İslam Alimi

Vitir Namazının Kazası Mutlaka Yapılmalı mıdır?

Vitir namazının mutlaka kazası yapılmalı mı? Yapmamanın bir mahsuru var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Vitir Vacip namazı konusunda mezheplerin faklı görüşleri vardır. Hanefi Mezhebine tabi iseniz Vitir Namazı vacip olduğundan dolayı mutlaka kaza etmeniz gerekmektedir. Bu konuda ki yapacağınız en doğru şey bu olacaktır.

Aksi taktirde bu konuda borçlu kalacaksınızdır. Tavsiyemiz kazaya kalmış olan vitir vacip namazlarınızı kılmak olacaktır. Zira yarın ahirette gerişi dönülmeyen bir pişmanlıkla kalmamanız için en doğrusu budur. Kısaca şunu diye biliriz ki Vitir Vacip namazı vacip oluşundan dolayı nasıl ki farz bir namazın kazası farz ise vitir namazının kazasıda vaciptir.

Eğer Şafi Mezhebine tabi iseniz böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü Şafi Mezhebinde vitir namazı sünnet bir namazdır. Fakat çok kuvvetli bir sünnet namaz olunduğu bilindiğinden ve bir çok alimin vitir namazı konusunda vacip olduğuna hükmetmelerinden dolayı Şafi Mezhebine tabi bir kardeşimizin de Vitir Namazlarını kaza etmesi takvaya daha uygun olacaktır. Zira Şafi mezhebinde vacip terimi yoktur.

Fakat Şafi mezhebinde sünnetler ikiye ayrılmaktadır.Birincisi bütün sünnetler, ikincisi ise kesinlikle yapılması gereken sünnetler.Vitir namazı Şafi mezhebinde bu ikinci kısma girmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ