NamazSorularınız

Vitir Namazını İstediğimiz Saatte Kılabilir miyiz?

Lütfen cevap verin… Vitir namazını istediğimiz saat kılabilir miyiz?Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere vakit namaz ibadetinin farzından biridir. Vitir namazının vakti Yatsı namazının vaktinin girmesi ile girmektedir. Fakat Yatsı namazını kılmadan vitir namazını kılmak uygun olmamaktadır. Dolayısı ile önce yatsı namazı kılınmalı sonra ise vitir namazı kılınmalıdır. Yatsı namazının kılınışı için Yatsı Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? Vitir namazının kılınışı için Vitir Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konulara başvurabilirsiniz.

Fakat sorunuzda ki istediğimiz saatten kastınız yatsı namazından sonra istediğimiz bir vakitte kılabilir miyiz şeklinde ise evet kılabilirsiniz. Hatta İslam alimlerimize göre vitir namazını yatsı namazının vaktinden yaklaşık iki üç saat sonra kılmak daha sevaplı olacaktır. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz vitir namazının teheccüd namazının sonrasında kılmıştır.

Özetle, vitir namazını yatsı namazının hemen ardından değilde teheccüd namazı vaktine kadar kılabilirsiniz. Tabi bu noktada akla o halde vitir namazını neden yatsı namazı ile birlikte kılıyoruz şeklinde bir soru gelebilir. İslam alimlerimiz vacip olan vitir namazının terkini önleye bilmek adına yatsı namazının ardından kılınmasını tavsiye etmişlerdir. Bu nedenle günümüzde de olduğu gibi vitir vacip namazı yatsı namazının hemen ardından kılınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu