HadislerSorularınız

Yalan Konusunda ki Hadisler Arasındaki Çelişki

Aralarında bir çelişki olduğunu düşünüyorum yani birinde yalanın amacı iyiyse olumlu bakılıyor birinde şaka bile olsa yalan söylemeyin diyor acaba biri sahih hadis değil mi ?

1. Hadis: “Halkın arasını düzelten ve bunun için hayır niyetiyle söz ulaştıran veya hayır niyeti ile yalan söyleyen, yalancı değildir.” (Buharî, Sulh 2; Müslim, Birr 101)

2. Hadis: “…Şaka da olsa yalan söylemeyi terk eden kimse için cennetin ortasında bir eve kefilim…”

Yalan Konusunda ki Hadisler Arasındaki Çelişki Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere niyet İslam dinide önemli bir konudur. Zira Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

“Ameller  ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. ” (Buhârî, Bedü’l-Vahy, 1; Müslim, İmare, 155; Ebu Davud, Talak, 11)

Dolayısı ile niyet çok önemlidir. Zikretmekte olduğunuz hadislerin arasında bir çelişki yoktur. Size böyle gelmesinin nedeni İslam dinin özünü anlamada güçlük çektiğinizden kaynaklanmaktadır. Lütfen bu sözlerimizi bir hakaret olarak almayın, zira sizin samimiyetinize içtenlik ile inanıyoruz. Zira bu nedenle sorunuza cevap veriyoruz. Şimdi bu konuyu sizin için elimizden geldiğince açık bir şekilde cevaplamaya çalışalım.

Yalan Söylemek Hangi Durumlarda Doğru Olur?

Örnek vermiş olduğunuz birinci hadis i şeriftede zikredildiği gibi yalan söylemek ancak iki kimsenin veya iki toplumun arasını düzeltmek için caiz olmaktadır. Zira dargınlıklar fitneyi, fitne ise felaketi getirmektedir. Fitne insanlar içerisinde bulunan çok tehlikeli bir virüs gibidir. Bazen bu fitneler çok küçük dargınlıkların sonucunda dahi olabilmektedir. Bu nedenle dargınlıkların giderilmesi ve fitnenin oluşmaması için İslam dini eğer başka bir yol yok ise insanların arasını yapabilmek için yalan söylemeye izin vermektedir. Şu da önemlidir ki örneğin iki kimsenin arası bozuk ve bu kimselerin aralarını yapabilmemiz için yalan söylemimizi gerektirecek bir durum yok. Bu durumda iki kişinin arasını yapmak niyetiyle olsa dahi yalan söylemek günahtır.

Şaka Olarak Yalan Söylemek Doğru mudur?

İkinci olarak zikrettiğiniz hadis i şerifte Peygamber Efendimizin şaka olsa dahi yalan söylemekten kaçınan Müslümanları cennet ile müjdelemektedir. Bu hadis i şerifte ise gereksiz yere yapılan yalanlara dikkat çekilmektedir. Zira iki kimseyi barıştırmak için yalan söylemek zorunda kalan bir kimse söylediği yalanı çok dikkatli söyleyecektir. Çünkü o kişinin derdi dargınlıkları gidermektir ve bu nedenle söylediği yalan başka bir dargınlığa neden olmamalıdır. Fakat şaka ile yalan söylemeyi adet edinen bir kimse laubali bir şekilde ve gelişi güzel yalanlar söyleyeceğinden şaka yaptığı kimseleri dahi kıracak veya iki kimsenin arasını bozacak yalanlar söyleye bilmektedir. Unutmayın bir söz her ne kadar şaka olsa dahi söylenen kimsede bir iz bırakmaktadır ki bu sözlerin birde yalan olduğunu düşünürsek daha sonra telafisinin ne kadar zor olacağını anlayabiliriz.

Özetle, bu iki hadis i şerifin arasında bir çelişki bulunmamakla birlikte bu iki hadis i şerif İslam ahlakını ortaya koyan ve İslam ahlakının ne kadar ince bir hassasiyete sahip olduğunu gösteren hadis i şeriflerden biridir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu