Rüya

Uyku Adabı Nelerdir?

İslam Dininde uyku adabı nelerdir? Şüphesiz uyku hayatımızın bir parçası o halde adabı da önemli bir konudur.

Cevap: Yüce Cenabı Hak insana uykuyu, vücudunun dinlenmesi, güç bulması hatta ibret alması için gibi birçok hikmet dolu nimet için ihsan etmiştir. Şüphe yok ki uyku insan için büyük bir nimettir. Bizler uyku nimetinin kıymetinin ne olduğunu uykusuzluk hastalığına yakalana sormalıyız. Ki duymaktayız ve görmekteyiz ki bazı kimseler istediği halde uyuyamamaktadır. Şimdi bizim için büyük bir nimet olan uyku adabı konusunda bilgiler verelim.

 • Öncelikle uyumak için en uygun vakit olan akşamları, yani geceyi iyi değerlendirmek lazımdır ve eğer bir ibadetle iştigal edilmeyecekse sabah namazına rahat kalkabilmek için yatsı namazından sonra uyumalıdır. Bir mazeret yok ise mümkün mertebe erken yatıp erken kalkmalıdır.
 •  Uyumak için Yatağa girmeden önce abdest almalı ve güzel bir uyku hata güzel bir rüya görmek için dua etmeli, sabahleyin uyanınca da Allah’a (c.c) hamd etmeli ve dua etmelidir.
 •  Yatakta yatarken sağ tarafa dönerek yatmalıdır. Sağ eli ise sağ yanak üzerine koymalıdır. Belli bir müddet böyle durduktan sonra dönülse de bu sünnet yerine gelmiş olmaktadır.
 • Uyurken bir mazeret olmaksızın yüzü koyun yatmamalıdır.
 •  Ola ki uykuda kötü bir rüya görülür ise yataktan kalkınca sol tarafa üç defa tükürmeli ve sonra lanetli şeytanın şerrinden yüce Allah’a (c.c) sığınmalı ve görülen bu rüyayı kimseye söylememelidir.Bu konuda detaylı bilgi.
 • Mümkün mertebve belli bir müddet uyuduktan sonra Teheccüd namazına kalkmaya çalışmalıdır ve bunu bir alışkanlık haline getirmelidir. Bu nedenle de sabah namazını vaktinde kılıp kazaya bırakmamak için akşam erken yatılmalıdır.
 •  Sabah namazından sonra ise mümkün mertebe bir daha yatmamalı, işe koyulmalıdır.Çünkü sabah namazından sonra güneşin doğuşuyla kerahat vakti girmektedir ki İslam dininde kerahat vakitlerinde uyumak uydun değildir.

Uyku Adabı Konusunda ki Hadisi Şerifler

 1. Hazreti Salim (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimizin (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:  “Evinizde uyuyacağınız zaman ateşi kapatın ve söndürün.” (Ramûz, c. 2/467-4)
 2. Bera bin Azib’den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimizin şöyle buyuruyor: “Yatacağın zaman önce namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ tarafına uzanıp yat. Daha sonra da şöyle dua et: ‘Allah’ım Sana teslim oldum. İşimi de Sana havale ettim. Seni sevdiğim ve Senden korktuğum için Sana dayandım. Ancak Sana sığınırım. Kurtuluşum da Sendendir. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere imân ettim.’ “Eğer bu şekilde hareket edip o gece ölürsen, Müslüman olarak ölmüş olursun. Öyle ise son sözlerin bunlar olsun.” (Müslim, Zikir: 56)
 3. Uykudan uyanınca eli üç kere yıkamadan elleri bir kabın içerisine sokmamalıdır. (Ramûz, c. 1/30-2)
 4. Yatarken yüzü koyun yatılmamalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu yatış şeklini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz, mescidde bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve “Bu şekilde yatmak Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir” buyurmuştur. (Ebû Dâvud, Edeb:95)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamün aleyküm kardeşim eğer unutursan tamamlaman lazım mesela namaz da düşündü n acba üç mu kıldım dört mü o zaman üç deyip tamamla man lazım ve olabildiğince dikkat Edip bunun vesvese haline gelmesina engel olman lazım Allah kabul etsin inşallah

 2. sevgili ibrahim kardeşim bende namaza yeni başlıyorum İNŞALLAH da bundan sonra kılacağım yaptığım araştırmalar neticesinde namaz kılmasını bilmeyene öğrenene kadar sadece ALLAH ALLAH diyerek de namaz kılarsa namazı kabul olur efendimizin bir hadisiyle karşılaştım tam olarak hatırlayamasamda oda Kur-an dan size kolay geleni okuyun gibi birşeydi araştırırsan doğrusuyla bulabilirsin ama nasılsa kabul olur diye öğrenmeyi ihmal etme Allah tevbelerimizi ve dualarımızı kabul etsin İNŞALLAH onun rahmeti ve merhameti o kadar büyüktür ki senin içtenlikle kıldığın namazı kabul edeceğine inanıyorum ama en başında namazın oniki farzını öğrenmende fayda olduğunu düşünüyorum hayırlı günler.

 3. Arkadaşlar çok şükür namazıma başladım ama namaz kılarken unutuyorum yani fazla kılıp yada eksik kılıyorum neyapmam lazım birde namaza yeni başladım beş vakit namazımı kılıyorum duaları eksik buluyorum sizce kabul olurmuş yüce Rabbim kabul ederim cevaplarinizi bekliyorum lutfen bana bilgi verin TDK ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu