NamazSorularınız

Tesbihat Yapmıyorum Namazım Kabul Olur mu?

Ben şuan 18 yaşındayım namaza başlayalı 2 ay oldu ama ben bu namazların sonunda tesbihat yapmıyorum sizce doğru bir davranış mı? Daha doğrusu tesbihat yapmadığım için namazım kabul olur mu?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız namaz ibadetinizi mübarek eylesin. Ancak namaza başlamak için biraz geç kaldığınızıda belirtmek isteriz. Tesbihat hakkında pek çok soruyu ve cevabını tesbihat konusuna tıklayarak bulabilirsiniz. Şimdi öncelikle tesbihat konusunda ki hadis i şerifi aktaralım:

“Bir kimse her namazın sonunda Allah’a otuz üç defa“Sübhanallah” der, otuz üç defa “Elhamdülillah” der, otuz üç defa da “Allahu ekber”derse bunların toplamı doksan dokuz eder. Yüze tamamlarken de, “Allah’dan başka hiç bir ilâh yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şeye kadirdir” derse, günahları denizin köpüğü kadar bile olsa affolunur”. (Müslim, Mesacid, 27, H.No: 1380).

Zikrettiğimiz bu değerli hadis i şerife baktığımız taktirde tesbihatın ne kadar faziletli olduğunu açık bir şekilde anlıyoruz. Zira günahı denizin köpüğü kadar olsa affolunur ifadesi çok büyük bir müjde ifade etmektedir. Şimdi sorunuza cevap verelim. İslam dininde Tesbihat yapmayışınız yanlış olmasa da hoş bir davranış değildir. En azından imkan buldukça tesbihatınızı yapmalısınız. Namazlarınız ise tesbihat yapmasanız da inşaallah kabul olacaktır. Çünkü tesbihat namazın farzlarından biri değildir. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu