Ahiret

Vefat Eden Annem İçin Nasıl Hayır Yapabilirim?

Annem gerçekten çok iyi bir insandı. Size sorum vefat eden annem için nasıl hayır yapabilirim? Onu çok seviyordum, aklıma geldikçe ağlıyorum. Annemin ölümü çok ani oldu bana ne tavsiye edersiniz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle değerli annenize Yüce Mevla’mızdan rahmet dileriz, mekanı cennet olsun inşaallah. Öncelikle Peygamber Efendimizin şu hadis i şerifine yer verelim.

Hz. Aişe (r.ah)’den yapılan rivayete göre, Peygamberimiz(a.s.m): “Ani ölüm, mümin için rahatlık, facir için üzüntü kaynağıdır.”

(bk. a.g.y).

Ani ölüm Yüce Mevla’mızın bir hikmetidir. Buna sevinmeli üzülmemelisiniz.

Vefat Eden Annemiz İçin Nasıl Hayır Yapabiliriz

Öncelikle anneniz için bir hayır yapmak istiyorsanız yapacağınız en güzel hayırlardan biri hayırlı bir kul hayırlı bir evlat olmaktır. Zira sizin doğru yolda olmanız hayırlı ameller işlemeniz, anneniz içinde bir hayır vesilesidir. Zira siz annenizin tabiri caizse dünyada ki sermayesisiniz.

“Anne cennet kapılarının ortasındadır.” (İbn Hanbel, V, 198);”

Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6)

  • Namazlarınızdan sonra anneniz için çokça dua edin.
  • Anneniz için Yasin suresini okumayı ihmal etmeyin. Eğer okumayı bilmiyorsanız tanıdığınız birinden okuması için ricada bulunabilirsiniz.
  • Örneğin bir hayır işlerken annenizin adına yapabilirsiniz.
  • Unutmayalım ki İslam dininde yemek yedirmenin büyük bir hayrı vardır. Mümkünse annenizin hayrına yakınlarınıza ve özellikle ihtiyaç sahiplerine yemek yedirin. Bu mümkün değilse erzak yardımı da yapabilirsiniz.
  • Eğer anneniz Hac vazifesni yapamadıysa ve sizin maddi durumunuzda müsaitse annenizin yerine hac ibadetini yapmanızda çok hayırlı olacaktır.

Vefat Eden Anneniz İçin Yapılacak Hayır Konusunda Peygamber Tavsiyesi

Vefat Eden Annem için neler yapabilirim sorusunun cevabına Peygamber Efendimizin tavsiyeleri ile devam edelim. Anneniz için çokça istiğfar edin. Bu konuda şöyle bir hadis i şerif vardır.

Anneniz İçin Tövbe Edin

Kişinin ahirette derecesi yükseltilir. Bunun üzerine o kişi:
“Bu yükselme (hakkım değildi) nereden gelmedi?” der. Kendisine:
“Bu senin için evladının yaptığı istiğfar sebebiyledir” denilir.

(Kütüb-i Sitte)

Anneniz İçin Yapılacak 4 Büyük Tavsiye

Bir başka hadis i şerifte Peygamber Efendimiz vefat eden anne ve babamız için dua etmek, dostlarına ikramda bulunmak, onun için af dilemek, verdiği sözler var ise bunları yerine getirmek ve akraba ziyaretlerinde bulunmayı tavsiye etmiştir.

Malik İbn-i Rebia (ra) şöyle nakleder: Ben Resulullah’ın (asm) katında oturduğum bir sırada aniden ensardan bir kişi çıka geldi. Adam dedi ki:
“Ey Allah’ın Resulü, anne ve babam öldükten sonra benim onlarla yapabileceğim herhangi bir iyilik var mıdır?” Resulullah (asm) buyurdu ki:

“Evet, dört haslet vardır”: Onlara dua etmek, dostlarına ikram etmek, mağfiret dilemek, ahidlerini yerine getirmek, dostlarına ikram etmek, onlar tarafından başka rahmin olmayan akrabalarına sıla-i rahimde bulunmak. İşte annen ve baban öldükten sonra senin onlara yapman gereken iyilikler bunlardır.

(Ebu Davud, İbn-i Mace)

Annenizin Hayrına Sadaka Verin

Hayırlı bir çocuğun anne-babası için verdiği her sadaka kendisinden hiç kesilmeden aynı katıyla anne ve babasının hayır defterinede yazılır.

“Herhangi bir Müslüman bir sadaka verdiğinde bunu Müslüman iseler anne ve babası için verebilir. Sadakanın ecri hem ebeveynine hem de ebeveyninin sevaplarından eksiltmeden aynı oranda kendisine yazılır.”

(Taberi)

Sitemizde yer alana Dua Nasıl Yapılır? başlıklı konulardan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu