Sözlük

Tuana İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Çokça duyduğumuz Tuana ismi Kuran ı Kerimde geçiyor mu? Doğacak kızıma Tuana ismini vermek istiyorum. İslam Dinen bunun bir sakıncası var mıdır?

Cevap: Halk arasında bilinen isimlerden biri olan Tuana ismi “Cennete düşen ilk yağmur damlası” olarak bilinmektedir. Fakat var olan hiçbir kaynakta bu ismin doğruluğu ve bu manayı içerdiği yer almamaktadır. Değerli Türk Dil Kurumu’nun Kişi Adları Sözlüğünde ise Tuana ismi “güçlü, kuvvetli” gibi manalara gelmektedir. Bu isme benze bir isim Farsçada Tuvana olarak yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımızın yayım hayatına kazandırmış olduğu Farsça-Türkçe Lugat’ta Tuana ismi “güçlü-kuvvetli” anlamına gelmektedir ve bu ismin orijinal hali Tevana ve Tavana olarak yer almaktadır.

Muhtemelen bu isim Türkçe’mize Tuana olarak geçmiştir. Dolayısı ile hiç bir İslam Dinine dair kaynakta ve özellikle Kuran ı Kerimde bu isim veya bu kelime yer almamaktadır. Halk arasında yer aldığının söylenmesi ise kulaktan dolma haberlerin ötesinde bir şey değildir. Bu nedenle yüce Mevlamızın bir büyük ikramı olan kız çocuklarımıza bu tür manası ve kaynağı olmayan isimler koymaktansa İslam aleminde yer alan salih hanımların veya güzel manaları olan isimlerin konulması Peygamber Efendimizin sünnettine ve dolayısı ile İslam dinine daha uygun olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. ya bir gidin işiniz gücünüz yok mu arkadaş sizin. KURANDA GEÇMESİ GEREKİYOMUŞ DA FALAN DA FİLAN. peygamber efendimizin ismi kuranda geçmiyoda kendisine o ad verildiğinde. gel de çık işin içinden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu