İslam Alimi

Üç Ayların Fazileti Nedir?

Mevla Teala (c.c.) biz mümin kullar için rahmeti, feyiz ve bereketi çok büyük olan günler ve aylar yaratmıştır. Nasıl ki haftanın günleri içinde Cuma günü çok değerli bir gün ise, “Üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve mübarek Ramazan ayları da değeri büyük, feyiz ve bereketi bol, olan yüce mübarek aylardır. Nitekim Receb ayı girdiğinde Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle dua ederlerdi.

“Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır”.

Bu değerli ayların Müslümanlar tarafından değerli sayılmasının sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği güzel haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Üç aylara yücelik büyüklük kazandıran diğer bir önemli özellik ise beş değerli kandil gecesinden dördünün bu mübarek aylar içerisinde olmasıdır. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. İslam bilginleri, Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu gecede Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu nedenle şükür ve dilek için namaz kıldığını bildirmektedirler.

Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit kıldığımız namaz bu mübarek gecede farz kılınmış, bu gece inen Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanların sıkıntılarının biteceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, birlikten ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsra suresinin bir kısmında İslami emir ve yasakları özet olarak içine alan değerli ayetler de bu mübarek gecede nazil olmuştur indirilmiştir.

Enes bin malik (r.a) rivayet ettiği bir hadisi şerifte efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; ”Receb, Allahu tealanın diğer aylar arasından seçtiği bir aydır.Her kim bu ayın hakkını verirse ve onu amelle yüceltirse Allah’ın emrini yüceltmiş olur. Allah’da onu Naim cennetine koyar ve ondan razı olur.

Her kim de Şaban ayının hakkını verirse ve onu ibadetlerle yüceltirse Allah’ın emrini yüceltmiş olur.Allah emrini yücelten kimsenin de kıyamette şefaatçisi ve yardımcısı olur.

Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır. Her kim ramazanın hakkını verir, hürmetsizlik etmez, gündüzlerini oruçla geçirip gecelerini de ibadetle ihya eder ve azalarını haramlardan korursa ramazan ayından çıktığında tertemiz günahsız olur.”Beyhaki Şüabül İman ,nr.3813


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ