Dua

Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Dua

İmamı Gazalinin ihya eserinde zikrettiğine göre unutkanlıktan kurtulmak için dua hakkında şöyle bir rivayeti vardır. Her kim uyuyacağı zaman Bakara suresinden 163. ve 164. ayetlerini okursa Allah’u Teala hazretleri o kişiye Kuranı Kerimden ezberlediklerini unutturmaz ve o kişinin hafızasını açıp kendisini unutkanlıktan kurtarır.

Değerli büyük İslam alimi İmamı Gazelini  zikrettiği dua mahiyetinde ayeti kerimeler şöyledir.

Unutkanlık Duası

Okunuşu: “Ve ilahukum ilahuv vahid, la ilahe illa huver rahmanur rahim”. ( Bakara 163)

Anlamı: “Sizin ilahınız bir tek ilahtır. O’ndan başka ilah yoktur. O, Rahman’dır, Rahim’dir”.

2. Başka Bir Unutkanlık Duası

Türkçe okunuşu: İnne fi halkis semavati vel ardi vahtilafil leyli ven nehari vel fulkilleti tecri fil bahri bima yenfeun nase ve ma enzelellahu mines semai mim main fe ahya bihil arda ba’de mevtiha ve besse fiha min kulli dâbbeh, ve tasrifir riyahi ves sehabil musahhari beynes semai vel ardi le ayatil li kavmiy ya’kilûn.( Bakara 164)

Türkçe anlamı: Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

Eğer bu konudan istifade ettiyseniz, sitemizde yer alan Zihin Açıklığı ve Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Var mıdır? ve  Nasıl Dua Yapılır? başlıklı konuyu da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Unutkanlıktan Kurtulmak ve Hafıza İçin Dua

Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Dua Başlıklı Sorular

Unutkanlık İçi Ayetel Kursi Okunur mu?

Bilindiği üzere Ayetel Kürsi çok önemli bir duadır. Bu dua öyle bir duadır ki her türlü derde dermandır. Bilindiği üzere duada niyet çok önemlidir. Unutkanlıktan kurtulmak niyeti ile Ayetel Kürsi duası okuyabilirsiniz. Şüphesiz faydası olacaktır.

Unutkanlık İçin Ne Yapmalı?

Unutkanlığın asıl nedeni pek çok insan bunun farkında olmasa da, kafa dağınıklığı ve odakla sorunudur. Tabi buda insanın pekte elinde olan bir şeydir. Ancak ilim ile uğraşmak unutkanlığın en güzel ilaçlarından biridir.

Zira öğrenme isteği kişinin odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da dua etmek büyük önem arz etmektedir. Konu içerisinde yer alan dualardan istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam 15 senelik evliyim Allah bağışlasın 1 kızım 1de oğlum var. Eşimle 1sene önce ayrılma noktasina geldim
    4 ay benden ayrı kaldi bu süre içersinde onu nekadar sevdiğimi söylediysem hep kızarak bana karşılık verirdi tekrar bi araya geldik çok sevincliydim Allah ima şükürler olsun sabahlara kadar dua ediyorum. 1sene oldu şimdi aynı başladığımız noktaya tekrar döndük nedense kış ayında gitmişti tekrar aynı şeyler olacak diye çok tedirginim açıkçası beni sevmediğini söylüyor şimdilik bi aradayız AMA tekrar gidecek diye korkuyorum ona karşı ben hepayakta durmaya çalışıyorum pes etmmek için ne isterse yapmaya çalışıyorum acaba evliliğimiz kurtarmak için ne yapabilirim bana yardım edin çok teşekkürler.

    1. Öncelikle ailenize bu bağlılığınızdan dolayı tebrik ederiz. Tabi ki samimiyet ile namazlardan sonra dua etmelisiniz. Ancak anladığımız kadarı ile küçük te olsa bir yerlerde yanlış yapılan bir şey var bunu bulmalı ve düzeltmelisiniz.

  2. hocam ben birino cok seviyorum ama ona her itiraf edisimde hayir cevabi aliyorum ne yapa bilirim

  3. Hocam şimdi ben nişanlıyım nişanlım beni hiç aramıyor mesaj atmıyor artık sıkıldım bu durumdan nefret ediyorum artık ondan ben mesaj atmasam kabahati bende buluyo başına bi iş gelse benden biliyo ailemi bana kötülüyo hocam içime atmaktan kanser oldum Zaten yüzüğü atmalı mıyım sizde dinen günaha girer miyim hocam bana çıkar bi yol gösterin nolursunuz

    1. Eğer bu evliliğin sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız yüzüğünüzü atabilirsiniz. Bu bir günah değildir ve sizin hakkınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu