Üç Aylar

Üç Ayların Fazileti Nedir?

Bilindiği üzere Üç ayların fazileti her Müslüman için büyük önem arz etmektedir. Şimdi bu güzel ayların fazileti hakkında bilgiler verelim. Mevla Teala (c.c.) biz mümin kullar için rahmeti, feyiz ve bereketi çok büyük olan günler ve aylar yaratmıştır.

Dinimiz Açısında Üç Ayların Önemi

Nasıl ki haftanın günleri içinde Cuma günü çok değerli bir gün ise, “Üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve mübarek Ramazan ayları da değeri büyük, feyiz ve bereketi bol, olan yüce mübarek aylardır. Nitekim Receb ayı girdiğinde Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle dua ederlerdi.

“Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır”.

Bu değerli ayların Müslümanlar tarafından değerli sayılmasının sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği güzel haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Üç Aylarda Beş Tane Kandil Günü Bulunmaktadır

Üç aylara yücelik büyüklük kazandıran diğer bir önemli özellik ise beş değerli kandil gecesinden dördünün bu mübarek aylar içerisinde olmasıdır. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. İslam bilginleri, Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu gecede Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu nedenle şükür ve dilek için namaz kıldığını bildirmektedirler.

Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit kıldığımız namaz bu mübarek gecede farz kılınmış, bu gece inen Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanların sıkıntılarının biteceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, birlikten ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsra suresinin bir kısmında İslami emir ve yasakları özet olarak içine alan değerli ayetler de bu mübarek gecede nazil olmuştur indirilmiştir.

Üç Ayların Önemi Hakkında Rivayetler

Enes bin malik (r.a) rivayet ettiği bir hadisi şerifte efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; ”Receb, Allah’u tealanın diğer aylar arasından seçtiği bir aydır. Her kim bu ayın hakkını verirse ve onu amelle yüceltirse Allah’ın emrini yüceltmiş olur. Allah’da onu Naim cennetine koyar ve ondan razı olur.

Her kim de Şaban ayının hakkını verirse ve onu ibadetlerle yüceltirse Allah’ın emrini yüceltmiş olur.Allah emrini yücelten kimsenin de kıyamette şefaatçisi ve yardımcısı olur.

Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır. Her kim ramazanın hakkını verir, hürmetsizlik etmez, gündüzlerini oruçla geçirip gecelerini de ibadetle ihya eder ve azalarını haramlardan korursa ramazan ayından çıktığında tertemiz günahsız olur. Beyhaki Şüabül İman ,nr. 3813

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu