NamazSorularınız

Vitir Namazı 4 Rekat Olarak Kılınır mı?

Anneme toplantılarda okumaya gelen bayan hocalar. vitir namazını 4 rekatta kılabilirsiniz diye söylemişler. Bunun yanlış olduğunu söyledim. Ama annem 4 rekat kılıyor, bu doğrumu yanlış mı? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz hocalar bu bilgileri nereden alıyor ve insanlara veriyor anlayamadık. Hangi İslam eserinde böyle bir şey yazıyor. Özetle cevap verecek olur isek bu konu öyle uzun uzun anlatılması gereken bir konu değildir. Zira mezhepler vitir namazını farklı şekillerde kılsalar ve Hanefi mezhebinde vacip, Şafi mezhebinde sünnet olmasına rağmen rekat konusunda farklı bir görüş yoktur. Vitir namazı Hanefi mezhebinde de Şafi mezhebinde de ortak görüşe göre 3 rekat olarak kılınmaktadır ve rekat sayısı konusunda bir itilaf yoktur. Vitir namazının nasıl kılınacağı sitemizde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. İlgili konu için Vitir Vacip Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konuya müracaat edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu