Namaz

Üç Kez Cuma Namazını Terk Etmenin Hükmü Nedir?

Üç kez cuma namazını terk etmenin hükmü nedir açıklar mısınız?

cevapDeğerli ziyaretçimiz; Cuma namazını kılmak farzdır; Cuma namazını kılmayan erkekler günahkâr olmuş olur. Lakin günah işleyen kimseler kâfir olmazlar. Bu sebeple de cuma namazını kılmayan kimselere kâfir diyemeyiz. Rasulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur:“Kim, küçümseyerek üç Cumayı peş peşe terkederse, Allah onun kalbini mühürler!” buyurdu. Ebu Davud 1052,

Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre r.a şöyle dediler:  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle derken işittik:
“Bir takım insanlar Cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır!” buyuruyordu. Müslim 865/40, Nesei 3/88, Hadisi şeriflerde cuma namazının çokça önemi anlatılmış, bile bile hiç bir mazereti olmadan cumaya gitmeyenlerin münafık özelliği taşıyacağı söylenmiştir. Bu hadisler cumanın değerini anlatmak içindir.

Her davranış ve de özellik insanı münafık etmez. Mesela yalan söylemek Müslüman kimsenin özelliği olmamalıdır. Yalan münafığın ve de kâfirin özelliğidir. Fakat bir mümin de yalan söyleyerek münafık özelliği taşısa bile, bu durumda münafık olmaz ve bu kişiye münafık diyemeyiz.

Cuma namazını hiçbir mazereti olmadan kılmamak münafık kimsenin özelliğidir. Bir Müslüman kimse camiye gitmemekle münafık olmaz. Fakat mescide gelmeyen münafığın özelliğini almış olacağından Peygamber efendimiz (s.a.v) bu konuyu biz ümmetine hatırlatmak istemiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. bu güzel bilgileri verdiğiniz icin allah razı olsun sizden güzel anladım ama bu sayfayı actığımızda reklam olarak cıplak kadın resimlerini anlayamadım bir taraftan islam bilgileri var bir tarafta günah resimleri var bunu kim yapıyorsa cok büyük günaha giriyorlar. 13 15 yaşlarındaki cocuklar baksa bu sayfaya sonları ne olur.lütfen acilen kaldırın bu resimleri.

    1. Değerli ziyaretçimiz sitemizde gözüken uygunsuz resim yoktur bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu