanıza karşılık kötü bir azap tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azap vardır.” (Nahl,16/94)

Peki, şimdi durumunuz ne olacak ve ne yapmanız gerekiyor bundan bahsedelim. Öncelikle yalan yemininize dahil etmiş olduğunuz kardeşinize bir şey olacak diye korkmanıza gerek yok. Zira yemininiz sizi bağlar ve sizin yanlışınızı kardeşiniz çekmeyecektir. Bu konuda gönlünüz rahat olsun. Asıl sizi korkutması gereken yalan yere yemin etmiş olmanız. Sorunuzdan da anlaşıldığı üzere zaten siz bu durumunuzdan bir hayli pişman olmuşsunuz ve bir çıkış yolu arıyorsunuz. Bizce Yüce Mevla’mıza çok şükretmelisiniz. Zira Yüce Mevla’mız çok Rahman ve Rahim’dir, Mevla’mızın af dolu rahmeti bütün kullarına yeter. İslam dininde yalan yere yemin için kefaret olmamaktadır. Bu nedenle tek yapmanız gereken samimi bir kalp ile Yüce Mevla’mıza yapmış olduğunuz hatadan dolayı af dilemektir.

Eğer mümkünse yaptığınız hatayı da telafi etmeye çalışmalısınız. Bu ise bahsettiğiniz arkadaşınıza doğruyu söylemekle mümkün olacaktır. Bir Müslüman için söz çok önemlidir. Zira insan bir söz ile iman ederek cennete gidebilirken bir söz ile cehenneme düşebilmektedir. Bu nedenle bu konudan bir ders çıkarmalı ve verdiğiniz sözlere ve yeminlere dikkat etmelisiniz. Şüphe yok ki yüce Mevla’mızın af ve mağfireti işlenecek bütün günahlardan büyüktür. Eğer biz samimiyet ile pişman olur ve tövbe ile bu hatalardan uzak durur isek yüce Mevla’mızın affına ulaşabiliriz. Mevla yardımcınız olsun.

Sorular & Yorumlar

  1. Efendim yanlıştıkla yani neden yemin ettim hala soruyorum böyle 7 8 9 yaşlarındayken böyle çok imanı biliyodum Allaha inanıyodum ama böyle günlerim çok imanla geçmiyodu şimdi imanın önemini anladım o zamanlar yalan yere yemin etmenin günah olduğunu biliyodum ama yinede ettim ama bu yemin geleceğimi veya kimsenin geçmişini çok etkileyen bir yemin değil her gün bunun için ağlayarak tövbe ediyorum ve çok korkuyorum böyle birşey yaptığım için yüzbinpişmanım sizce Resulu çok büyük ve affetmek isteyen affedici Allah beni affeder mi?

  2. Arkadaşlar bi hoca buna baksın nolur yoksa vicdan azabından ölücem 16 yaşımda kaçtım 17 yaşımda evlendim normal nikahımız yoktu izin vermiyolardı eşim gecmişimi çok kurcalıyordu herseyi ona anlatmama rahmen kendisininde hiç iyi bi geçmişi yok sürekli bana geçmişle ilgili bişeyler soruyor hamile annemin üzerine bana yemin ettiyordu söylediği herşeye ediyorum hepsi doğruydu bi gün yine evde oturuyoruz geçmişle ilglili bişey sordu ailesiyle benim yüzümden kavga etti sinirli hırslı bi şekilde kuran ı getirdi yemin et dedi yapmadığına kaynanam kayınpederim eşimin abisi hepsi bana bakıyordu yemin ederim dedim kuran andan elimi çektim annenin karnındaki bebeğin üzerine et dedi annemin karnındaki bebeğin üzerine yemin ederim dedim korktum çok korktum yuvam yıkılcak diye ya elim kuranda kardeşimin üzerine yemin ettim yada elimi çektikten sonra hatırlamıyorum 1-2 saat önce kardeşimin ölüm haberini aldım çok ağladım dünyam başıma yıkıldı 2 gün önce annemin karnında ölmüş bundan 2-3 gün öncede en ufak kardeşimi ölürken gördüm rüyamda bi türlü cesedinin yanına gideniyodum ağlıyodum ama göz yaşlarımı göremiyodum eşimle şuan ayrıyız neredeyse 1 ay olucak hocam benim ettiğim yeminin üzerinemi öldü kardeşim

    1. Yalan yemin ettiyseniz tabi ki tövbe etmelisiniz. Ancak dedikleriniz doğru ise bu konunun sizinle bir alakası yoktur. Bu nedenle kendinizi sorumlu hissetmemelisiniz.

  3. … yapmayacağım annem üzerine yemin ederim dedim
    Bu yemin sayılıyor mu ? Bozarsam kefaret i nedir

  4. Allahım tüm insan aleminin kardeşini hayırlısıyla korusun çok sevindim bu durumun böyle olduğuna benim hatamı kardeşimin çekmeyeceğine .Rabbim tüm herkesin kardeşini korusun.Ailesinide korusun.Allah bütün bebeklere acil şifa versin büyükleri cezalandırsın yeminlerinden dolayı.Yalan Yere edilen yeminler yemin edeni bulsun amin .Allahım kardeşimi korusun .Amin

  5. aynı şeyi ben de yaşadım daha ergenliğe girmedim kardeşimde bebek ne yapmalıyım ve Allah sizden razı olsun . Zaten bu hatamı arkadaşıma söyledim ve benle küstü şuan eski arkadaşlarımla konuşmuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu