KurbanSözlük

Teşrik Tekbirleri Nedir Ne Zaman Başlar?

Teşrik Tekbiri nedir? Bunun yanı sıra Teşrik tekbirleri ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bilmemiz gerekir ki Teşrik tekbirleri kılmış olduğumuz namazların son sünnet ve vitir namazından sonra değil, vaktin farzından hemen sonra getirilir. Teşrik tekbirleri arefe gününün sabah namazından itibaren başlar ve bayramın dördüncü günü ikindi namazı dahil olmak sureti ile toplam yirmi üç vaktin farz namazlarının peşinde getirilmektedir. Bu konuda daha geniş bilgi için Teşrik Tekbirleri nedir, ne zaman söylenir? konusuna da baş vurmanızda fayda var.

Teşrik Tekbirlerinin Başlangıcı

Teşrik Tekbirleri konusu Hazreti İbrahim’in oğlu Hazreti İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanmaktadır. Hazreti İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu yüce Allah (cc) yolunda kurban etmeye karar verdikten sonra kurban hazırlıklarını yapar ve tam oğlunu kurban edeceği sırasında Cebrail (a.s) gökten bir koç getirmiştir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile Cebrail (a.s); “Allahu ekber Allahu ekber” diyerek tekbir getirmiştir.

Hazreti İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne kaldırır ve onun bir koç ile geldiğini görünce; “Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber” diye cevap vermiştir. Bu tekbir ve tevhid kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen Hazreti İsmail (a.s) da; “Allahu ekber velillâhi’l-hamd” demiştir. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur. (es-Saffât, 37/102, 107; İsmail” maddesi; el-Mavsılî, el-İhtiyar li Ta’lîli’l-Muhtar, Kahire (t.y), I, 87, 88).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu