Abdest

Teyemmüm Su Bulamayınca mı Alınır?

Teyemmüm illaki su bulamayınca mı alınır? Şuan cünüpüm fakat duş alamam?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere İslam dini kolaylıklar dinidir. Zira yüce Mevla’mız hiç bir kuluna yapamayacağı veya çekemeyeceği yükü yüklememektedir. Bu konu ile ayeti kerime şu şekildedir.

“Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar”. (Bakara/ 286)

Teyemmüm konusu ise bu konu ile alakalıdır. Bilindiği üzere abdest su ile alınan bir ibadettir. Fakat insana gücünün yettiğini yükleyen yüce Mevla’mız su bulamayan kullarına teyemmüm gibi bir kolaylık nasip etmiştir. Fakat bu kolaylığı veren yüce Mevla’mız bu kolaylığı suyun olmadığı veya bulunamadığı taktirde geçerli kılmaktadır. Su bulma imkanı bulan bir kimsenin teyemmüm alması caiz olmamaktadır. Örneğin bir kimsenin annem banyo yapmama izin vermiyor, o halde bende teyemmüm alayım demesi caiz olmamaktadır. Gusül çok önemli bir konudur. Zira İslam dini abdest ile yaşanabilen bir inançtır.

Bu nedenle gusül abdestini alamayan veya almayan bir Müslümanın İslam dinini yaşaması mümkün değildir. Bu konuda çözüm bulmalısınız. Ancak bulduğunuz bu çözüm su ile gusül almak olmalıdır. Zira sizin sorununuz su bulamamak değil gusül alamamaktır. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu