DuaGenelİbadetKurbanYazarlar

Ümmetimin Af edildiğini Öğrenince Perişan Oldu

En Faziletli Gün Arefe Günü

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:

“Allah katında arefe gününden daha faziletli hiç bir gün yoktur.”

Arefe gününde Allah’ü Teala rahmeti ile dünya semasına tecelli eder, yer halkı ile gökteki meleklere karşı iftihar edip şöyle buyurur:

“Kullarıma bakınız. Azabımı görmedikleri halde uzak yoldan terli ve toz toprak içerisinde, saçları dağınık bir vaziyette rahmetimi ümit ederek bana geldiler. Kullarımın cehennem azabından kurtulup bağışlanmaları en çok arefe gününde olur.”

“Şeytan arefe gününden başka hiç bir günde daha zelil, daha hakir, daha küçük ve daha öfkeli görülmemiştir. Bu, arefe gününde allah’ın rahmetinin inmesinden ve Allah’ın günahları bağışlamasındandır.”

Bir de bedir muharebesinde böyle görülmüştür. Çünkü şeytan o zaman, Cebrail Aleyhisselam’ı (düşmana karşı) melekleri saf yaparken görmüştü.

“Kim ki Arefe gününde Allah’tan dünya ve ahirete ait bir ihtiyacını isterse, Hz. Allah onu verir.”

Rasülullah efendimiz (s.a.v.) Arefe günü akşamı ümmeti için dua ettiler. Allah’ü Teala duasını kabul edip:

“Zulmederek başkasının hakkını alanlar hariç bütün ümmetin affedildi. Muhakkak ben, mazlumların hakkını zalimden alıcıyım.” buyurdu. Peygamber efendimiz (s.a.v.);

“Ya Rabbi! dilersen mazluma cennetini verir, zalimi de mağfiret edersin.” diye iltica ettiler. Arefe akşamı buna cevap verilmedi. Sabah olunca Rasülullah Efendimiz (s.a.v.) duasını Müzdelife’de tekrar ettiler. Orada; “İstediğin verildi.” buyruldu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) güldü. Onun güldüğünü gören Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer r.a. sebebini sordular. Peygamberimiz (s.a.v.);

“Allah’ın düşmanı iblis duamın kabul edildiğini ve ümmetimin mağfiret olduğunu öğrenince gayet perişan bir vaziyette yerden toprak alıp başına saçıyordu. Onu böyle görünce güldüm.” buyurdular.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu