Oruç

Uyurken Sıvı Geldiğini Hissediyorum Bu Mezi midir? Gusüle, Oruca Bir Zararı Var mıdır?

Uyurken sıvı geldiğini hissediyorum, hemen uyanıyorum, iç çamaşırım biraz ıslanıyor. Bu mezi midir? Orucu bozar mı? Gusül abdesti gerekir mi?

Uyurken Sıvı Geldiğini Hissediyorum Bu Mezi midir?

Değerli ziyaretçimiz, şunu bilmesiniz ki uyurken sıvı geldiğini hissettiğiniz taktirde bunun meni mi, mezi mi olduğunu belirlemelisiniz. Bunu belirleyen unsur ise mezi gayri ihtiyari gelen ince bir sıvıdır ve akıntısı az olur.

Meni ise şehvetle gelen ve kremsi olduğu gibi yoğun bir şekilde gelen sıvıdır. Bu noktada şunu diye biliriz ki eğer bu akıntının mezi olduğuna kanaat getirir seniz çamaşırınızı değiştirmek ve yetecektir. Fakat mezi abdesti bozmaktadır,oruca ise hiç bir zararı yoktur.

Uykumda Sıvı Geldiğini Hissediyorum, Oruca Bir Zararı Var mıdır?

Eğer bu akıntı meni ise mutlaka gusül abdesti almalısınız. Konu oruç konusuna gelince de meni akıntısı istem dışı geldiği taktirde orucu bozmamaktadır. Buna rüyada olması da dahildir. Fakat cinsi münasebetle veya her hangi bir şekilde istekle gelen meni akıntısı orucu bozmakla beraber kefarette gerektirmektedir.

Bu ikisi arasında şüphede kalındığında yani gelen sıvı acaba meni mi mezi mi diye bir kuşkuya düştüğümüz taktirde yapacağımız en uygun şey gusül almak olacaktır. Fakat bilmelisiniz ki her hali karda orucunuz bir zarar görmemektedir.

Aşağıda verdiğimiz konu başlıklarından meni ve mezi konusun da daha iyi bilgiler alabilirsiniz. Unutmayın ki bu tür konular her ne kadar muhabbeti hoş konular olmasa da önemli konulardır.

Sitemizde yer alan Mezi Nedir? başlıklı konudan istifade etmenizde fayda vardır.

Uyurken Sıvı Geldiğini Hissediyorum Bu Gusüle, Oruca Bir Zararı Var mıdır? Başlıklı Sorular

Yaşım 17 rüyamda çıplak biri vardı sade üstü açıktı hemen kalktım cinsel organım kalkıktı ama akıntı gibi bir şey yoktu banyoya gittim vedi geldi donumu 2 saat sonra kontrol ettim birazcık ıslaklık vardı ama kasılma filan olmadı gusül gerekir mi?

Cevap: Anlattığınızdan anladığımız kadarı ile gördüğünüz sıvı vedidir. Bu nedenle gusül abdesti almanız gerekmemektedir. Ancak böyle bir durumda çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Rüyanda Kadın Gördüm Uyandığımda Çamaşırım Islaktı Orucum Bozulur mu?

Bu durumda orucunuz bozulmamaktadır. Orucunuza devam etmelisiniz. Eğer gelen mezi ise çamaşırınızı değiştirmeniz yeterlidir. Gelen meni ise sadece gusül abdesti almalısınız. Ancak hangisi olduğunu anlayamıyorsanız, bu durumda tedbiren gusül abdesti almalısınız. Bununla birlikte Orucunuza aynen devam edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. benim yaşım 16 rüyamdaydım bir kadın gördüm ve bir akıntı hissetim ve uyandım banyoya gittim kilotumu kontrol ettim azcık bir ıslaklık vardı sence gusul gerekirmi bide oruçkuyum orucumu bozarmı lütfen acill😔

 2. Selamun aleyküm mezi idrardan öncemi gelir sonramı bende idrardan önce geldi çünkü su gibi rengi var yapışkandı gusul gerekirmi

 3. Yaşım 17 rüyamda çıplak biri vardı sade üstü açıktı hemen kalktım cinsel organım kalkıktı ama akıntı gibi bir şey yoktu banyoya gittim vedi geldi donumu 2 saat sonra kontrol ettim birazcık ıslaklık vardı ama kasılma filan olmadı gusül gerekir mi?

 4. aklimda sorular var
  ama aklimda bazi sorular var ve cevap ariyorum 
  1-kapanirsam usanlardan utandigim icin yada korktuum icin bol seyler giymeyio dar  seuler giysem irnek pardesu giymeyio dar peny dar pantolin esifman giysem beya genis bir sey giyip utandigim icin uzun etek degil kisa etek giusem ve surekli biyle gezsm kufur mu

  2- mesela benninsanlardan utandigim icin yada korktuum icin
  eve birileri gelince kapanmasam ve dar seyler giysem sadece uyansigim için eve gelinfe mesela safim açık durssm basortu takmak yerine genis seuler5 salvar giymek yerine dar pantolinlar giysem
  kufurmu

  3–ben insanlardan utandigim icin disarida gunah islenen yerlere gitmesem irnekler veriyim ben dar seyler giyerek kapadıysam kimse kaoandigimi gormesin diye bazi kisilerin yanlarina gitmesem mesela bahcede oturuyorkarsa bu cafede oturuyorlarsa yanlarina gitmeyip evde kalsam yani sadece utandigim icin baskalarindan dar seylerle disaricikmamis olsam demek lliyor ki insanlardan utandigim icin gunah islememis olsam yada mesela ben açığım kapanmaya utaniyorum ama açıkta disari cikmak istemiyorum bu djrumda baskalarinin yanina gitmeyio evde kaliyorjm yani insanlardsn utandigim icin ginah islememis oluyorum bunlar riya mi oliyot yada küfür mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu