İslam Alimi

Unutkanlıkta Kurtulmak İçin Dua

İmamı Gazalinin ihya eserinde zikrettiğine göre Unutkanlık duası hakkında şöyle bir rivayet vardır: Her kim uyuyacağı zaman Bakara suresinden 163 ve 164. ayetlerini okursa Allah’u Teala hazretleri o kişiye kuranı kerimden ezberlediklerini unutturmaz ve o kişinin hafızasını açıp kendisini unutkanlıktan kurtarır biiznillah. Yukarıda zikredilen dualar şunlardır.

Unutkanlık Duası

Okunuşu: “Ve ilahukum ilahuv vahid, la ilahe illa huver rahmanur rahim”. ( Bakara 163)

Anlamı: “Sizin ilâhınız bir tek ilâhtır. O’ndan başka ilâh yoktur. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir”.

2. Başka Bir Unutkanlık Duası

 

Okunuşu: İnne fi halkis semavati vel ardi vahtilafil leyli ven nehari vel fulkilleti tecri fil bahri bima yenfeun nase ve ma enzelellahu mines semai mim main fe ahya bihil arda ba’de mevtiha ve besse fiha min kulli dâbbeh, ve tasrifir riyahi ves sehabil musahhari beynes semai vel ardi le ayatil li kavmiy ya’kilûn.( Bakara 164)

Anlamı: Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

Unutkanlık Duası


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İSA ÖZTÜRK dedi ki:

  Hocam 15 senelik evliyim Allah bağışlasın 1 kızım 1de oğlum var. Eşimle 1sene önce ayrılma noktasina geldim
  4 ay benden ayrı kaldi bu süre içersinde onu nekadar sevdiğimi söylediysem hep kızarak bana karşılık verirdi tekrar bi araya geldik çok sevincliydim Allah ima şükürler olsun sabahlara kadar dua ediyorum. 1sene oldu şimdi aynı başladığımız noktaya tekrar döndük nedense kış ayında gitmişti tekrar aynı şeyler olacak diye çok tedirginim açıkçası beni sevmediğini söylüyor şimdilik bi aradayız AMA tekrar gidecek diye korkuyorum ona karşı ben hepayakta durmaya çalışıyorum pes etmmek için ne isterse yapmaya çalışıyorum acaba evliliğimiz kurtarmak için ne yapabilirim bana yardım edin çok teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle ailenize bu bağlılığınızdan dolayı tebrik ederiz. Tabi ki samimiyet ile namazlardan sonra dua etmelisiniz. Ancak anladığımız kadarı ile küçük te olsa bir yerlerde yanlış yapılan bir şey var bunu bulmalı ve düzeltmelisiniz.

 2. Esma dedi ki:

  Allah razı olsun hocam

 3. izzet dedi ki:

  hocam ben birino cok seviyorum ama ona her itiraf edisimde hayir cevabi aliyorum ne yapa bilirim

 4. Esma dedi ki:

  Hocam şimdi ben nişanlıyım nişanlım beni hiç aramıyor mesaj atmıyor artık sıkıldım bu durumdan nefret ediyorum artık ondan ben mesaj atmasam kabahati bende buluyo başına bi iş gelse benden biliyo ailemi bana kötülüyo hocam içime atmaktan kanser oldum Zaten yüzüğü atmalı mıyım sizde dinen günaha girer miyim hocam bana çıkar bi yol gösterin nolursunuz

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer bu evliliğin sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız yüzüğünüzü atabilirsiniz. Bu bir günah değildir ve sizin hakkınızdır.

BİR YORUM YAZ