İslam Alimi

Vitir Namazı Vacip midir? Vitir Namazına Nasıl Niyet Edilmelidir?

Vitir vacip namazı vacip midir? Ve Vitir namazına nasıl niyet edilmelidir? Bu konuda kısaca bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bilindiği üzere vacip kavramı Hanefi mezhebine mahsus bir kavramdır. Şafi mezhebine göre ise vitir namazı sünnet bir namazdır. Hanefilerde ise Hanefi ulemanın çoğunluğuna göre vitir namazı vaciptir. Niyet edilirken niyet ettim bugünkü vitir vacip namazını kılmaya diyerek niyet edilmektedir.

Bu konu ile alakalı Hanefi bir alim olan Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi hayretleri şöyle buyurmaktadır. Ulemanın bir çoğuda vitir namazının sünnet olduğunda itifak etmişlerdir. Bu nedenle niyet ederken sadece niyet ettim bugünkü vitir namazını kılmaya diye niyet edilirse daha uygun olacaktır. Çünkü eğer vitir namazı sünnet ise de vacip ise de bu niyet geçerli olacaktır. Fakat eğer vitir namazı gerçekten sünnet ise, bu taktirde sünnet bir namazı vacip olarak kılmak durumuna düşmek uygun olmayacaktır.

Değerli ziyaretçimiz şu hususta bilinmelidir ki vitir namazı sünnettir denilerek kılmamakta büyük bir yanlış olacaktır . Çünkü vacip olduğu konusundaki alimlerin görüşleri de çok önemlidir ve en çok kabul gören görüşte budur.Bizim burada vitir namazına sadece niyet ettim bugünkü vitir namazını kılmaya değişimiz bir hataya düşme ihtimalinden korunmaktır. Yoksa kesinlikle vitir namazının kılınmasa da olur hükmü gibi hükümler çıkarılmamalıdır. Vitir namazı kılınmalıdır ve terk edilmemelidir. Fakat niyet ederken, niyet ettim bugünkü vitir vacip namazını kılmaya demektense , niyet ettim bugünkü vitir namazını kılmaya demek daha doğru olacaktır.

Vitir namazına Şöyle Niyet Edilir: Niyet ettim bugünkü vitir vacip namazını kılmaya diyerek niyet edilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ