İsimler

Uğursuz İsim Var mıdır? İsmini Değiştiren Kimse Dinen Kimlikteki İsmini Değiştirmeli midir?

Yetişkin bir insan kimlikte ismini değiştirse, örneğin ismi Hatice, kimliğinde Beren yazdırsa, değiştirme nedeni ise Hatice ismi ağır gelmiş olabilir ve yüzü hiç gülmemiş, hastalıklar (büyü,sihir) devamlı yapılıyor. Kimliğinde Beren yazıldıktan sonra kulağına ezan okutulabilir mi ve hangi ismi dinen geçerlidir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bu konuda tek söyleye bileceğimiz İslam dininde ismin ağır gelebileceği veya uğursuz geleceği hakkında hiç bir konu yoktur. İsim konusunda en önemli olan İslam ahlakına uygun ve anlamı güzel bir isim olmasıdır. Dolayısı ile bir kimsenin bu isim bana ağır geliyor veya bu isim bana uğursuz geliyor diye ismini değiştirmesi hiç bir fayda sağlamayacaktır. Ancak ismin anlamı kötü ise veya İslam ahlakına uygun bir isim değil ise değiştirmenin bir anlamı vardır. Kimlik konusunda ise İslam dininde önemli olan insanların bizi hangi isimle tanıdığı ve andığıdır. Ahirette bir kimse Kimlikte ki ismini ile değil insanlar tarafından bilinen ismi ile çağrılacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu