İslam Alimi

Veccehtu Duası

Genellikle Şafi Mezhebine tabi olan Müslümanları okudukları bir dua olan Veccehtu Duası, Peygamber Efendimizin okuduğu dualardan biridir. En çok bilinen rivayat olan İbnu Ömer’in rivayetine göre, Peygamberimiz namaz kılmaya başlamadan önce”Veccehtu vechiye” şeklinde başlayan bu duayı okurdu. Şafi Mezhebine tabi olan Müslümanlar namaz ibadetine başlayınca fatiha suresinden önce bu duayı okurlar.

Veccehtu Duasının Arapça ve Türkçe Okunuşu

Veccehtu duasının Arapça metni ve Türkçe dilinde Arapça’sının okunuşu şu şekildedir.

Veccehtu Duası

Veccehtu Duasının Manası

Şüphesiz ki ben yüzümü yerleri ve gökleri yaratmış olan Yüce Allah’a (c.c) çevirdim. Ben müşrik kullardan değilim. Şüphe yok ki benim namazım, ibadetlerim, sahi olduğum hayatım ve ölümüm hiçbir ortağı bulunmayan bütün alemlerin yaratıcısı olan Allah (c.c) içindir. Ya Rabbi senin ortağın yoktur. Ben ancak bununla emir olundum ve ben Müslüman olanlardanım.

Veccehtu Duası Nerelerde Okunur?

Yukarıda zikrettiğimiz Veccehhü duası Şafi mezhebinde kılınan namazlarda namaza başladıktan sonra Fatiha Suresinden önce okunmaktadır. Bunun dışında bu anlamı çok güzel olan dua, namazların sonunda dua ederken veya gönülden dua edildiği vakitlerde okunabilir.

Veccehtu Duası hakkında çok güzel bilgiler içeren bu videodan istifade edebilirsiniz. Videonun 9. dakikasından sonra bu konu işlenmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. diyala dedi ki:

    muhteşem

BİR YORUM YAZ