İslam Alimi

Uyurken Sıvı Geldiğini Hissediyorum Bu Mezi midir? Gusüle, Oruca Bir Zararı Var mıdır?

Uyurken sıvı geldiğini hissediyorum, hemen uyanıyorum, iç çamaşırım biraz ıslanıyor. Bu mezi midir? orucu bozar mı? Gusül abdesti gerekir mi?

Değerli ziyaretçimiz, şunu bilmesiniz ki uyurken sıvı geldiğini hissettiğiniz taktirde bunun meni mi, mezi mi olduğunu belirlemelisiniz. Bunu belirleyen unsur ise mezi gayri ihtiyari gelen ince bir sıvıdır ve akıntısı az olur.Meni ise şehvetle gelen ve kremsi olduğu gibi yoğun bir şekilde gelen sıvıdır. Bu noktada şunu diye biliriz ki eğer bu akıntının mezi olduğuna kanaat getirir seniz çamaşırınızı değiştirmek ve yetecektir. Fakat mezi abdesti bozmaktadır,oruca ise hiç bir zararı yoktur.

Eğer bu akıntı meni ise mutlaka gusül abdesti almalısınız. Konu oruç konusuna gelince de meni akıntısı istem dışı geldiği taktirde orucu bozmamaktadır. Buna rüyada olması da dahildir. Fakat cinsi münasebetle veya her hangi bir şekilde istekle gelen meni akıntısı orucu bozmakla beraber kefarette gerektirmektedir.

Bu ikisi arasında şüphede kalındığında yani gelen sıvı acaba meni mi mezi mi diye bir kuşkuya düştüğümüz taktirde yapacağımız en uygun şey gusül almak olacaktır. Fakat bilmelisiniz ki her hali karda orucunuz bir zarar görmemektedir.

Aşağıda verdiğimiz konu başlıklarından meni ve mezi konusun da daha iyi bilgiler alabilirsiniz. Unutmayın ki bu tür konular her ne kadar muhabbeti hoş konular olmasa da önemli konulardır.

Sitemizde yer alan Mezi Nedir? başlıklı konudan istifade etmenizde fayda vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  aklimda sorular var
  ama aklimda bazi sorular var ve cevap ariyorum 
  1-kapanirsam usanlardan utandigim icin yada korktuum icin bol seyler giymeyio dar  seuler giysem irnek pardesu giymeyio dar peny dar pantolin esifman giysem beya genis bir sey giyip utandigim icin uzun etek degil kisa etek giusem ve surekli biyle gezsm kufur mu

  2- mesela benninsanlardan utandigim icin yada korktuum icin
  eve birileri gelince kapanmasam ve dar seyler giysem sadece uyansigim için eve gelinfe mesela safim açık durssm basortu takmak yerine genis seuler5 salvar giymek yerine dar pantolinlar giysem
  kufurmu

  3–ben insanlardan utandigim icin disarida gunah islenen yerlere gitmesem irnekler veriyim ben dar seyler giyerek kapadıysam kimse kaoandigimi gormesin diye bazi kisilerin yanlarina gitmesem mesela bahcede oturuyorkarsa bu cafede oturuyorlarsa yanlarina gitmeyip evde kalsam yani sadece utandigim icin baskalarindan dar seylerle disaricikmamis olsam demek lliyor ki insanlardan utandigim icin gunah islememis olsam yada mesela ben açığım kapanmaya utaniyorum ama açıkta disari cikmak istemiyorum bu djrumda baskalarinin yanina gitmeyio evde kaliyorjm yani insanlardsn utandigim icin ginah islememis oluyorum bunlar riya mi oliyot yada küfür mü

BİR YORUM YAZ