Namaz

Vesveselerden Dolayı Namaza Ara Verdim, Buna Cinler mi Neden Oluyor?

Hocam eşimin başına gelen bir olay vesileyle namaza başladım, yalnız namaz kılarken sürekli olarak vesvese ile mücadele verdim, bu yüzden ya kıldığım namaz rekatlarını unutuyorum yada okuduğum duaları. Bende vesveselerden dolayı namaza ara verdim , her ezan vakitlerinde namaz kılmak istiyorum ama bir türlü kılamıyorum. Allah’ın ve resulun ismi her geçtiğinde gözlerim doluyor ve o anda selam veriyorum.

Hocam bazen içimden gelerek birinin sağlığı sıhhati yada birinin ruhuna yada Peygamberimin ruhuna,yada kendim korunmak amacıyla Felak nas ve Ayetel Kürsi okuyorum, bu duaları okumaya başladığım da içimde anlatılmaz tuhaf bir ürperti ve korku başlıyor ve bacaklarım anlamsız Bir şekilde karıncalanıyor sebebi ne olabilir, Sağlığım sıhhatim ve akli dengem yerinde ama bana cinler mi musallat oldu sizce sebebi nedir?

Vesvese Nedeniyle Namaz Asla Terk Edimemelidir!

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Abdestsiz gezmemeye çalışın. Hatta akşamları yatağınıza dahi abdestli girmenin büyük faydalarını göreceğinizi unutmayın. Vesveselerden Dolayı Namaza Ara Verdim diyorsunuz. Her ne olursa olsun namazlarınızı terk etmeyin.

Namaz içerisinde yanlış bir şey yaparsanız bilmelisiniz ki İslam dininde sehiv secdesi bunun için vardır. Bu konuda çok şey söyleye biliriz. Ancak önemli nokta şudur. Unutmayı ki vesveseyi veren şeytandır. Şeytan ise vesveseye kulak veren insanlara daha çok vesvese vermektedir. Vesvese hakkında önemli bir hadis i şerif şöyledir:

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’in ashabından bir kısmı ona sordular: “Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):“Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” diye sordu. Oradakiler “Evet!..” deyince:“İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez).” dedi.”

Aklınız Vesveseye Kalkandır, Namaza Engel Olmamalı

Dolayısı ile içinizden gelen bir düşünceye “aklınız ile yön vermelisiniz”. Örneğin namazlarınızda devamlı aklınız karışıyor ve vesvese yaşıyorsunuz. Bu durumda ben namaza haksızlık yapıyorum, böyle namaz mı kılınır, o halde bir müddet namaz kılmamalıyım dememelisiniz. Tam aksine namazlarınızı elinizden geldiği en güzel şekilde kılmalı ve namazdan sonra yaptığınız duada “Ya Rabbi bu içimde ki vesveseden sana sığınırım. Ben elimden geldiğince namazımı kılmaya çalıştım, bir günahım oldu ise beni bağışla. Bu vesveselerden kurtulmayı nasip eyle” demelisiniz.

Biraz zor olsa da vesveseden kurtulmanın en güzel yolu vesveseye kulak asmamaktır. Örneğin yanınızda bir kimsenin kendi kendine konuştuğunu gördüğünüzde tavrınız ve tutumunuz nasılsa vesveseye de o şekil bakmalı ve ciddiye almamalısınız. Eğer böyle yaparsanız amacına ulaşamayan vesveseyi veren şeytan sizinle uğraşmayı bırakacaktır.

Cinlerden Rabbinize Sığının

Cin konusunda ise şunları söyleye biliriz. Bu konudan müzdarip olanların çoğu cin muhabbetini çok yapan onların isimlerini çokça anan kimselerdir. Bu düşüncelerinizin bir vesvese olduğunu unutmamalısınız. Ayetleri okuduğunuzda yaşadığınız ürperti ise muhtemelen ayetleri okuduğunuzda Rabbinize yaklaştığınızın bir göstergesidir. İnsanlara veya vesveselere değil her daim Yüce Mevla’mıza sığınmalıyız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu