Rüya

Uyku Çeşitleri Nelerdir?

Şüphe yok ki her insan için uyku hayatın bir parçasıdır. Her gün yapmakta olduğumuz uyku çeşitleri neledir? Şimdi bu konuda bilgi verelim.

Cevap: İslam dininde her fiilin bir önemi olduğu gibi uykunun da büyük bir önemi vardır. Uyku konusunu üç başlık atında genel olarak ele alabiliriz. Uyku Çeşitlerini şu şeklide sıralayabiliriz.

Gayrule Uykusu

Bu uyku fecrin doğuşundan (güneşin doğuşundan) sonra, ta vakti kerahet bitinceye kadardır. (Kerahet vakti güneş doğduktan sonra yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar ki zaman zarfıdır). Bu uyku, rızkın eksilmesine ve bereketinin azalmasına sebep olduğu için, hilafı sünnettir, yani Efendimizin sünnetine ters bir durumdur ki bu da İslam dinine uygun değildir. Dolayısı ile bu uyku çeşidi İslam dinine uygun olmayan bir çeşittir.Zira Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır.” Bu nedenle de bu vakitte uyumak doğru değildir.

Feylûle Uykusu

Bu uyku çeşidi ise ikindi namazından sonra, akşam namazının vaktinin gireceği süreye kadar olan zaman zarfıdır. Bu uyku çeşidi ise insan ömrünün azalmasına sebep vermektedir.Bu uyku çeşidinin ömrü azaltması hem manevi hem de maddi açıdandır. Manevi yönü sünneti seniyye ye ters düşmesi kerahet vakitlerinde uykunun uygun olmamasından dolayıdır.Maddi yönü ise gün sona ererken işlerin tamamlanmaması ve bu vakitte yapılan uykunun insana sersemlik vermesidir. Bu nedenle kişini günden tam verimli bir şekilde istifade edememesi nedeniyle bu uyku çeşidi de İslam dinine uygun değildir.

Kaylûle Uykusu

Bu uyku çeşidi ise Sünneti Seniyyedir. Bu uykunun vakti öğle namazından sonra Duha vaktinden biraz sonraya kadar, yani öğleden biraz sonraya kadar olan zaman zarfıdır. Bu uyku çeşidi geceleri kıyama sebebiyet verdiği için, yani bu uyku yapıldığı taktirde geceleri yapılan ibadetlere güç ve kuvvet bulunduğu için ve Efendimizin sünneti de olmakla beraber insana faydalıdır. Öğlenleri yapılan bu uyku insanın hem ömrünü, hem de rızkını artırmaktadır. Çünkü öğlenleri yapılan yarım saat kaylüle uykusu, iki saat gece uykusuna denk gelmektedir.

Normal Uyku

Bu çeşit uyku ise İslam dinide yatsı namazından sonra başlamakta ve sabah namazına kadar sürmektedir. Güç ve kuvvet bulunduğu taktirde gecenin belli bir vaktinde uyanarak teveccüh namazı kılmak ve bu vesile ile sabaha kadar yapılacak uykuya adeta küçük bir mola vermek İslam dinine uygun ve tavsiye edilen en güzel uyku çeşididir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Rüyada ölmüş olmanız ve arkanızdan okunan Kuran ı işitmeniz Kuran ile dirilişinizi yani manevi uyanışınıza işaret ediyor. Yüce Rabbimizi rüyanızda görmeniz ve günahlarınızı görüp kusmanız ise tövbe istiğfarınızın kabul edileceği Rabbimizin mağfiretine mazhar olabileceğinizi ve itikat dereceniz yükseleceğine işaret ediyor. Kısacası siz günahlarınıza tövbe etmişsiniz veya edeceksiniz affolunacağınızı ve itikadınızın artacağı yaşantınıza yansıması ile insanların sizin hakkınızda ileri geri kafları ve sözlerinin kulağınıza gideceği ama siz Kuran ile manevi bir diriliş sürecindesiniz. Allah c.c hayırlı eylesin.

  2. Ruyamda oldugumu kendi cenazemi arkamdan ojunan kurani ve arkamdan konusulanlari duydum yuce rabbimi gördüm yani tovbe hasa ruyamda gördüm gunahlarimi gordum hepsini kusarak cikariyordum içinden cok daha degisik. Ve uzun bi ruyaydi bu neye isaret olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu