Rüya

Yalan Yere Rüya Anlatmak

Yalan Yere Rüya Anlatmak

Akıl sahibi bir insanın yalan yere rüya anlatması İslam dininde kesinlikle kabul edilmeyen ve kınanan bir durumdur. Bu konuyla ilgili Peygamber Efendimizin hadisleri şöyledir:

-“Rüyasına yalan karıştıran veya görmediği halde görmüş gibi rüya anlatan kimseye kıyamet günü bir arpa tanesini bağlamakla mükellef tutulacaktır.” (Dârimî Rüya, 5; İbn Mâce, Rü’ya 8; Darimî, Rikak 3)

-“Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.” (bk. Buhârî, Ta’bir: 45)


Bu hadislerden anlıyoruz ki hiç görmediği halde rüya gördüğünü söyleyen kimse şüphe yok ki bile bile yalan söylemiş olmaktadır. Nasıl ki bir insanın iki, arpa tanesinin biri biri ile düğümlenmesi mümkün olmayacak bir durum ise yalan yere rüya anlatan bir şahsa yarın ahirette birbiri ile irtibatı ve düğümlenmesi asla mümkün olmayacak iki arpayı düğümlenmesi istenecektir. İşte böylesi yalan yere rüya anlatanlar bu işi yapamadığı sürece azaba uğrayacaktır ki bunu hiçbir zamanda yapamayacaklar. Yüce Allah, biz kullarına yalan söylemeyi ve hatta özellikle rüya gibi ciddi konularda yalan söylemeyi haram kılmıştır:

“Şu bir gerçektir ki Allah haddi aşan, yalancı kimseleri iflah etmez.” (Mümin, 40/28)


Bir kimsenin bir şeyi yapmadım demesi nasıl yalan olur ise, yapmadığı bir şeyi de yaptım demesi de öyle yalandır. Peygamberimiz bu konuda başka bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Yalanların en büyüğü kişinin görmediği rüyayı gördüm demesidir.” (Buhari, Tabir, 45; Müsned 2/96, 119) Peygamberimiz yalan rüyayı yalanların en büyüğü olduğunu bizlere bildirmiştir. Bu nedenlerle bir kimsenin görmediği rüyayı görmüş gibi insanlara anlatması haramdır ve günahtır. Bu durumdan kesinlikle kaçınmalıyız ve çevremizde ki insanları bu konuda uyarmalıyız. Zira insanlar çoğu zaman bilmeden birçok yanlışın içine düşebilmektedirler. Bununla birlikte şu da bilinen bir gerçektir ki İslam dininde yalan küçük veya büyük diye sınıflandırılmamaktadır. Yüce Mevla’mız yalandan bizi muhafaza eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hiç iyi değilim ne olur yardım edin annemi görmek istiyırum ona muhtacım ama yalanımdan dolayı görmüyorum sürekli ağlıyorum aklıma geldikçe tövbe mş etmeliyim

 2. Selamünaleyküm hocam ben yalan sölemedim ama mülk süresinin ayetini okuyarak yattığım istiharede çok net bir rüya gördüm isim tarih kişi olarak net bi cevap verildi. Bende bu sırrı tutamayıp rüyamda gördüğüm kişiye yakın dostuma ve anneme anlattım. Anlatmış olmam kaderimi değiştirirmi? Ayrıca iş için 4 gece yaptım hiçbişiy görmüyorum artık cevap verilmeyecekmi anlattığım için ? Bunun tövbesini nasıl yapabilirim kefareti nedir:( çok üzülüyorum rabbimin bana verdiği sırrı saklıyamadım.

 3. Çok korkuyorum hocam uyuyamıyorum çok huzursuzum sürekli ağlamak gelir içimden çok korkuyorum

   1. Sürekli huzursuzum hocam aklıma geldikçe ağlıyordum allah beni affetmez die korkuyorum hocam. Allahım inşallah affeder

 4. Bende yapmıştım hocam çok korkuyorum böyle büyük bir günah olduğunu bilseydim yapmazdım çok pişmanım kendimi hiç iyi hissetmiyorum çok pişmanım ne yapmam gerekiyor hocam yardımcı olun lütfen

 5. Bende anlattım ama böyle günah olduğunu bilmiyordum bilseydim yapmazdım peki şimdi ne olacak hocam tövbe etsem kurtulurmuyum bu azaptan?

 6. Ben evleneceğimiz kız ile barışmak için anlattımm ama çok buyuk günah olduğunu duymuştum hadisleri felan okumamıştım evleneceğim kız için söylemiştim yine aynı olur mu hocam.

  1. Yine aynı olur, fakat bilmediğiniz için tövbenizin kabul olması bilen birine göre daha çabuk olacaktır.

 7. Zamanında Kur'an Kursuna gider iken hocamız bu konunun üzerinde çok dururdu. Yalan söylemek insanın duygularını körertir derdi. Yalan söylemekten uzak duralım.

 8. Günümüzde pek çok insan rüyasını yalan yanlış süslüyor bu nedendir bilmiyorum ama arada bende yapıyorum.

  Yalandan rüya anlatmayanların sayısı oldukça az onunda yalan olduğu unutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu