Kadın

Türbanlı Bayanın Pantolon Giymesi Uygun mudur?

Türbanlı Bayanın Pantolon Giymesi Uygun mudur? Bir kapalı, türbanlı bayanın vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde pantolon giymesi uygun mudur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İnsanın Vücut hatlarını belli etmeyecek bir pantolon var mıdır ki? Zaten Varsa, buna pantolon denmez. Şalvar denir.Daracık pantolonlara kıyasla biraz bol olan pantolonu bu şekilde değerlendirmeyelim. Bu bizi yanlışa götürür Allah korusun. Öncelikle kadının dışarıdaki tesettürü, iç kıyafetini mutlaka kaplayıcı ve örtücü olmalıdır. Sizce Pantolon bu vazifeyi yerine getirebilir mi?Kılık-kıyafet, kişinin toplumsal kariyerini de tayin eden bir faktördür. İslamiyet dini, herkesin kendine uygun kıyafeti taşımasını esas kabul etmiştir. Erkek kadına, kadın erkeğe kıyafette benzememelidir.

İslâm dininin lanetlediği konuların başında da, kadınların ve erkeklerin birbirlerine benzemesi, erkeğin kadınlaşmaya çalışması, kadının erkekleşmeye çalışması gelirBu konuda her Müslüman son derece hassas titiz olmalıdır. Bir mümine kadın, erkek kıyafeti olan hiçbir giyeceği giymemeli, Efendimiz (S.A.V.)in bu lanetine muhatap olmaktan dehşetle sakınmalıdır.Pantolon, genel olarak bir erkek kıyafetidir. Her ne kadar hanımlara özel, ait pantolonlar olsa da şekil nedeniyle yine erkek kıyafetini andırmaktadır. Ayrıca pantolon dar olacağından kadının vücut hatlarını mutlaka belli edecektir bu kaçınılmazdır.

Bu nedenlerden dolayı kadının dışarıda pantolon giymesi caiz değildir. Ama kadın evde kocasının yanında istediği kadar pantolon giyebilir

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kapalı bir bayan.is kiyafeti olarak mecburen pantolon giymek zorundaysa ne yapmalı? Yani is yerinde belirli is kıyafeti varsa pantolonlu ne yapmalı?

    1. Dinen bir bayanın pantolon giymesi caiz değildir. Zor durumda ise girmiş olduğu günahın bilincinde olarak kendine uygun daha iyi bir iş arayışı içerisinde olmalıdır. Bu süre zarfında ise pantolonu elinden geldiğince bol giyinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu