Kuran, Tefsir

Veleddalin mi, Velezzalin mi?

Çok tartışılan ve kafaların karıştığı bir konudur ki Fatiha suresinin sonunda geçen “Ve leddalin ” kelimesi okunur iken “Veleddalin” mi, “Velezzalin” mi? diye okunmalıdır. Zira birçok kişinin “Velezzalin” diye okuduğuna ve birçok kişinin de “Ve leddalin ” okuduğunu duymaktayız.

Aslında bu konu öyle uzun tartışılacak veya çokta yoruma açık bir konu değildir. Bilindiği üzere Arapça bazı sesler Türkçe’de yer almamaktadır. Bu nedenle ana dili Arapça olmayan bizler bu konularda sorun yaşaya bilmekteyiz ki alimlerimiz tecvit eğitimine bu nedenle önem vermişlerdir. Aslında Fatiha suresinin bu son bölümü yukarıda bahsettiğimiz her iki şekilde de okunması tam manası ile doğru değildir. Zira ” leddalin ” de geçen dal harfi yani bizim değişimiz ile d harfinin okunuşu ne tam olarak d harfi nede tam olarak z harfidir. Arapçada olan bu harf sesi d harfi ile z harfi arasında bir sestir. Bunu tam bir usulü ile yapan bir kimseden dinlediğimizde bize aynı zamanda hem “Veleddalin” hemde “Velezzalin” demiş gibi gelecektir. Fakat bu ses daha çok “Veleddalin” sesini çağrıştıracaktır. Bu nedenle bu sesi çıkaramayan bir kimsenin ben tecvit yapacağım diyerek “zalin” demesi çok yanlış olacağı gibi manayı da önemli derecede bozacaktır.

Özetle, bu işin eğitimini yani tecvit eğitimini almış olsak dahi eğer dilimiz yatkın değil ise ve bu sesi tam manası ile çıkartamıyor isek “Veleddalin” demeliyiz. Bu manayı bozmayacaktır. Birçok İslam alimi de bu yolu tercih etmiş ve ümmeti Muhammed’e tavsiye etmişlerdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Arkadaslar velezzalin diye bir şey yok ve zuhhe ne ya bunları yapan cahildir kusura bakmayın siz kuran dilini asla değiştiremiyeceğiniz vezzuha ne demek he velezzalin ne tamamiyen yanlis okunuyor ve bu hocalarımız arkaşındaki cemaatin bütün namazından sorumludur o namaz kabul olmaz o gün bütün cemaat imami suçlayacak ve hakkini alacaktır

 2. Doğu’da veleddalin batı’da velezzzzzzzalin bu ne ya.
  Gerçeği veleddalin dir. Bazı imamlar zalin diye okuduğunda direkt namazimi bozarim. Kimse kuranda bir harf değiştirmeye gücü yetmez. Yok peygamber efendimiz z ile d harfi arasında bir harf çıkarttığı için onu söylemeye çalışıyorlar ve bizim imamlar ters köşe.

 3. Siz egerki kuranı kerimi okumayı biliyorsanız fatiha süresinin sonundaki velezźallin olduğunu bilirsiniz
  Benim şahsi fikrim ź harfini d harfi olarak okursak
  vezzuha velleyli ize sece derken orada şu şekilde okunması gerekir
  vedduha buda sonradan kuran öğrenen ve türkçe yazılı kuran okumanın yanlışlıkları .

 4. Kardeşim bence Kuran’da veladdallin yazıyor niye değiştiriyorlar kurandaki kelimeyi çok yanış benim şahsi düşüncem

 5. kuran da wele dallin yaziyor ama bizim hocamız tecvit edecem diye tam anlamıyla wele zalin okuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu