Kuran, Tefsir

Veleddalin Amin Ne Demek?

5 vakit namazda ve birçok vesile ile her Müslümanın her gün defalarca okuduğu sure olan Fatiha Suresinin sonunda yer alan Veleddalin Amin Ne Demek? konusunda detaylı bir açıklama yapalım.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki “Veleddalin Amin” sözcüğünün “Veleddalin” bölümü Fatiha suresinin son ayetinin son kelimeleridir. “Amin” sözcüğü ise Fatiha suresinin sonunda söylenen ve söylenmesinde birçok fazilet olan bir sözcüktür. Bahsi geçen Fatiha suresinin son ayeti kerimesinin meali şöyledir.
Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanların yoluna ve sapıkların yoluna değil.(Fatiha-7)

İşte bu yüce ayeti kerimenin sonunda yapılan bu büyük duaların kabulünü dilemek maksadı ile “Amin” denilmektedir.

Veleddalin Amin Ne Demek?

Veleddalin

Bu yüce ayeti kerimede geçen “Veleddalin Amin” sözcüğü vermiş olduğumuz mealde “sapıkların yoluna değil” sözcüklerinin karşılığıdır. Yani aslında bu sözcüğün doğru yazılışı “Ve Leddalin Amin” dir.

Burada ki “Ve” Türkçe’de de kullandığımız ve kelimesinin aynı manasını içermektedir. “Leddalin” kelimesi ise sapıklara, sapık bir topluma işaret etmektedir. Amin kelimesi ise her Müslümanın bildiği üzere duanın kabul için söylenen bir kelimedir ve manası kabul eyle, Ya Rabbi kabul et manalarına gelmektedir. Konuyu kısaca toparlayacak olur isek “Ve Leddalin Amin” cümlesinin özetle şu manaya geldiğini söyleyebiliriz: “Sapıklarınkine (yoluna) değil”.

Peki, burada bahsedilen sapıklar kimlerdir. Bahsi geçmekte olan bu topluluğu ise Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde biz ümmetine şöyle bildirmektedir.

Hazreti Adiyy İbnu Hâtim rivayet ediyor: “Hazreti Peygamber Efendimiz (sav) buyurdular ki: “(Fatiha’da geçen) el-mağdûbi aleyhim (Allah’ın gazabına uğrayanlar) Yahudilerdir, ve led-dâllîn (sapıtanlar) da Hıristiyanlar’dır”.

(Tirmizi, Tefsir 2, (2957)

Amin Ne Demek?

Her Müslümanın kullamakta olduğu ve adeta her Müslümanın hayatının bir parçası olan “amin” kelimesi özetle, şu manayı ifade etmektedir “Ya Rabbi kabul buyur, Ya Rabbi yapmış olduğum bu duayı kabul buyur”. Genel itibari ile kabul buyur manasına gelen bu kelimeyi bilhassa dualarımızdan sonra kullandığımız için daha çok şu anlamı ifade etmektedir.

Ya Rabbi yapmış olduğum bu duayı kabul buyur. Dualardan veya yapılan bir amelden sonra bu kelimeyi söylemenin büyük faydaları vardır. Zira bu kelimeyi söyleyen bir kimse Yüce Mevla’ya kul olduğunun bilincinde olduğunu sergilemektedir.

Adeta Yüce Mevla’mıza şöyle niyaz etmektedir. Ya Rabbi ben aciz bir kulum, sen ise Rahman ve Rahimsin bu duamı, ameli ve sair kabul buyur. Şu da bir gerçek ki bu kelimeyi Peygamber Efendimizde dilinden düşürmemiştir ve ashabına tavsiye etmiştir.

Bu konu ile alakalı olan Fatiha Suresi başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Veleddalin Amin Nasıl Okunur?

Bu videoda değerli hocamız Fatiha suresini okumaktadır. Fatiha suresi hakkında bilgi için yukarıda ki linki tıklayabilirsiniz. Videoyu veleddalin kısmının okunduğu bölüme göre düzenledik. Dilerseniz daha sonra baştan dinleye bilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bence hocaların bazıları yanlış kullanıyor dalin olması gerekir zalim olmaz surede dalin geçiyor o zaman niye zalim zalim olmaz yapanlar arkasında namaz kılmak yanlış bilen var bilmeyen var herkes bilsin

    1. Arapça dat harfi söylenirken mahreç Yeri itibarıyla d,z arası ancak d harfine yakındır. Bizim bazı hocalar bunu abartabiliyor. Ayrıca biliyoruz ki dilimizde kullandığımız Ramazan kelimesinde geçen z harfi esasen dat harfidir. Bu bahsettiğim d,z olayından kaynaklanmıştır. Bunun gibi dilimize geçen örnekler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu