İslam Alimi

Uyuya Kalmak Bir Özür Olur mu?

Dinimizde uyuya kalmak bir özür olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, evet uyuya kalmak bir özürdür. Fakat Tedbirsiz uyumak sonucu uykuda kalmak bir özür olmaz. Bizler bu konuda saatimizi kurmalı veya birisine bizi uyandırması için tembih etmeliyiz. Bunun yanı sıra Erken yatmalıyız. Aldığımız bütün tedbir ve önlemlere rağmen uyuyakalır isek o vakit durumumuz özür sayıla bilir. Bu konuda kişiyi en iyi kendisi bilir. Bu nedenle bizler kendimize özel çözümlerde üretmeli ve alabileceğimiz bütün önlemleri almalıyız.

Bu ise örneğin sabah namazına uyanamayıp uyuya kaldığımız taktirde içimizde derin bir sızı ve rahatsızlık duyuyor isek zaten bu bize bizim gerçekten uyuya kaldığımızı gösterecektir. Yani bizler elimizden geleni yapmalıyız, biz gücümüz yettiğini yaptığımız taktirde yüce Mevla’mız güç yetiremediğimiz şeylerden bizi sorumlu tutmayacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. esra dedi ki:

  Hocam annemi defnedildi sonra evde dua okunurken kıbleye doğru ayakta dua okunurken Kendimi Kabe’de olduğunu hala bunun arasını tavada gittiğimi gördüm sanki gittim gerçekten Kabe’de gibi oldu bu konu hakkında yorumlarınızı öğrenebilir miyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gördüğünüzün Hayır olduğu bir gerçektir ancak net olarak bir yorum yapmak doğru olmayacaktır bizim âcizane görmüş olduğunuz bir şey hem annenizin Durumunun iyi olduğu hem de sizin maneviyatınız Iyi olduğu anlamına gelmektedir Yüce mevlamız hayıra çevirsin.

 2. Berke dedi ki:

  Selâmün aleyküm. Ben 12 yaşındayım. Namazlarimi düzenli olarak okulların açıldığı ilk gün yani 19 eylül 2016 tarihinde basladim. Su an 7. Sınıfa gidiyorum. Daha önceden kaza namazlarını var mıdır varsa bunları nasıl ödeyeceğim. Cevaplarsaniz sevimirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Kaza namazlarınızın olduğunu düşünmüyoruz. Sizin önceliğiniz bundan sonra namazlarınızı kazaya bırakmamak olmalıdır. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin ve gayretinizi artırsın.

 3. Berat dedi ki:

  Hocam Selâmün Aleyküm Soru yazma kısmı kapalı olduğu için soru yazamadım şimdi yazma fırsatım oldu hocam bi kaç gündür rahatsizim bedensel olarak değil ruhsal olarak hocam ben 13 yaşındayım bende aşırı derecede isteksizlik başladı yani ders çalışmak istemiyorum spor yapmak istemiyorum herşey den sıkıldım hocam aklıma gelen kötü bi konu var düşünmek istemesemde aklıma geliyor bazen kendimi suçluyorum kimsede yok bende var diye bu sorun hocam Allah aşkına yardım et beni bu konuda aydınlat bu konu yüzünden ders çalışmaz oldum ergenlige giriyorum diyemi hocam Lütfen yardım et hocam kurtulmak istiyorum artık 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  1. islamalimi dedi ki:

   Ergenliğin büyük etkisi vardır ancak iradenizi ortaya koymalısınız. Şeytanlar vesveselerini en çok Mevla’nın salih kullarına vermektedir. Elinizden geldiği kadar abdestsiz gezmemeye çalışın ve ayetek kürsi duasını sık sık okumaya devam edin inşaallah faydası olacaktır.

   1. Berat dedi ki:

    sağol hocam bazen kötü düşünceler aklıma geliyor dinden çıkmak falan tobe ediyorum hocam psikoloğa goruneyim mi sizce eğer tek basima zorlanirsam hocam bu arada soru yazmak neden kapalı

 4. Zeynep dedi ki:

  Hocam kiminle evleneceğimiz kader mi bazıları çok yakışıklı zengin hayalindeki gibi biriyle nişanlanıyor kız güzel olmadığı halde benim nişanlım o kadar yakışıklı değil normal Allah mı öyle yazıyor neden ona çok yakışıklı zengin bana böyle birini yazıyor nasip mi yada neden böyle?

  1. islamalimi dedi ki:

   Unutmayın her kula farklı nimetle ve farklı imtihanlar verilmektedir. O kız çok yakışıklı ve zengin ve aynı zamanda dini bütün biriyle evlenebilir. Fakat siz göremesenizde sizin hayatınızda olan başka bir hayır o kızın hayatında olmayabilir. Bu Yüce Mevla’mızın taktiridir ve Yüce Mevla’mız tam bir adalet sahibidir.

BİR YORUM YAZ