CamilerResimler

Vezir Han Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Pakistan’ın Lahor eyaletinin Pencap bölgesinde bulunan Vezir Han Camii, geniş bir şekilde döşenmiş fayanslarıyla meşhurdur. Vezir Han Camii, Lohor’un yanağında bir ben olarak tanımlanmaktadır. Dünyaca ünlü camilerden biri olan Vezir Han Camii’nin yapımına 1634-1635 yıllarında başlanmış ve caminin inşaatı 7 yıl sürmüştür. Vezir Han Camii’ni Hâkim Şeyh İlmüddin Ensari yaptırmıştır. Hâkim Şeyh İlmüddin Ensari, o zamanki Pencap Valisidir. Bununla beraber, Hâkim Şeyh İlmüddin Ensari, Pakistan’da genel olarak Vezir Han adıyla bilinmektedir ve Vezir ismi, Pakistan’da kendisine bahşedilen önemli bir isimdir.

Vezir Han Camii, şehir içerisinde yer almaktadır ve Delhi geçidinden Vezir Han Camii’ne kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Vezir Han Camii, Babür Dönemi’ne kalma en iyi çini örnekleri taşımaktadır. Vezir Han Camii, Delhi kapısının Lahor kalesine bağlandığı noktada bulunan Vezir Han Camii’ne bir mezar inşa edilmiştir. Han Camii, 1635 yılında inşa edildiğinde Sufi maneviyat önderlerinden biri olan Miran Badshas’ın mezarını da çevrelemiş olduğundan dolayı şu anda Miran Badshas’ın mezarı, Vezir Han Camii’nin avlusunda bulunmaktadır. Vezir Han Camii yapılana kadar kullanılan Meryem Zamani Begüm Camii Vezir Han Camii’nin açılmasından sonra artık eskisi kadar kullanılmamaya başlanmıştır.

Vezir Han Camii, cadde üzerinde konumlanmış olan evler gibi Cami vakfına bitişik olarak tasarlanmıştır. Kırmızı tuğlalar kullanılarak yapılan göz alıcı güzellikteki Vezir Han Camii için gerekli olan kaynak, caminin vakfından karşılanmıştır. Cami vakfı ise bu paraları hamam ve saraydan alınan bağışlardan elde etmiştir. Tarihçi Stephen Alter, Pakistan’da yapılan bu tür para bağışlarını cami dışındaki diğer binaların yapımı için görmenin imkânsız olduğunu yazar. Vezir Han Camii’nin eni 85 metre, boyu da 45 metre yüksekliğindedir ve tek bir koridorun yanı sıra beş ana bölümden oluşmaktadır.

Vezir Han Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu