Genel

Uyku İle Alakalı Hadisler

Uyku ve uyku adabı ile alakalı hadis i şerifler şöyledir:

Âişe annemiz şöyle anlatıyor:  “Resulullah (s.a.v.) Felâk ve Nâs Surelerini (Kul eûzu’leri) okur, ellerine üfler, daha sonra ellerini bedeninin her tarafına sürerdi.” (İbni Mâce, Duâ: 15.)

Berâ bin Âzib, Peygamber efendimizin şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:  “Yatağına gireceğin vakit, namaz için aldığın abdest gibi abdest al. Sonra cephen kıbleye gelecek şekilde sağ tarafına yat. Sonra şöyle duâ et: ‘Allah’ım, Senin rızanı dileyerek ve Senin azabından korkarak kendimi Sana teslim ettim. Sırtımı Sana dayadım. Bütün işimi Sana hâvale ettim. Senin azabından, ancak Senin rahmetine iltica edilir. İndirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine de iman ettim.’ Bunlar son sözlerin olsun. Sen böyle söyledikten sonra, eğer o gece ölürsen fıtrat (İslâm dini) üzerine ölürsen. Şayet sabaha kavuşursan çok hayır kazanmış olarak sabaha ulaşmış olursun.” Müslim, Zikir: 56; i, Duâ: 15.

Peygamberimiz (s.av.),Bir hadislerinde, “uykunun ölümün küçük kardeşi olduğunu uyku ve ölümün Cennette bulunmadığını” da ifade etmişlerdir. el-Aclûnî. Keşfü’l-Hafâ, 2: 329. Hadis No: 2868.

Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayete göre, Peygamber efendimiz (s.a.v) yatağa girmeden şöyle dua ederdi:  “Allah’ım! Ey göklerin, yerin ve büyük Arşın Rabbi! Ey bizim ve her şeyin Rabbi! Ey taneyi, çekirdeği yaratan Allah’ım! Tevrat, İncil ve Furkan’ı indiren Allah’ım! Hükümdarlığın altında bulunan her şeyin şerrinden Sana sığınırım. Allah’ım, Evvel Sensin, Senden önce hiçbir şey yoktur. Âhir de Sensin, Senden sonra hiçbir şey yoktur. Zâhir Sensin, Senin üstünde hiçbir şey yoktur. Batın da Sensin, Senden gayrı hiçbir şey yoktur. Borcumuzu kolayca ödememizi nasip et. Bizi fakirlikten kurtarıp zenginleştir.” İbni Mâce, Duâ: 15; Müslim, Zikir: 61.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu