Aile

Tesettürsüz Bir Bayanla Evlenmenin Hükmü Nedir?

Tesettürsüz bir bayanla evlenmenin hükmü nedir? Erkek bu durumdan ne kadar mesuldür?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bir erkek eşinin tesettürsüz olmasından sorumlu mudur, değil midir? Bu konuyu bir netleştirelim. Aslında bu konu çok nettir, zira Kuran ı Kerimde Yüce Mevla’mız bu konu ile alakalı şöyle buyurmuştur:

“Yakacağı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve aile fertlerini koruyunuz”. (Tahrim suresi, 6)

Bu ayeti kerime açık bir şekilde gösteriyor ki bir erkek eşinin yaptıklarından mesudür. Ancak buradaki mesuliyet dini yasaklardan sakındırma mesuliyetidir.

Örneğin bir erkek eşine namaz kılması gerektiğini söylerse ve eşi o yanındayken kılar, yanında değilken kılmazsa eşi bundan mesul değildir. Bundan mesul olan kadındır. Daha açık bir ifadeyle bu ayeti kerimede yüce Mevla’mız erkeklere ey evlerin reisleri ailenizi sevin ve onları İslamın yasaklarından koruyarak Cehennem azabından koruyun. Ailenize hakkı önemle tavsiye edin denilmektedir.

Bu nedenle erkeğin bu konulara dikkat etmesi ve eşinin tesettürlü olmasını sağlaması onun için bir görevdir. Ancak bunu kaba bir şekilde değil bir Müslümana yakışır şekilde istemelidir. Nitekim evlendiği eşi de bir Müslümandır ve her Müslüman kadın aslında tesettürlü olması gerektiğini bilmektedir. Eğer düzgün ve tatlı bir dille konunun ciddiyeti izah edildiği taktirde bir kadının bu konuda inat edeceğini düşünmüyoruz. Ancak erkek bunu isterken sadece kendi için değil eşinin dünya ve ahiret iyiliği için istemeli ve bunu eşine göstermelidir.

Tesettürsüz Bayanla Evlenilir mi?

Tabi ki tesettürsüz bir bayanla evlenilebilinir. Bu İslam dininde caizdir. Ancak yukarıda da izah ettiğimiz gibi Müslüman bir erkeğin eşinin tesettürlü olması gerekmektedir. Konuya birde şu açıdan yaklaşmakta fayda vardır. Bir erkek eşine tesettürlü giyin dediği vakit eşi bunu istemiyorsa zaten bu iki insanın İslam inancına bakışları farklı demektir. Bu nedenle bu konuyu öyle çok tartışma konusu yapmanında bir anlamı yoktur. Zira evlenecek olan inançlı bir erkek kurduğu yuvayı sağlam temeller üzerine kurmalıdır. Yüce Mevla nasip eder ve çocukları olursa çocuklarınında inançlı bir anne tarafından büyütülmesi önem arz etmektedir.

Tabi şimdi bu konuyu okuyan ziyaretçilerimiz, tesettürsüzler kafir mi, tesettürsüzüm ama namaz kılıyorum diyebilirler. Bu konular başka bir başlık konusudur. Biz burada konumuz olan soruyu cevaplandırdık. Tabi ki her tesettürlü inançlı bir Müslüman olmayabilmektedir ve bazı tesettürsüz bayanlar çok daha inançlı olabilmektedirler. Ancak inançlı bir bayan için tesettür çok önemli bir konudur ve es geçilecek bir konu değildir. İnanç konusu sadece iç dünyada yaşanan bir şey değildir. Her inancın gereklilikleri olduğu gibi İslam Dininde gereklilikleri vardır. Bizim insanları içini okuma gibi bir kabiliyetimiz olmadığından kişinin ne kadar inançlı olduğu önce dış görünüşünden sonra hal ve hareketlerinde anlamaktayız. Yüce Mevla’mız bütün Müslümanlara hayırlı bir evlilik nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu