Namaz

Tesbihat Yapmadan Camiden Çıkmak Caiz midir?

Tesbihat Yapmadan Camiden Çıkmak Caiz midir?İslam dinide her Müslümanın günlük hayatında yapmış olduğu ibadetlerin başında namaz ibadeti gelmektedir. Peki, Namaz ibadetinin adeta bir parçası olan Tesbihat ibadetini yapmadan camiden çıkmak caiz midir? Öncelikle bilmemiz gerekir ki namazlardan sonra yapılmakta olan namaz tesbihatları İslam dininde müstehaptır. Peygamber Efendimiz bu güzel ameli yapmıştır ve ashabına, biz ümmetine tavsiye etmiştir.
Bu konuda ki bir hadisi şerif şöyledir.

“Bir kimse her namazın sonunda Allah’a otuz üç defa “sübhanallah” der, otuz üç defa “elhamdülillah” der, otuz üç defa da “Allahu ekber” derse bunların toplamı doksan dokuz eder. Yüze tamamlarken de, ‘Allah’dan başka hiç bir ilâh yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şey’e kadirdir” derse, günahları denizin köpüğü kadar bile olsa affolunur” (Müslim, Mesacid, 27, H.No: 1380).

İbni Abbas hazretleri ise namazdan sonra tesbihatı Peygamber Efendimizin ashabı ile yaptığını bizlere şu hadisle bildirmektedir. “Ben Peygamber (s.a.v.)’in namazı bitirdiğini tekbir getirilmesinden anlardım”. (Buhari, Ezan, 155)

İbni Abbas hazretleri bu hadiste de ve başka hadislerde Peygamber Efendimizin namaz tesbihatını zaman zaman sesli yaptığını da rivayet etmiştir. Zira yukarıda zikrettiğimiz hadisten de anladığımız üzere İbni Abbas hazretleri Peygamber Efendimizin tekbirlerini uzaktan duymaktadır. Bu tekbir ” Allah’u Ekber” dir ve tesbihatta sübhanallah, elhamdülillah tesbihatlarından sonra gelmektedir. Özetle, Tesbihat yapmadan camiden çıkmak caiz midir? konusu şöyledir. Tabi ki cemaatle namaz kılan bir kimsenin tesbihat yapmadan camiden çıkması caizdir. Lakin yukarıda zikrettiğimiz bilgiler ışığında bir Müslümanın beraber namaz kıldığı cemaat sünneti seniyye olan tesbihat ibadetini yapar iken cemaatten ayrılması Peygamber Efendimizin sünnetine uygun olmayan ve hoş olmayan bir durumdur. Kısaca bir Müslüman önemli bir işi olmaksızın cemaatle kıldığı namaz sonrası tesbihatı cemaatle beraber yapmalıdır. Zira namazlarda yapılan dua tesbihattan sonra yapımaktadır. Yani dolayısı ile tesbihatı cemaatle yapmayarak Camiden çıkan bir kimse namaz sonrasında yapılan dua ve bu duanın faziletinden de mahrum kalcaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu