Sorularınız

Uyuya Kalmak Bir Özür Olur mu?

Dinimizde uyuya kalmak bir özür olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, evet uyuya kalmak bir özürdür. Fakat Tedbirsiz uyumak sonucu uykuda kalmak bir özür olmaz. Bizler bu konuda saatimizi kurmalı veya birisine bizi uyandırması için tembih etmeliyiz. Bunun yanı sıra Erken yatmalıyız. Aldığımız bütün tedbir ve önlemlere rağmen uyuyakalır isek o vakit durumumuz özür sayıla bilir. Bu konuda kişiyi en iyi kendisi bilir. Bu nedenle bizler kendimize özel çözümlerde üretmeli ve alabileceğimiz bütün önlemleri almalıyız.

Bu ise örneğin sabah namazına uyanamayıp uyuya kaldığımız taktirde içimizde derin bir sızı ve rahatsızlık duyuyor isek zaten bu bize bizim gerçekten uyuya kaldığımızı gösterecektir. Yani bizler elimizden geleni yapmalıyız, biz gücümüz yettiğini yaptığımız taktirde yüce Mevla’mız güç yetiremediğimiz şeylerden bizi sorumlu tutmayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam annemi defnedildi sonra evde dua okunurken kıbleye doğru ayakta dua okunurken Kendimi Kabe’de olduğunu hala bunun arasını tavada gittiğimi gördüm sanki gittim gerçekten Kabe’de gibi oldu bu konu hakkında yorumlarınızı öğrenebilir miyim.

  1. Bu gördüğünüzün Hayır olduğu bir gerçektir ancak net olarak bir yorum yapmak doğru olmayacaktır bizim âcizane görmüş olduğunuz bir şey hem annenizin Durumunun iyi olduğu hem de sizin maneviyatınız Iyi olduğu anlamına gelmektedir Yüce mevlamız hayıra çevirsin.

 2. Selâmün aleyküm. Ben 12 yaşındayım. Namazlarimi düzenli olarak okulların açıldığı ilk gün yani 19 eylül 2016 tarihinde basladim. Su an 7. Sınıfa gidiyorum. Daha önceden kaza namazlarını var mıdır varsa bunları nasıl ödeyeceğim. Cevaplarsaniz sevimirim

  1. Kaza namazlarınızın olduğunu düşünmüyoruz. Sizin önceliğiniz bundan sonra namazlarınızı kazaya bırakmamak olmalıdır. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin ve gayretinizi artırsın.

 3. Hocam Selâmün Aleyküm Soru yazma kısmı kapalı olduğu için soru yazamadım şimdi yazma fırsatım oldu hocam bi kaç gündür rahatsizim bedensel olarak değil ruhsal olarak hocam ben 13 yaşındayım bende aşırı derecede isteksizlik başladı yani ders çalışmak istemiyorum spor yapmak istemiyorum herşey den sıkıldım hocam aklıma gelen kötü bi konu var düşünmek istemesemde aklıma geliyor bazen kendimi suçluyorum kimsede yok bende var diye bu sorun hocam Allah aşkına yardım et beni bu konuda aydınlat bu konu yüzünden ders çalışmaz oldum ergenlige giriyorum diyemi hocam Lütfen yardım et hocam kurtulmak istiyorum artık :( :( :( :( :( :( :( :(

  1. Ergenliğin büyük etkisi vardır ancak iradenizi ortaya koymalısınız. Şeytanlar vesveselerini en çok Mevla’nın salih kullarına vermektedir. Elinizden geldiği kadar abdestsiz gezmemeye çalışın ve ayetek kürsi duasını sık sık okumaya devam edin inşaallah faydası olacaktır.

   1. sağol hocam bazen kötü düşünceler aklıma geliyor dinden çıkmak falan tobe ediyorum hocam psikoloğa goruneyim mi sizce eğer tek basima zorlanirsam hocam bu arada soru yazmak neden kapalı

 4. Hocam kiminle evleneceğimiz kader mi bazıları çok yakışıklı zengin hayalindeki gibi biriyle nişanlanıyor kız güzel olmadığı halde benim nişanlım o kadar yakışıklı değil normal Allah mı öyle yazıyor neden ona çok yakışıklı zengin bana böyle birini yazıyor nasip mi yada neden böyle?

  1. Unutmayın her kula farklı nimetle ve farklı imtihanlar verilmektedir. O kız çok yakışıklı ve zengin ve aynı zamanda dini bütün biriyle evlenebilir. Fakat siz göremesenizde sizin hayatınızda olan başka bir hayır o kızın hayatında olmayabilir. Bu Yüce Mevla’mızın taktiridir ve Yüce Mevla’mız tam bir adalet sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu