Namaz

Vitir Namazı Farz Mıdır?

Yatsı namazında sonra kılınan Vitir namazı farz mıdır? Bu konu hakkında tam bir bilgi verir misiniz? Çünkü bu konuda çeşitli yorumlar duymaktayız.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vitir namazı Hanefi mezhebine göre vacip bir namazdır. Şafi mezhebine göre ise müekked (kuvvetli) sünnet bir namazdır.

Vitir Namazı Farz Mıdır? Konusunda Detaylı Bilgi

Sözlükte “Vitir” tek olan şeye denir. Istılahta ise, yatsı namazından sonra kılınan üç rekatlık namazın özel ismidir. Vitir namazı sünnet ile sabit olmuştur.

Hazreti Hatice’den rivayette deniliyor ki: Rasülullah (s.a.v.) Efendimiz çıka geldi ve şöyle buyurdu: “Doğrusu Allah size bir namaz ile lütufta bulundu; o namaz ise kızıl tüylü develerden daha hayırlıdır; o vitir namazıdır. Onun size yatsıyla fecir doğuncaya kadar geçecek zaman içinde meşru’ kılındı.”

Bu hadisi şerif ışığı altında İmam Ebu Hanife’nin görüşü şöyledir.

  • Vitir namazı vacibdir.

Hanefi imamları bu esası kabul ederek vitir namazının vacib olduğuna hüküm etmişlerdir.

Vitir namazı yatsı namazına bağlı bir sünnet değildir. Zira öyle olsaydı vitir namazının gecenin sonuna geciktirilmesi mekruh olurdu. Halbuki bu namazın yatsıyla fecir arasındaki zaman içinde kılınabileceği belirtilmiştir. Diğer taraftan yatsının son iki rekat sünnetini gecenin sonuna geciktirmek yanlıştır. Zira o yatsı namazına tabidir. Bu konu ile alakalı olan Vitir Namazı Nasıl Kılınır? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Vitir namazı hanefi mezhebine göre vacip olduğundan onu ayakta durup kılma gücü olduğu halde oturarak kılmak mekruh sayılmış, bunun gibi binek üzerinde bir özür olmadıkça kılınması da aynı hükme bağlanmıştır.

Vitir namazı vacib olduğundan dolayı ister unutularak, ister kasden terk edildiği takdirde kaza edilmesi gerekmektedir. Bunun gibi, vitir namazına vitir niyeti getirmeden kılınması da caiz görülmemiştir. Vitir namazı kaza edildiğinde yine kunut duasıyla birlikte kaza edilir. Çünkü bu duayı okumak da vacibtir.

Hanefi Mezhebinde Vitir Namazı

Vitir namazı Hanefi mezhebinde tek selam ile 3 rekat olarak kılınmaktadır. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz vitir namazını şöyle kılarmış

  1. Rekatta Fatiha’dan sonra A’la suresini.
  2. Rekatta Fatihadan sonra Kafirun suresini.
  3. Rekatta Fatihadan sonra ihlas suresini okurmuş.
  4. Kıraatı tamamladıktan sonra iftitah tekbiri alarak ellerini tekrar bağlar ve kunut dualarını okurmuş.

Hanefi mezhebinde bu tekbiri almak vaciptir. Hanefi bir kimsenin vitir namazı kılmadığı durumlarda vitir namazını kaza etmesi vaciptir. Bununla birlikte vitir namazı Yatsı namazından sonra kılınmalıdır.

Şafi Mezhebinde Vitir Namazı

Şafi mezhebinde müekked sünnet olan vitir namazı 1 rekat olarak veya 11 rekata kadar kılına bilinmektedir. Ancak Şafi mezhebinde vitir namazını 1 rekat olarak kılmak hoş görülmemiştir. Vitir namazını kılacak olan Şafi 3 rekat kılacak ise tek seferde 3 rekat kılar ve selam verir.

Örneğin eğer 5 rekat kılacak ise bu durumda önce 2 rekat kılmalı selam vermelidir ve daha sonra 3 rekat kılarak selam vermelidir. Eğer kişi gece uyanacak ise vitir namazını gece kılması sünnetir. Vitir namazının son rekatında kunut dualarını okumak sünnettir.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu