Üç Aylar

Üç Ayları Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Üç ayları değerlendirmek her Müslüman için çok önemlidir. Zira üç aylar büyük bir manevi fırsat içermektedir. Bu nedenle çok iyi değerlendirilmelidir. Zünnun-i Mısri (r.a)  bu konuda şöyle buyurmuştur;

”Receb ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, ramazan ise hasat ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer ne yaparsa onun karşılığını alır. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olanlardan olur.”

Üç Ayları Değerlendirmenin Yolları

Bu Rivayetten yola çıkarak Mübarek Üç Aylarda şu şekilde ibadet edebiliriz;

1. Bol bol Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim okuyalım.
2. Peygamber Efendimiz (sav)’in şefaatini umarak, O’na çokça salatü selamlar getirelim.
3. Kaza ya da nafile namazlar kılalım.
4. Dünyaya kulluk için geldiğimizi ve tekrar geldiğimiz yere gideceğimizi düşünerek bol bol tefekkürde bulunalım.
5.  İşlemiş olduğumuz günahlar için bu bereketli faziletli günlerin yüzü suyu hürmetine samimi ve gönlümüzden bolca Tevbe ve istiğfarda bulunalım.
6.  Bu Mübarek Geceleri değerlendirerek sevabı çok büyük olan teheccüd namazını kılalım.
7.  Bu mübarek günlerde Allah Resulü’nün diğer günlere nazaran daha çok oruç tuttuğunu ve sürekli hayır yapma peşinde olduğunu görüyoruz. Biz Müslümanlarda tutabildiğimiz kadar oruç tutmalı ve elimizdeki imkânlar dairesinde muhtaç olan yoksul fakir insanlara maddi yardımlarda bulunarak onları sevindirmeliyiz.
8. Akrabalarla, komşularla ve dostlarımızla olan yakınlığımızı bir kat daha arttırmalı ve yapacağımız ziyaretlerle onların gönüllerini almalıyız.
9. Ayrıca büyüklerimizin gönülleri alınmalı, eş ve dostlarımızın hatırları sorulmalı. garipler aranıp sofralarımıza davet edilmeli, yetimler gözetilmeli, yardıma muhtaç kimselere yardım edilmelidir.Kırgınlıklar, dargınlıklar, şahsi çıkar hesapları bir tarafa bırakılmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu