Dua

Veccehtu Duası Anlamı

Genellikle Şafi Mezhebine tabi olan Müslümanları okudukları bir dua olan Veccehtu Duası, Peygamber Efendimizin okuduğu dualardan biridir.

En çok bilinen rivayet olan İbnu Ömer’in rivayetine göre, Peygamberimiz namaz kılmaya başlamadan önce “Veccehtu vechiye” şeklinde başlayan bu duayı okurdu. Şafi Mezhebine tabi olan Müslümanlar namaz ibadetine başlayınca fatiha suresinden önce bu duayı okurlar. Bu bağlamda Veccehtu duası Şafi mezhebi için Hanefi mezhebinde namazlarda okunan Sübhaneke duasının karşılığıdır denebilir. 

Veccehtu Duası, Arapça ve Türkçe Okunuşu

Fazileti büyük Veccehtu duasının Arapça metni ve Türkçe dilinde Arapça’sının okunuşu şu şekildedir.

Veccehtu duasının Arapça ve Türkçe Okunuşu

Veccehtu Duasının Okunuşu

Duanın Arapça Okunuşu: Veccehtu vechiye lillezi fetaras semavati vel arda hanifen muslimen ve ma ene minel müşrikin. İnne salati ve nusuki ve mahyaye ve memati lillahi Rabbil alemin. la şerike lehu ve bizalike umirtu ve ene minel müslimin.

Veccehtu Duasının Anlamı

Şüphesiz ki ben yüzümü yerleri ve gökleri yaratmış olan Yüce Allah’a (c.c) çevirdim. Ben müşrik kullardan değilim. Şüphe yok ki benim namazım, ibadetlerim, sahi olduğum hayatım ve ölümüm hiçbir ortağı bulunmayan bütün alemlerin yaratıcısı olan Allah (c.c) içindir. Ya Rabbi senin ortağın yoktur. Ben ancak bununla emir olundum ve ben Müslüman olanlardanım.

Veccehtu Duası Nerelerde Okunur?

Yukarıda zikrettiğimiz Veccehtu duası Şafi mezhebinde kılınan namazlarda namaza başladıktan sonra Fatiha Suresinden önce okunmaktadır. Bunun dışında bu anlamı çok güzel olan dua, namazların sonunda dua ederken okuyabilirsiniz. Bununla birlikte gönülden dua edildiği vakitlerde de okumanızda fayda vardır.

Sitemizde yer alan Dualar kategorisinde pek çok duaya ulaşabilirsiniz. Şafilere Namazda Veccehtu Duasını Nereye Kadar Okumalıdır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Veccehtu Duası Farz mıdır?

Şafi mezhebinde okunan bu güze dua farz değildir. Ancak Şafi mezhebine mensup bir kimse bu duayı ezberlemeli ve okumalıdır. Eğer ki kişi bu duayı ezbere bilmiyor ise ezberleyene kadar Sübhaneke duasını okuyabilir. Fakat Veccehtu duasını en kısa zamanda ezberlemelidir.

Veccehtu Duasının Hakkında Video

Bu dua hakkında çok güzel bilgiler içeren bu videodan istifade edebilirsiniz. Videonun 9. dakikasından sonra bu konu işlenmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Duada “ene evvelu-l müslimin” şeklinde yazılmış “ben müslümanların ilkiyim” anlamına geliyor. Sanırım “ene min-el müslimin” “ben müslümanlardanım” şeklinde olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu