İslam Alimi

Vitir Namazı Farz mıdır?

Vitir namazı hakkında tam bir bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vitir namazı Hanefi mezhebine göre vacip bir namazdır. Şafi mezhebine göre ise müekked (kuvvetli) sünnet bir namazdır.

Hanefilerde Vitir Namazı

Vitir namazı Hanefi mezhebinde tek selam ile 3 rekat olarak kılınmaktadır. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz vitir namazını kılarken 1. rekatta Fatiha’dan sonra A’la suresini 2. rekatta Fatihadan sonra Kafirun suresini 3. rekatta Fatihadan sonra ihlas suresini okurmuş.

Kıraatı tamamladıktan sonra iftitah tekbiri alarak ellerini tekrar bağlar ve kunut dualarını okurmuş. Hanefi mezhebinde bu tekbiri almak vaciptir. Hanefi bir kimsenin vitir namazı kılmadığı durumlarda vitir namazını kaza etmesi vaciptir. Bununla birlikte vitir namazı Yatsı namazından sonra kılınmalıdır.

Şafilerde Vitir Namazı

Şafi mezhebinde müekked sünnet olan vitir namazı 1 rekat olarak veya 11 rekata kadar kılına bilinmektedir. Ancak Şafi mezhebinde vitir namazını 1 rekat olarak kılmak hoş görülmemiştir. Vitir namazını kılacak olan Şafi 3 rekat kılacak ise tek seferde 3 rekat kılar ve selam verir. Örneğin eğer 5 rekat kılacak ise bu durumda önce 2 rekat kılmalı selam vermelidir ve daha sonra 3 rekat kılarak selam vermelidir. Eğer kişi geceleğin uyanacaksa vitir namazını gece kılması sünnetir. Vitir namazının son rekatında kunut dualarını okumak sünnettir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ