SorularınızYazarlar

Vesvese Gönülde İman Var İse Vardır

vesveseHemen hepimizin korkusu haline gelmiş şeylerden biriside “Vesvese”dir. Çocuğun için, ailen için, geçim derdi için… Vesveselerimiz vardır. Yerinde olmayan aklın anlayamadığı ve şaşırdığı kuruntular…

Kulda iman var ise muhakkak ki vesvesede vardır, imanın gereğindendir vesvese, imanın kuvvetli ise Vesvese vardır.

Sahabe-i Kiram’dan Efendimize gelip, “Ya Resûlallah, vesveseye müptelayım” diyen birine, Efendimiz (sav)’in cevabı, “Endişe edilecek bir şey yok; o mahz-ı imandır, imanın kuvvetindendir” şeklinde olurdu.

Lanet ve gönlünde sevgi olmayan Şeytan, gönlümüzdeki iman cevherini görünce dayanamaz kudurur, parça parça olur, e ne yapacak tabii ki vesvese vererek onu azaltmaya ve yok etmeye çalışacaktır Lâin şeytan. O Taarruza geçtikçe iman artar, iman arttıkça o paramparça olur erir, Altan girer, üstten çıkar. İlk babamız Âdem(a.s) ile başlayan savaşı kıyamete kadar vesvese vererek imanı almaya devam edecektir ve o almaya çalıştıkça” inşallah” imanımız artacak ve Şeytan zellil,rezil  olacaktır. Bu yönden düşünür isek vesvesemiz geçecektir “İnşallah”.Şeytan emek düşmanıdır, kazanılanı yok etmeye sevdalıdır, çünkü kazanmanın emeğin ne olduğu onda yüklü değildir. Doyumsuz insan gibi oda gönüldeki pırıl pırıl imanı almak ile doymuyor ve bu yönde vesvese veriyor. İman varsa Vesvese vardır, telaşa gerek yok, ne mutlu size ki vesveseniz var, cennet imanınız var. Vesvese kalbe ait değildir. Anlam ve manası itibarı razı olmadığı için, şeytanın sık sık gelmesinden rahatsız olduğu için rahatsız olur kalp. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam Allah razı olsun sizden. İnternette girip okuyacağım güvenilir bir site buldum yanlız üye olunamıyor galiba hocam bende anksiyete rahatsızlığı var.Bunun için hangi duaları okumalıyım. Korkudan emin olma duasını aldım sitenizden sağ olun Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu