GenelYazarlar

Ya Bugün Ölürsen ?

Ölüm hepimiz aklına gelince eminim şöyle bir titreme getiriyordur ! Ama bu korku neden ?

Sevgililer sevgilisi , iki cihan günesi Hz Muhammed (sav)’e kavuşmanın huzuru mutluluğu olması gerekmez mi  Allah (cc) ve Resuluna kavuşmak neden bizi korkutuyor ?

Bu güne kadar kendine bile itiraf edemediğini sana itiraf edeyim ! Çünkü hepimiz iyi bir kul olamadığımızın farkındayız , hakkıyla islamı yaşayamadığız için , hakkıyla islamı yayamadığımız için hesabını verceğimizin bilincindeyiz !

Oysa herkes islam’ın gerekçelerini yerine getirseydi ölüm bizim için yeni bir doğum olurdu !

Bediüzzaman Said Nursi Risale-i Nur’da şu şekilde söz etmekte ;

Risale-i Nur Külliyatı
Ey nefis! Başta Habibullah, ve bütün ahbabın, kabrin öbür tarafındadırlar. Burada kalan bir iki tane ise, onlar da gidiyorlar. Ölümden ürküp, kabirden korkup başını çevirme. Merdâne kabre bak, dinle, ne talep eder? Erkekçesine ölümün yüzüne gül, bak, ne ister. Sakın gafil olup ikinci adama benzeme.Ey nefsim! Deme, “Zaman değişmiş, asır başkalaşmış. Herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maişetle sarhoştur.” Çünkü ölüm değişmiyor. Firak, bekàya kalb olup başkalaşmıyor. Acz-i beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor, ziyadeleşiyor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sür’at peydâ ediyor.

Hem deme, “Ben de herkes gibiyim.” Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.

Bediuzzaman Said Nursi ne kadar da güzel açıklamış ölümü değil mi ? Tüm sevdiklerimiz geçmişimiz kabrin öteki tarafında bizi beklemiyor mu ? Onları özlemedin mi ? Ölüm yok olmak değil kardeşim , ölümün aslında senin doğum günün ve sen istemez misin ölümün kabrin öbür tarafında hoşgeldinler ile kutlansın !

Öyle bir kul olmalısın ki ölüm aklına geldiğinde “ Kavuşayım Artık sana Ya Rabb “ demelisin…

Kısaca ölüm, hepimizin ödeyeceği borçtur. vÖlüm dünya uykusundan uyanmaktır. Rüyanın bitmesidir. Allah Resulü (sav) şöyle demiş: “İnsanlar uykudadır ölünce uyanır.” Cengiz Han ölürken : “Rüya bitti” demiş.

İşleri ihtiyarlığa bırakan kaybediyor. Hele işi ölüm döşeğine bırakan hepten kaybediyor. Ölümle her şeyin biteceğini değil, başlayacağını düşünelim. Ölümü bir evden bir eve taşınmak olarak kabul edelim. Ölümü istemediğimiz ve beklemediğimiz bir anda dünyadan ayrılan bir olay olarak düşünelim.

Şimdi ölümün korkusunu bir kenara koy sessizce kardeşim ve deki

“ BENDEN RAZI OLACAĞIN İŞERİ YAPARKEN KAVUŞAYIM SANA YA RAHMAN “

Zor değil kardeşim inan hiç zor değil kimliğinde ki İSLAM yazısına hayatını uydurman …

Allah (c.c) yeniden başlayanların yardımcısıdır , başlamadan pes etme… Allah (c.c) yolunda hizmet et ve bilki hizmetinin mükafatı o çok korktuğumuz ölümden hemen sonradır !

Hesabını veremeyeceği şeylerden korkar insan !

Hesabını ahirette veremeyeceğin hayatını artık terk et …

Bu arada güzel kardeşim ;

“ CANIMIZ CENNETE İNŞAALLAH :) “

SELAMETLE…

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu