SözlükUmre

Umre Nedir?

İslam dininde büyük fazileti olan ibadetlerden Umre Nedir? konusunda bilgi verici bir konu.

Umre kelimesi sözlükte “ziyaret etmek” anlamına gelmektedir. İslam dininde yer alan bir kavram olarak ise Umre, özel bir şekilde Kabe’nin ziyaret edilmesini ifade etmektedir. Umre “arafe, nahr ve teşrik” günleri dışında senenin her zamanında yapılabilen Umre ibadetinin her Müslümanın ömründe bir defa yapması sünnet-i müekkededir. Her Müslümanın ömründe bir defa yapması sünnet-i müekkede olmak ile birlikte daha fazla da yapılabilmektedir. Hazreti Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde Umre hakkında şöyle buyurmuştur: “Umre, kendisiyle diğer umre arasında işlenilen (küçük) günahlara keffarettir. Hacc-ı mebrurun karşılığı ise ancak cennettir.” buyurmuştur (Buhari, Umre, 1; Müslim, Hac, 437).

Umre için dışarıdan gelen Müslümanların “mikat” mahallerinde, Mekke’de bulunan Müslümanların ise “hill” bölgesinde ihrama girmeleri gerekmektedir. İhram umrenin şartlarından biridir. Umre yapmak isteyen bir Müslüman, umre yapmaya niyet etmeli ve daha sonra telbiye okuyarak ihrama girmelidir. Bundan sonra Kabe’yi tavaf etmeli, Safa ile Merve arasında say ettikten sonra ise tıraş olarak ihramdan çıkmalıdır. Umrenin tek rüknü, Kabe’yi tavaf etmektir. Say ve tıraş olmak ise umrenin vaciplerinden olmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu