İslam Alimi

Tuana İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Çokça duyduğumuz Tuana ismi Kuran ı Kerimde geçiyor mu? Doğacak kızıma Tuana ismini vermek istiyorum. İslam Dinen bunun bir sakıncası var mıdır?

Cevap: Halk arasında bilinen isimlerden biri olan Tuana ismi “Cennete düşen ilk yağmur damlası” olarak bilinmektedir. Fakat var olan hiçbir kaynakta bu ismin doğruluğu ve bu manayı içerdiği yer almamaktadır. Değerli Türk Dil Kurumu’nun Kişi Adları Sözlüğünde ise Tuana ismi “güçlü, kuvvetli” gibi manalara gelmektedir. Bu isme benze bir isim Farsçada Tuvana olarak yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımızın yayım hayatına kazandırmış olduğu Farsça-Türkçe Lugat’ta Tuana ismi “güçlü-kuvvetli” anlamına gelmektedir ve bu ismin orijinal hali Tevana ve Tavana olarak yer almaktadır.

Muhtemelen bu isim Türkçe’mize Tuana olarak geçmiştir. Dolayısı ile hiç bir İslam Dinine dair kaynakta ve özellikle Kuran ı Kerimde bu isim veya bu kelime yer almamaktadır. Halk arasında yer aldığının söylenmesi ise kulaktan dolma haberlerin ötesinde bir şey değildir. Bu nedenle yüce Mevlamızın bir büyük ikramı olan kız çocuklarımıza bu tür manası ve kaynağı olmayan isimler koymaktansa İslam aleminde yer alan salih hanımların veya güzel manaları olan isimlerin konulması Peygamber Efendimizin sünnettine ve dolayısı ile İslam dinine daha uygun olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ismet yilmaz dedi ki:

    TUANA DURU BU KIZIMIZ OLUR

  2. tuana tunar dedi ki:

    evt

  3. Tuana Su dedi ki:

    Asla böyle şeyleri uydurmayın lütfen.

BİR YORUM YAZ