CamilerResimler

Ümeyye (Emeviye) Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Ümeyye Camii’nin bilinen birkaç tane adı vardır. Bu adları, Şam Ulu Camii, Emeviye Camii, Emevi Camii olarak bilinmektedir. Irak’ın başkenti olan Şam’da bulunan Emeviye Camii, 715 yılında Bir Emevi halifesi olan 1. Velid tarafından inşa ettirilmiştir ve bu büyük caminin yapımında 12 bin kişi çalışmıştır. Emevi Camii’nin olduğu yerde eskiden bir Bizans Katedrali bulunmasından dolayı Emevi Camii, Hristiyanlar için de kutsal kabul edilen bir mekândır. Emeviye Camii, göze çarpan güzellikteki mimarisinin yanı sıra, tarihi açıdan da oldukça önemli olan kutsal bir mekândır. Örneğin, Emevi Sultanı Selahaddin Eyyubi’nin türbesi cami avlusunun dışında yer almaktadır. Camide ibadet yapılan bölümde ise, Hazreti Yahya Aleyhisselam’ın türbesi bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra, Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem’in mübarek torunlarından Hazreti Hüseyin’in kesilmiş başının da Emevi Camii’ne gömüldüğü rivayet edilmektedir. Bunun yanı sıra, Alman İmparatoru 2.Wilhelm, Sultan 2. Abdülhamid Dönemi’nde Selahaddin Eyyubi türbesinin önünde bir konuşma yapmış ve İslam Âleminin en büyük dostu olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Alman İmparatoru’nun bu ziyareti esnasında hediye ettiği lahitte Selahaddin Eyyubi’nin türbesinin yanına konmuştur. Emeviye Camii’nin tarihi açıdan birçok önemli özelliğinin yanı sıra, mimari özellikleriyle de kendine hayran bırakmaktadır. Kubbenin doğusunda bulunan saatli kubbeyi 780 yılında Şam Valisi olan El Fadıl Bin Salih inşa ettirmiştir.

Emeviye Camii’nin planı dörtgen şeklindedir ve üç adette minaresi vardır ve bu minareler Kuzey, güneydoğu ve güneybatı doğrultusunda bulunmaktadır. Hadis kaynaklarında yer alan bilgilere göre, Kıyamet kopmaya yakın Hazreti İsa’nın bu minarelerden biri olan güneydoğu minaresine ineceği belirtilmektedir. Emevi Camisi, birbirinden güzel kapıları, minareleri ve dört hak mezhebi simgeleyen dört adet mihrabının yanı sıra, geniş avlusuyla ziyaretçilerini mest etmektedir.

Ümeyye (Emeviye) Cami Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu