Sözlük

Üslubül Kuran

Üslup kelimesi: tarz, yol, biçim, metot, usul kelimesi ise; uslubü’l-Kuran ise, Kuran ı Kerim üslubu demektir. Bu ifade ile maksat; Kuran’ın içerik,anlam, şekil ve lafız yönünden kendisine özgü bir metodunun olmasıdır. Kuranı Keirm ne bir şiir ne de bir nesir. Bazı ifadeleri ile şiire benzeyebilir, ancak şiir kalıplarına uyan bir vezni asla yoktur.

Zira insanlara böyle gelmesinin nedeni ilahi muhabbeti içerisinde barındırmasıdır. Kuran nesir yazılarına benzer ancak tam bir nesir yazı da değildir. Kuran’ı Kerimin kendine özgü bir ifade tarzı vardır.

Kuran ı Kerim Mümini müjdelerken kafiri inzar eder, helala teşvik eder iken haramdan sakındırmaktadır. Kuran ı Kerim Konu içinde konu anlat maktadır ki bu konuya hakim olmak Üslubül Kuran dır. Kıssa anlatırken hüküm ortaya koyar, geçmişi anlatırken geleceğe yöneltir. Hasılı Kuran, her yönüyle şüphesiz bir şaheserdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu