Tasavvuf

Yad Daşt Ne Demek?

Yad Daşt: Zikreden kimseye gereken: Zikrini ettiği Zat’ın zikri anında, kalbini huzurda tutarak korumaktır. Bu, “Nefyi-i İsbat” zikrini nefesini tutarak yaptığı zaman olacaktır. 

Yad Daşt Hakkında Bilgi

Denildi ki; her halde, devamlı olarak, kalbi Allah-u Zülcelal’ın huzurunda bulundurmaktır. Böyle olunca, murâkabe ile aynı manaya gelir. Netice olarak, mürid şunu bilmelidir. Zikir, murakabe, sohbet, rabıta ve Yad-Daşt diye anlatılanlardan hasıl olan huzur manası, hakikatte birdir.

Kaldı ki huzur, Zat-ı Ehadiyet nurlarını müşahededen ibarettir; ancak şekilleri değişiktir. Bu değişik durumu ise ancak havâs zümresi zatlar bilirler.

On Bir Temel Esas:  

Yad Daşt; Nakşibendiliğin esasları diye bildiğimiz on bir temel esası vardır. Abdulhalik Gücdevani hazretleri bu temel esasları belirleyen değerli üstattır. Bu prensiplerin esası; “Kalbe gelip onu meşgul eden her şeyi çıkarıp atmaktır. Bununla birlikte kalbi daima Allah-u Teala ile meşgul hale getirmek” tir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu