Vitir Namazı Farz Mıdır?

Kemal Yavçın

Yazarın şu ana kadar yazılmış 55 makalesi bulunuyor.

Vitir: Sözlükte tek olan şeye denir. Istılahta ise, yatsı namazından sonra kılınan üç rekatlı namazın özel ismidir. Vitir namazı sünnet ile sabit olmuştur. Yapılan sahih rivayette buyruluyor ki: “Şüphesiz ki Allah size bir namaz fazla kıldı; haberiniz olsun ki o vitir’dir. Bu namazı yatsı ile fecir arasında kılın.”

Hazreti Hatice’den rivayette deniliyor ki: Rasülullah (s.a.v.) Efendimiz çıka geldi ve şöyle buyurdu: “Doğrusu Allah size bir namaz ile lütufta bulundu; o namaz ise kızıl tüylü develerden daha hayırlıdır; o vitir namazıdır. Onun size yatsıyla fecir doğuncaya kadar geçecek zaman içinde meşru’ kılındı.”

Bu hadislerin ışığı altında İmam Ebu Hanife‘den üç rivayet yapılmıştır.

  1. Vitir namazı farzdır,
  2. Vitir namazı müekked sünnettir,
  3. Vitir namazı vacibdir.

Vacib olduğuna dair yapılan rivayetini imamın en son konuda çıkardığı hükümdür. Sahih olan da budur. Hanefi imamları bu rivayeti esas kabul ederek vitir namazının vacib olduğuna kaaildirler.

Eğer vitir namazı yatsıya bağlı sünnet olsaydı, gecenin sonuna geciktirilmesi mekruh olurdu. Halbuki bu namazın yatsıyla fecir arasındaki zaman içinde kılınabileceği belirtilmiştir. Diğer taraftan yatsının son iki rekat sünnetini gecenin sonuna geciktiremiyoruz çünkü o yatsı namazına tabidir.

Vitir namazı hanefi mezhebine göre vacip olduğundan onu ayakta durup kılma gücü olduğu halde oturarak kılmak mekruh sayılmış, bunun gibi binek üzerinde bir özür olmadıkça kılınması da aynı hükme bağlanmıştır.

Vitir namazı yine vacib olduğundan ister unutularak, ister kasden terk edildiği takdirde kazası gerekir. Bunun gibi, vitir namazına vitir niyeti getirmeden kılınması da caiz görülmemiştir. Vitir namazı kaza edildiğinde yine kunut duasıyla birlikte kaza edilir. Çünkü bu duayı okumak da vacibtir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ