İslam Alimi

Umre Nedir, Nasıl Yapılır?

Kemal Yavçın

Malumunuz bu günlerde umre sezonu açılmış bulunmaktadır. Onun için umre ibadeti ile alakalı bilgimizi artırmak amacıyla bir kaç cümle kurmak istedim.

Umre: İ’timar kelimesinden alınmış bir deyimdir. Sözlük olarak, ziyaret anlamına gelir. Terim olarak, ihrama girip Kabe-i Muazzama’yı tavaf etmek, belirlenen şekilde Safa ile Merve arasında Sa’y ettikten sonra tıraş olmak veya saçların uçlarından kırpmak suretiyle yapılan ibadettir. Umre’nin meşruiyeti kitap, sünnet ve icma ile sabit olmuştur.

Kitap: “Şüphesiz Safa ileMerve Allah’ın belirttiği işaret ve belirtilerdendir. Kabe’yi hacceden veya umre yapan kimsenin bu ikisini tavaf etmesinde bir sakınca yoktur.”

Sünnet: “Ramazanda yapılan bir umre, (sevap bakımından) bir hacca denktir.”

” Umreden umreye, ikisi arasındaki (günah ve hatalara) keffarettir. Şartlarına uygun helal mal ile yapılan haccın karşılığı ise ancak cennettir.”

Peygamber efendimiz (s.a.v.) dört defa umre yapmıştır. Bu bakımdan da icma umrenin meşruiyetini kabul etmiştir. Ancak sünnet ve vacip olduğu, bir sene içinde birden fazla yapılıp yapılmayacağı üzerinde mezhep imamlarının farklı görüş ve ictihadları olmuştur.

Hanefi ve maliki mezhepleirne göre umre; müekked sünnettir. Ömür boyunca bir defa yapılmasıyla bu sünnet-i şerif yerine getirilmiş olur. Tekrar umre yapılması nafile sayılır. Şafi ve hanbeli mezheplerine göre; ömründe bir defa olmak üzere farz-ı ayındır.

Umre’nin vakti:

Beş gün haric senenin  tamamı umre için vakittir. İsteyen istediği vakit umre yapabilir. Haccı kıran yapandan başkasına şu beş günde umre yapmak mekruhtur.

  1. Arefe günü
  2. Bayramın birinci günü
  3. Teşrik günleri (devamındaki 3 gün)

Umre’nin rüknü: Umre’nin tek bir rüknü vardır o da Kabe-i Muazzama’yı tavaf etmektir.

Umre’nin vacipleri: 

  1. Safa ile Merve arasında sa’y etmek.
  2. Tıraş olmak ya da saçları ucundan biraz kırpmak.

Umre’nin Şartları: Vakit haricinde haccın şartları umrenin de şartlarıdır.

Umre’yi Bozan şeyler: Tavafın yedi şavtından henüz çoğunu yerine getirmeden cinsel yaklaşımda bulunmak umreyi bozar. Kazası gerekir. Bu kuralları öğrendikten sonra şimdi de Umre’nin nasıl yapıldığını anlatalım. Yalnız umre yapmak isteyen kimse mekke dışından geliyorsa, mikatta veya mikata gelmeden niyet edip ihrama girer. Telbiye getirirken umre yapacağını yani ona niyet ettiğini dil ile söyler.

Umre yapan kimse, ihramlı bir şekilde gelip tavaf yaptıktan sonra, iki rekat namaz kılıp Safa ile Merve arasında sa’y ettikten ve tıraş olduktan sonra umresini tamamlamıştır. Artık ihramdan çıkar ve daha önce kendisine yasak olan şeyler mübah olur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ