Üç Aylar

Üç Aylar Hangileridir? Üç Aylar Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Bir çok insanın merak ettiği üç aylar hakkında faydalı bir çok bilgiye bu konuda ulaşabilirsiniz…

Recep Ayı

Mübarek Üç ayların birincisi olan Recep ayı, “yüceltilmiş, kendisine nimetler konulmuş “ay” ve “hazırlanmak” manalarına gelmektedir. Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandilidir. Regaib, demek “pek çok ihsan” anlamına gelen “Ragibe” kelimesinin çoğuludur. Bu mübarek gecede Mevla Teâlâ (c.c.) engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz bağışlamasıyla muamelede bulunduğu için bu mübarek geceye bu isim verilmiştir.

Receb ayının 27. gecesi mübarek Miraç Kandili’dir. Miracın, kelime anlamı itibariyle “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” anlamlarına gelmektedir. Bu mübarek gecede Peygamberimiz bir mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya ve oradan da göklerin sonsuz derinliklerine doğru yükselmiş ruhen ve bedenen Mevla Teâlâ’nın huzuruna çıkmıştır.

Şaban Hayır Ayı

Mübarek Üç ayların ikincisi olan Şaban, kelime anlamı itibariyle “dağılan”, “saçılan” anlamlarına gelmektedir. Rivayete göre Peygamber Efendimiz, Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade etmektedir. Şaban ayı içerisinde Berat kandili vardır Berat kelimesi, “borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak” anlamlarına gelmektedir. Bu mübarek gecede Kuran-ı Kerim dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu nedenle bu gece hürmetine birçok günah bağışlandığı için geceye Berat gecesi denilmiştir.

Ramazan Bereket Ayı

Üç ayların sonuncusu mübarek Ramazan ayı, on bir ayın sultanı ve de ayların en faziletlisidir. Nitekim bu ayda Kuran indirilmeye başlanmış ve ay boyunca Müslümanlara oruç tutmak farz kılınmıştır. Kuran’ın indirilmeye başlandığı bu mübarek ay içinde Kuran-ı Kerim’deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” vardır. Bu gece Mevla Teâlâ’nın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan’ın her gecesinin dolu güzel geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Fakat Kadir gecesinin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair çok güçlü rivayetler vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu