Sorularınız

Vefat Eden Birisine Hatim Yapilabilir mi?

Ben dedem için hatim yapmaya niyetlendim hatmime devam ederken dedem hastalandı ve vefat etti ben hatmime devam ettim. Vefat eden birisi için hatim yapılabilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle başınız sağ olsun ve yüce Mevla’mız dedenizin mekanını cennet eylesin inşaallah. Vefat eden birine tabi ki hatim yapabilirsiniz. Hatta bu çok güzel olacaktır. Zira vefat eden yakınlarımızın amel defteri kapanmaktadır ve dünyada yaşayan kimselerin onların adına yaptıkları hayırlar amel defterlerine yazılmaktadır. Bu nedenle dua ederken Kuran ı Kerim okurken vefat etmiş aile büyüklerimizi unutmamalıyız. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Ölülerinize Yasîn okuyunuz”. (bk. Ebu Davud, Cenaiz, 24; İbn Mace, Cenaiz, 4)

Kişi Kuran ı Kerimi Allah rızası için okumalıdır ve sadece yüce Allah’ı anlamak için okumalıdır. Daha sonra şöyle dua etmelidir.  Ya Rabbi senin rızan için senin kelamını okudum. Yapmış olduğum bu hayırlı amelden oluşan sevabı öncelikle Peygamber Efendimize, aline ve ashabına dada sonra örneğin vefat eden kim varsa babama, dedeme şeklide devam ederek hediye eyledin sen rahmetinle kabul eyle demelidir. Tabi bizim tavsiye ettiğimiz şekil örnek bir duadır. Başka şekillerde de yapılabilmeltedir. Sitemizde yer alan Hatim Duası başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu