Tasavvuf

Yad Kerd Ne Demek?

Yad Kerd: Kelime manası “zikretmek” demektir. Sadat katında kastedilen mana şöyledir; mürid murakabe mertebesine erdikten sonra, “Nefy-i isbat” yani: “La ilahe illallah,” zikrini belli bir miktar dille yapmalıdır. Mesela üç yüz, beş yüz, yani mürşidinin emrettiği kadar. Burada da anlatılan “Nefy-i İsbat” zikrinin bu mertebede dille yapılması şart sayılmıştır. Zira kalpler anasıra (unsurlara) bağlı olduğundan, anasır gibi paslanır. Anlatılan “Nefy-i İsbat” zikri yapılınca, pası gider. Murakabe mertebesine çıkar, müşahede mertebesine erer.

Yad Kerd: Abdulhalik Gücdevani hazretleri bugün Nakşibendîliğin esasları diye bildiğimiz on bir temel esası ortaya koyan değerli üstadtır. Bu prensiplerin esası; “Kalbe gelip onu meşgul eden her şeyi çıkarıp atmak ve kalbi daima Allah-u Teala ile meşgul hale getirmek” tir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu