Nikah

Uzun Süren Nişanlılıklar da Nasıl Davranmalıyız?

Hocam Uzun süren nişanlılıklar da nasıl davranılmalı? Tarafların telefonla konuşması uygun mu? Nişanlılık nikah sayılır mı bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Nişan dediğimiz olay, bir evlilik değildir, bir evlilik sözü vermek demektir. Bu nedenle nişanlanmış olan erkek ve kadın birbirine yabancı sayılmaktadır ve yanlarında mahremlerinin bulunması gerekmektedir. Nişanlıların Yanlarında üçüncü bir şahıs olmadan yanlız kalmamaları gerekir. Bu konuda efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

“Sizden kim Allâh’a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Çünkü bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olur.” (Buhârî, Nikâh, 111, 112; Müslim, Hacc, 424)

Nişanlanan kişilerin evlilik öncesi yanlarında anneleri, babaları, kardeşleri veya mahrem olan bir yakınları olmadan tek olarak gezmeleri İslam dinimize göre caiz değildir. Zaten İslami olmayan bu şekildeki birliktelikler hiçbir fayda vermez zararlara neden olur.

Evde evlilikleri için görüştükleri zaman da yanlarında yine mahrem olan birisinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca da kadının bu buluşmasında tesettürüne çok dikkat etmesi de şarttır.

Nişanlı olan kişilerin telefonda konuşmalarında bazı yönlerden dolayı dikkat etmeleri gerekir. Mesela aşk kelimeleri, gıybet, yalan ve şehevi duyguları uyandıran şeylerden olursa bu konuşma kesinlikle doğru bir davranış olmaz.

Ancak bu konuşmalar dini konularda olursa Allah’ı, dini duygu ve düşünceleri hatırlatan tarzda konuşmalar olursa elbette ki bunlar yasak olmaz. Bu şekilde hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi çok güzel bir şekilde koruyacağınızı söyleyebiliriz. Bununla birlikte yaptığınız işi dilerseniz bir de vicdanınıza sorunuz. Eğer Vicdanınız rahat değilse mutlaka yaptığınız o işten vazgeçmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Sac hocam bir soru sormak istiyorum. Önümüzdeki yaz tecilimi bozup askere gitmek istiyorum kısa donem olacağı için 6 ay sürecek. Kasımda gitsem mart-nisan gibi döneceğim inşallah. Evlilik niyetim var fakat askerden önce evlenmekten korkuyorum bu zamana kadar evlenmedim zaten bari 1-1,5 yıl daha bekliyim diyorum askerden sonra evleneyim diyorum. Fakat askere gitmeden önce bir es adayı bulursam askere gitmeden nisan yapmayı düşünüyorum. Bu halde ne tavsiye edersiniz? Askerden önce hayırlı bir aday bulursam hiç bekletmiyimmi yoksa askerden sonraya mı bırakıyım düğünü? Evlenip askere gitmek çok zor gözüküyor bana. Duruma Gore 1 yıl gibi nisanlı kalınacak bu durumda nasıl davranmam gerekiyor? Kendim es adayı bulamadım, daha doğrusu İslami esaslara uygun bir izdivaç yapacağım birini bulamadım, bu yüzden aileme aciklayacam konuyu onlarin bulmasını isteyeceğim. Bana ne tavsiye edersiniz? Herkesin fikrini alıyorum ki benim göremediğim bazı hususları başkaları görebilir belki. Yas 23 İslam Alimi Yazarlara Faydalı Bilgiler

    1. Eğer kaçırmak istemediğiniz hayırlı bir kısmet var ise nişanlanabilir veya evlene bilirsiniz. Fakat böyle biri yok ise arayışı askerliğin bitimine yakın veya bittikten sonra yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu