Sorularınız

Vesvese Nedir? Bu Durumda Ne Yapılmalı?

Size sorum vesvese nedir? Bu durumunda ne yapılmalı? Bazen sabah kalkarken veya normal bir işe başlarken aklımdan bunu şöyle yapma günün kötü geçer, şunu şöyle yaparsam günüm kötü geçer gibi şeyler geçiyor. Bazı durumlarda ise abdesti tam alamadım diye düşünerek tekrar alıyorum ve bu beni çok üzüyor bu gibi durumlarda ne yapmalıyız? Cevaplarınızı bekliyorum.

Vesvese Nedir? Bu Durumda Ne Yapılmalı? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde vesvese şeytanın veya nefsin insan ruhuna, aklına verdiği düşüncelerdir. Bunların pek çoğu İslam dini kurallarına uymayan ve kafa karıştırıcı düşüncelerdir. Maalesef insanlar düşündükleri bir çok şeyin aslında vesvese olduğunu dahi anlayamazlar.

İslam dini ihlas ve takva konusuna bu nedenle çok önem vermektedir. Zira İnsan manevi açıdan geliştikçe ve maneviyatı yükseldikçe aklına, kalbine gelen düşüncelerin vesvese olup olmadığını daha iyi anlayabilir. Sözlük anlamı itibari ile vesvese şu anlamlara gelmektedir.

 • Şüphe: (Her şeye gereğinden fazla korku ile bakma)
 • Kuruntu: (Çevresinde olan şeyler hakkında küçücük şeyleri aklında adeta bir dağ haline getirir ve ötesini göremez)
 • Tereddüt: (Kişi vesvesenin vermiş olduğu karışık düşünceler ile kendine güvenemez ve ne yapacağı konusunda tereddüte düşer)

gibi anlamlara gelmektedir. Kuran ı Kerimde Nas suresinde yüce Mevla’mız vesveseden şu şekilde sığınmamızı tavsiye etmektedir.

(1-6) De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlâh’ına sığınırım.” (Nas suresi)

Zira vesvese insanın ruh halini ve dolayısı ile maneviyatını çok olumsuz etkileyen bir konudur. Peki, bir düşüncenin vesvese olduğunu nasıl anlayabiliriz. Aklımıza gelen düşünce eğer İslam dini çerçevesine uymuyor ise veya akılımıza gelen düşüncenin gerçeklik ile bir alakası yok ise bu gelen düşünce bir vesvesedir.

Vesveseden Nasıl Kurtulunur?

Sorunuzda da olduğu gibi Müslümanların en çok yaşadığı vesveselerden biri örneğin abdest konusudur. Acaba abdest aldım mı yok sa almadım mı gibi ve benzeri konular.

İslam alimlerimizin ortak görüşüne göre vesvese ile yapılacak en iyi mücadele vesveseye kulak asmamaktadır. Yani aklımıza gelen bir düşünce İslam dinine ters düşüyor ise bu düşünceye tabiri caizse kulak asmamak gerekmektedir. Zira vesvese ciddiye alınır ise vesveselerin arkası kesilmemektedir. Burada akla en çok takılan İslam dini ile alakalı konularda ki vesveselerdir.

Zira kötü düşünceleri ayırt etmek bir nebze kolaydır, fakat İslam dinine dair konularda bu sorun insanları daha çok rahatsız etmektedir.

Vesvese Nedir? Konusunda Örnekler

Örneğin abdestim var mı, yoksa yok mu gibi konular insanları çok meşgul etmektedir. İslam dini hükmüne göre eğer kişi abdestini aldığını hatırlıyor, fakat bozup bozmadığını hatırlamıyor ise bu durumda bu kişi abdestli sayılmaktadır. Eğer abdestini bozduğunu hatırlıyor, fakat bir daha abdest alıp almadığı hatırlamıyor ise bu kişi abdestsiz sayılmaktadır.

Başka bir örnek verecek olur isek örneğin namaz kılan bir kimse çok sıklıkla namazını kaç rekat kıldığını karıştırıyor ise İslam alimlerimiz bu kimsenin sehiv secde yapılmaması gerektiğini söylemektedirler.

Örneğin her gün bir iki defa namazının kaçıncı rekatında olduğun karıştıran bir kimse vesvese haline düşmüş demektir. Zira bir kimsenin bu kadar sıklıkla bir konuda şüpheye düşmesi normal bir durum değildir.

Bu nedenle vesvese kulak arkası edilmeli ve sehiv secdesi yapılmamalıdır. Zira vesvese dikkate alındıkça artmaktadır. Bu bilgiler ile birlikte size yukarıda zikrettiğimiz Nas suresini okumanızı ve Kötü Düşünceden Kurtulma Duası başlıklı konudaki duaları okumanızı da tavsiye ediyoruz.

Vesvese Hakkında Sıkça Sorulan Başlıklar

Vesvesenin Belirtileri Nelerdir?

Aslında sakin bir akıl ile kişi kendi düşüncelerini değerlendirir ise eğer vesvese halinde ise bunu anlaya bilir. Zira vesvese aslında kişinin kendi düşünceleri değildir. Vesveseler şeytanın fısıldaması, nefsin ise istekleri uğruna insanın üzerinde baskı yaparak fikirlerini değiştirmeye çalışmasıdır.

Dolayısı ile bir kimse sakin bir akıl ile ben bunu düşünecek bir insan değilim diyor ise aklına gelen o düşüncenin vesvese olduğunu anlayabilir.

Şeytan Kimlere Vesvese Verir?

Şeytan daha çok manevi boşluk içerisinde olan insanlara vesvese vermektedir. Zira bu tür insanları aldatması çok daha kolaydır. Tabi bunu yaparken aynı zamanda nefsin yersiz ve yanlış arzularını da kullanmaktadır.

Unutmamak gerekir ki bir kimsenin gafleti ne kadar artar ise vesvese de bu oranla artar. Çünkü gaflet içinde ki insan kendi düşüncesi ile vesveseyi ayır etmesi mümkün değildir.

Beyindeki Vesveseden Kurtulmak

Vesveseden kurtulmak akla gelen düşüncenin vesvese olduğunu anlamaktan geçmektedir. Kişi bu düşünceleri anlayarak bunların adını vesvese olarak koyabilirse, kurtulması da o kadar çabuk olacaktır.

Bu konuda İslam alimlerinin en büyük tavsiyesi akıl sahibi olmak ve şeytanın yersiz ve gereksiz vesveselerini kaideye almamaktır. Çünkü vesvese ne kadar ciddiye alınırsa o oranda artmaktadır. En önemli nokta kişinin kendini bilmesi ve doğru ile yanlış düşünceyi ayır edebilmesidir.

Böyle bir kimse vesveseye kulak asmayacaktır ve adeta bir papağana dönen şeytan emeline ulaşamayınca uğraşından vazgeçecektir. Tabi ki şeytan insanın peşini bırakmaz. Ancak kişi iradeli olur ise vesvese vermekte zorlanacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selam hocam bir sorum olucak benim zinime cok vesvese geliyor ellerim bacaklarim titriyor yugreyim daraziyor bunalti sıkkınti oluyor abdes aliyorum bol duva ediyom biraz rahatlar gibi oluyom tekrar başliyor ziynim batlicak gibi oluyor hocam bana yardimci olur sagniz sevinirim

  1. Nas suresini devamlı okuyun.Kuran ı Kerimde Nas suresinde yüce Mevla’mız vesveseden şu şekilde sığınmamızı tavsiye etmektedir.(1-6) De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlâh’ına sığınırım.” (Nas suresi)

 2. hocam aklıma haşa sümme haşa Rabbime küfürler geliyordu sonra ben bunlara ehemmiyet verince yani benden mi geliyor acaba diye düşüne düşüne artık aklıma bunla ilgili vesvese gelmeyince bile aklıma geliyor.aklımda hastalığa dönüştü bu şey.ne yapmalıyım hocam ve hocam günaha girer miyim?

 3. hocam ben 15 yaşındayım. namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum. fakat aklıma sen kötü bir insansın, sen namazı gösteriş için kılıyorsun, Allah beni sevmiyor gibi şeyler geliyor. ne yapmalıyım hocam?

  1. Bu yaşadıklarımız vesvesedir siz vesveseyi umursadığınız sürece peşinizi bırakmayacaktır.

 4. hocam ben daha 15 yaşındayım.bir kıza gönlümü kaptırdım.hocam 1 buçuk ay önce sevdiğim kızı rüyamda gördüm ve güvenilir bir kişiye sordum oda yorumladı ve Rahmani rüya görmüşsün dedi. Hocam şimdi ise aklıma bu güzel rüyayı gördüm mü görmedim mi gibi şüpheler geliyor. Hocam yalan yere rüya anlatmanın haram olduğunuda biliyorum ama tövbe etmiyorum çünkü kararsızım. Hocam ne yapmalıyım? vesveseler ibadet konularında daha çok gelir diye biliyorum ama neden bununla ilgili vesvese geliyor?

   1. Hocam vesvese değilse niye böyle bir kararsızlığa giriyorum ne olur yardımcı olun

   2. Vesvese değil demiyoruz bizim dediğimiz doğru bir vesvese değildir.

   3. Hocam peki neden bu rüyayı görüp görmemekle ilgili vesvese geliyor?ve hocam doğru bir vesvese değil derken inanmamam gerektiğini mi söylüyor sunuz?

   4. Nedenini Mevla bilir. Rüyanız doğru vesveseniz yanlış rüyanıza inanmalı veseveseye inanmamalısınız.

 5. Hocam selamün aleyküm bir sorum olacaktı. Ben bir kızı çok seviyorum ama o beni tanımıyor.hergün onun için dualar ediyorum.daha sonra rüyamda sevdiğim kızı gördüm.1 ay sonra ise bu güzel rüyayı gördüm mü görmedim mi sorusu var. Bazende görmedim gibi şeyler oluyor ve üzülüyorum hocam ne yapmalıyım. ALLAH razı olsun cevaplarsanız sevinirim.

   1. Konu içerisinde sorunuzun cevabı yer almaktadır, dikkatlice okuyunuz ve elinizden geldiğince uygulamaya çalışınız.

   2. Hocam bir şey soracaktım. Vesvese sadece yaptığımız ibadetlere mi gelir yoksa her konuda mı?

   3. Vesvese ibadetlerde daha çok gelmektedir. Bununla birlikte insan günün her vaktinde vesvese ile karşı karşıya kalabilir.

   4. hocam rüyem güzel olduğu için mi aklıma bu vesvese geliyor?

   5. hocam felak ve nas surelerini okudum Rabbime dualar ediyorum ama bu rüyayı gördüm mü görmedim mi sorusu var aklımda hala ne yapmalıyım?

   6. Hocam bir soru daha soracaktım vesvese sadece namaz kılıp abdest alıp veya başka bir şey yapınca mı gelir yoksa örneğin abdest almadığımız zaman abdest ile ilgili vesvese gelir mi ?

   7. Vesvese günün her zamanında her işinde her ibadetinde olabilecek bir şeydir.

   8. yok hocam kusura bakmayın sormak istediğim soru örneğin abdest alırken ve aldıktan sonra vesvese geliyor ya peki abdest almadan önce veya abdestsizken abdest aldım mı almadım mı gibi vesvese geliyor mu ? vb(namaz,gusül)

 6. Selamün aleyküm benim eşimin başka bir kadınla yazışmalarını gördüm ama ben yapmadım dedi benim hesabından konuşulmuş dedi benim içimde devamlı yaptımı yapmadı mı sorusu var.ne yapmalıyım?

  1. Aleyküm selam, biraz daha sabretmenizi tavsiye ediyoruz. Belkide durum gerçekten eşinizin bahsettiği gibi olabilir. Değil ise sizin fark ettiğinizi anlayarak yaptığı yanlıştan dönebilir. Biraz sabredip zamana bırakmanızı ve eşinizin sözüne inanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu