Namaz

Yahudilere Benzememek İçin Namazı Nalın İle Kılmak mı Gerekir?

Yahudilere benzememek için namazı nalın ile kılmak mı gerekir? Bu konudaki hadis i şerifi zikreder misiniz? Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda çeşitli içeriğe sahip olan hadisi şerifler bulunmaktadır: Soruda sorulan hadisi şerif ve açıklaması şöyledir: “Yahudilere muhalefet edin. Çünkü onlar, nalın ve mestlerle namaz kılmazlar.” (Ebu Davud, Salât, 89).

– Bu hadisi şeriften “mutlaka her zaman nalın ya da mest giyerek namaz kılmanın gerekli olduğunu” anlamamak gerekir. Zira bu hadisi şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; “Yahudiler hiç nalın veya mest giyerek namaz kılmazlar. Siz onlara benzemeyin. Bazen nalınla bazen mestle de namaz kılın…” Zira Peygamber Efendimizin sünnetlerinden biride İslamiyet dışında ki dinlere muhalefet etmektir. Bu muhalefeti doğru anlamamız gerekir. Zira Peygamberimizin gayesi böyle bir tutum sergileyerek Müslümanın kendine has bir çizgisinin olduğunu göstermektir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu