Sorularınız

Tipsiz Olduğumuzu Düşünerek Kendimizi Yargılamak Günah mıdır?

Hocam kendi tipimizi yargılamak günah mıdır? Yakışıklı erkekler çok ilgi çekerken yakışıklı olmayan erkeklerin bunalıma girmesi gibi. Hocam ben yakışıklı biri değilim ilgi çekmiyorum. Ve bazen kendi kendime senin bu tipinle kimse seninle evlenmez diyorum vesvese ye kapılıyorum. Sonra Tövbe istiğfar çekiyorum. Hocam ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz. Allah razı olsun .

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şunu kesin olarak bilmelisiniz ki sizin sorununuz yakışıklı olmayışınız veya tipsiz oluşunuz ile alakalı değildir. Siz sadece öz güven sorunu yaşıyorsunuz. Her insan özeldir ve güzel bir şekilde yaratılmıştır. Her insanın kendine has ayrı güzellikleri vardır. Tabi ki bir çok insan sizden yakışıklı olabilir ama unutmayın ki belki sizin fark etmediğiniz bir çok özelliğiniz o yakışıklı insanlardan iyidir. Muhtemelen daha gençsiniz ve genç kızlar dikkatinizi çektiği için böyle bir psikolojiye girmiş olabilirsiniz. Unutmayın bu tür durumlar için zaman güzel bir ilaçtır. Bu tür ilişkilere hevesli olduğunuzu düşünmüyoruz, ancak şunu da belirtmeliyiz ki bu tür ilişkiler insanlara günahtan başka bir şey getirmemektedir.

Bununla birlikte ibadetlerinize önem vermelisiniz. Namaz ibadeti sizin için olmazsa olmaz olmalıdır. Zira ibadetler bize kendimizi bulmamızı sağlamaktadır. Tövbe ediyor oluşunuz çok güzel bir şeydir. Buda aslında düşündüğünüz şeylerin yanlış olduğunun bilincinde olduğunuzu göstermektedir. Şunu unutmayın şeytan insanların bu konu gibi hassa olduğu konularda çok vesvese vererek isyana sürüklemeye çalışmaktadır.

Bak Allah (c.c) şu çocuğu ne kadar yakışıklı yaratmış, bunun gibi bir sürü insan var sen birde kendine bak gibi. Bu gibi vesveselere aldırmamalıdır. Bizi biz yapa dış görünüşümüzdür. Farklı biri olmanın bize hiç bir faydası olmayacaktır. Zira böyle bir durumda aslında biz başka biri olmuş oluruz. Özetle, bir insanın kendi tipini yargılaması hem günahtır hemde kendine yapmış olduğu büyük bir haksızlıktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu