GenelTasavvuf

Vukuf-i Adedi Ne Demektir?

Vukuf-i Adedi;Kelime manası vird ve tesbih yapılırken kişinin çekmiş olduğu adedin farkında olmasıdır. Burada asıl anlatılan vukuf, sayılarına riayet sureti ile hafi (gizli) zikirden ibarettir. Hafi zikir esnasında sayısına riayet edilmesi, zihni dağınıklıktan kurtarır. Zikirde asıl gaye, zikri yapılan Allah-u Zülcelâl ile kalbin huzurudur, manevi beraberliğidir. Ancak böyle yapıldığı takdirde, zikrin faydası görülür. Anlatılan fayda: “la ilahe” (ilah yoktur) nefyetmek, yani reddetmek esnasında, beşeri varlığın bitip tükenmesidir. “İllallah” (ancak Allah vardır) esnasındaysa, ilahî cezbelerin doğuşudur. Bu hal, (ledünnî) ilim mertebelerinin ilkidir.

Vukuf-i Adedi; Abdulhalik Gücdevani hazretleri bugün Nakşibendîliğin esasları diye bildiğimiz on bir temel esası ortaya koyan değerli üstadtır. Bu prensiplerin esası; “Kalbe gelip onu meşgul eden her şeyi çıkarıp atmak ve kalbi daima Allah-u Teala ile meşgul hale getirmek” tir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu